Znaleziono 5 wyników

autor: InzSpawalnik
20 sie 2016, 22:46
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: trwałośc godzinowa frezów
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 3027

MaciejDlugosz : to co przytoczyles tutaj to jest aktualna prawda I nie zmienia sie jak to CFA okreslil bo ma 50 lat.

Ciagle wszystkim powtarzam - wiertlo czy tez frez jesli chcecie zeby dzialalo ZNACZACO dluzej ( nie powiem o ile dluzej bo nie notuje rezultatow I ich nie porownuje ale obserwuje jakie sa roznice w pracy zawodowej ) powinno :

1. Zostac wykonane z material HSS-CO ( rozne wariacje na temat powierzchni azotowanych albo TiAlN I tp oraz wszelkie wiertla z weglikami w koncowce - to sa specjalistyczne zastosowania ) - do stali powtarzam tylko HSS-CO ( zwykle HSS to juz przeszlosc mimo ze sie go uzywa - przeszlosc bo w rozrachunku makroekonomicznym gdzie liczy sie czas wykonania pracy, czas przestojow, czas przeostrzenia I tp itd wyjdzie ze ten dodatkowy kosztzakupu material z kobaltem zwraca sie bardzo szybko z nawiazka ).

2. Wiertlo powinno byc wyszlifowane z polerowaniem co usuwa jak to w ksiazcze pisze "wyszczerbienia".

3. Wiertlo powinno byc szlifowane na sciernicy mokrej ( np taka maszyna szwedzka TURMEC ). Daje to tak jak w ksiazce co kolega przywolal roznica od 50 do 200 stopni twardosci. Dodatkowo sciernica mokra jest doskonalsza forma szlifowania I pozwala na poprawe dokladnosci geometrii ostrza ( wplywa na powyzsze "wyszczerbienia" ).

4. Dodatkowo jesli np mowimy o wiertlach.... jest w normie ( postaram sie ja znalezc ) podane kilka rodzajow ostrzenia w zaleznosci od tego co chcemy osiagnac I do jakich materialow.

Temat jest bardzo ciekawy I mozemy podyskutowac. Ale najlepiej byloby gdybyscie chwycili wiertlo do reki I poszli a powiercic a pozniej poostrzyc I tak w kolko ... az bedziecie wiedziec o czym mowicie ;)
autor: InzSpawalnik
19 sie 2016, 18:39
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: trwałośc godzinowa frezów
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 3027

Kolec7 : a czemu mam wszystkie swoje najlepsze informacje powiedzialbym tajemnice na lewo i prawo rozpowiadac ?
autor: InzSpawalnik
19 sie 2016, 09:00
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: trwałośc godzinowa frezów
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 3027

CFA : tak nie wiem o co chodzi :) opisalem zjawisko a nie dokladny wymiar ( co zaznaczylem ).
Ty i tak nie masz pojecia o czym pisze.

Wzor : zgadza sie dokladnie jest tak jak mowisz.

Melon : siedzisz w biznesie juz wiele lat to masz porownanie jakie materialy np w zwyklym HSS-ie domunowaly 20-30 lat temu a jaka jakosc jest teraz dostepna. Wciaz na rynku sa produkty firm ktore uzywaja gorszych jakosciowo stali HSS i dumnie wybijaja na swoich narzedziach znaczek HSS. I tak samo jest ze wszystkim. Zwlaszcza z pokryciami TiAlN. Gdzie tam jakas firma z Rumuni bedzie miec dostep do takiej samej technologii jak np amerykanska ? To i jaka bedzie roznica w tej powloce.

Tak samo z narzedziami HSS-CO - czy wiesz ile procent kobaltu faktycznie jest w tym czy innym narzedziu ? Powinno byc 5 albo 10 a jak ktorys producent kupi sztange materialu z Chin gdzie tego kobaltu jest tylko 1% to co nie wybije znaczka HSS-Co zeby podniesc cene ?

Ze szlifem - szybciej i taniej jest zrobic szybki szlif zamiast robic to porzadnie w dwoch etapach ( nawet trzech bo na skorze tez powinno sie zakonczyc ).

To sa naprawde wazne szczegoly kazdy z nich.
autor: InzSpawalnik
18 sie 2016, 21:27
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: trwałośc godzinowa frezów
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 3027

CFA :

tak tak tak, ostra "waska" krawedz szybko sie wyszczerbia powstaja mikroodpryski itp itd.

Ale kat zaostrzenia jest taki sam czy na krawedzi tnacej jest promien 0.0001 mm czy 0.00001 mm ( strzelam teraz ) a ten promien to nic innego jak niedokladnosc obrobki szlifierskiej czyli grubosc ziarna itp. Ale jesli masz odpowiedni kat i ostrze jest na sam koniec wyszlifowane na wodnym kamieniu uwierz mi ze bedzie dluzsza zywotnosc. Albo nie wierz, tylko sam sprawdz. Jak szlifujesz obecnie wiertla i frezy ? Na sucho, ida iskry ? Czyli powodujesz miejscowe ( moze mikroskopijne ) ale jednak przegrzania struktury, zwlaszcza na samej krawedzi tnacej bo sa to warunki brzegowe. Czyli tam gdzie chcielibysmy zeby tak struktura zostala jak najbardziej nienaruszona tam w przypadku suchego szlifowania cieplo na nia wplywa. Jak uzyjesz mokrego kamienia o najniejszej granulacji to po pierwsze tego negatywnego egfektu nie ma po drugie masz dokladniejsza powierzchnie - jak sie przyjzysz to masz praktycznie wypolerowana powierzchnie lustro.

Wzor : jest taka firma z ktorej jestm bardzo zadowolony, nie bede sie o niej rozpisywal. W kazdym razie jak Ci bardzo zalezy to ci na privie moge powiedziec. Firma holenderska. Jakies przypuszczenia ? ;)
autor: InzSpawalnik
16 sie 2016, 21:41
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: trwałośc godzinowa frezów
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 3027

Re: trwałośc godzinowa frezów

WZÓR pisze:
telkom89 pisze:...

Czas jego życia zależy wyłącznie od zadanych parametrów i czasu pracy narzędzia.
P.s

Mariusz.
ha ha ha

Moze osobiscie nie mam zbyt wiele do czynienia z frezami ale za to z wiertlami juz bardzo duzo, wlaczajac w to wiertla trepanacyjne ktore sa niczym innym w zasadzie jak frezami.
I wiem jedno
zywotnosc zalezy przedewszystkim od firmy ( czyli jaka technologia I jaki dokladnie material HSS ) oraz od zaostrzenia. I roznice sa olbrzymie. Mam wiertla z jednej firmy I z innej I jedne pracuja 10 % czasu tych drugich. Jak dla mnie 10 krotna roznica jest conajmniej zauwazalna.
Mam firme ktora nie dosc ze ma swietny material z ktorego sa wykonane wiertla to dodatkowo sa tak idealnie naostrzone ze bez rekawic wziecie do reki moze byc poprost grozne - tna skore jak idealnie naostrzony noz.
Takie jest moje zdanie.

Wróć do „trwałośc godzinowa frezów”