Znaleziono 3 wyniki

autor: InzSpawalnik
05 wrz 2016, 21:57
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Norma określająca długość czynną spoiny
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 4879

1. Ta gdzie zaczyna sie spoina tam powinien byc juz pelen przetop.
2. Problem z otworami konstrukcyjnymi i spoinami w ich poblizu jest wiekszy niz moze sie wydawac. Na przyklad jesli najpierw zostanie wywiercony otwor a pozniej wystepuje proces spawania to otwor ulegnie deformacji, czy bedzie ona akceptowalna to zalezy od przeznaczenia otworu, do wnetrza otworu moga dostac sie rozpryski. Jesli pierwszy wykponany zostanie spaw a dopiero pozniej otwor to mamy do czynienia z wierceniem w materiale ze strefy wplwu ciepla czyli o podwyzszonej twardsci .... nie zbyt przyjemna sprawa.
3. 0,7 rozmiar spoiny i metoda mig/mag to nie ma sensu.
4. Jesli w technologii spawania opisane sa warunki i parametry pradowe to wielkosc spoiny powinna wyjsc dokladnie taka jaka zostala zaprojektowana ( i sprawdzona w czasie kwalifikacji samej procedury WPS ). Jesli w WPS-ie pisze ok : scieg 1. takim i takim pradem ,takie napiecie i taka predkosc. Scieg 2, 3 i 4 takim i takim. I oczekiwana wielkosc spoiny to dajmy na to 16mm a wychodzi 30mm to znaczy ze takim WPS-em mozna sobie podetrzec D.... Ok mozna powiedziec ze jesli jest 16mm a wyjdzie miedzy 14 a 18 mm to jest w porzadku ale nie kilka razy.
5. WPS powstaje na bazie PQR a to jest bardzo konkretna proba gdzie nie ma szerokich zakresow zmiennych ( wogole nie ma zmiennych w PQR ). Sam WPS ma zmienne ale one bazuja na stalych z PQR i ich zakres jest szczegolowo limitowany w zaleznosci od normy badz standardu w jakim pracujemy budujac WPS.
autor: InzSpawalnik
19 maja 2016, 20:17
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Norma określająca długość czynną spoiny
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 4879

Marek :
11 mm spoinę magową pachwinową a = 0,7 widziałem na pierwszym lepszym rysunku w firmie.
1. na rysunku osobiscie uwazam ze nie powinno podawac sie samej technologi wykonania spoiny "magowa" czy "migowa" a moze "elektrodowa" ;) to zostaw technologowi.
- wystarczy w zupelnosci ze podasz wielkosc spawu, jego rodzaj i dlugosc.

2. Nie do konca rozumiem co oznaczaja 11mm i 0,7 parametry - jesli faktycznie jest to dlugosc 11mm i pachwina 0,7mm to jest to jakas bardzo ciekawa metoda - 0,7mm pachwine to chyba tylko plazmowe spawanie albo mikrotigiem ;)

3. Powod dla ktorego wiele norm podaje minimalna dlugosc spoiny jest taki ze krotkie spoiny wprowadzaja bardzo niewielka ilosc ciepla do zlacza a to sprawia ze spoina wraz ze strefa woplywu ciepla bardzo szybko sie wychladza i dochodzi do zahartowania a co za tym idzie prawdopodobienstwo pekniec jest wysokie.
autor: InzSpawalnik
18 maja 2016, 21:41
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Norma określająca długość czynną spoiny
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 4879

W zaleznosci od przeznaczenia elementu spawanego - dodatkowe normy okreslaja minimalna dlugosc spoiny. I tak wg EN1090 ( stal i aluminium w konstrukcjach spawanych ) minimalna dlugosc jakiejkolwiek spoiny to 30mm.

Wróć do „Norma określająca długość czynną spoiny”