Znaleziono 1 wynik

autor: InzSpawalnik
20 mar 2015, 20:40
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Automatyzacja spawania MIG
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 3211

Wszystko prawda co CNC pisze .... tylko pare uwag:

WPS ( w polskiej leksykonografii ) - moze faktycznie oznacza "wstepne parametry spawania".
natomiast pochodzi od skrotu WPS - wywodzacego sie z jezyka angielskiego w ktorym to jezyku oznacza WPS - Welding Procedure Specification. I jest to moim zdaniem bardziej logiczna wersja. Dlaczego ?
pWPS - preliminary welding procedure specification (* na polskie "wstepne warunki spawania * ).
WPS - to juz okreslone I na koniec PQR - Procedure Qualification Record ... ok, madrej glowie dosc po slowie, jak ktos jest zainteresowany to sobie wygoogluje.

Parametry do spawania zautomatyzowanego niestety sa znacznie szersze niz tylko napiecie, natezenie, predkosc spawania.
Bardzo wiele w procesie spawania zalezy od grubosci I rodzaju material spawanego, od gatunku, sposobu przygotwania powierchni, katu rowka spaw, wysokosci tzw po angielsku "landing" oraz wielu iunnych rzeczy - nie bez znaczenia jest czy spawasz waski plaskownik czy krawedz wielkiej plyty - kwestia odprowadzania ciepla.
Same ustawienia spawarki - natezenie, napiecie, predkosc posuwu tak sa to zmienne ale tez biegunowosc, dlugosc wolnego wylotu elektrody, rodzaj gazu oslonowego I jego przeplyw, technika I kat nachylenia palnika. Na koniec dodaj jeszcze wstepne podgrzanie material a nawet temperature miedzysciegowa.... srednica drutu , gatunek drutu hehe ;)

Jesli interesuje cie ten temat to sprawdz temat "kwalifikacje procedur spawalniczych" - tam sie dowiesz jakie parametry nazywane sa tzw "essential variables" a jakie nie sa owymi essential.

Odnosnie tematu samego natezenie I napiecia - I kwestii ich regulacji w zrodlach pradowych w urzadzeniach spawalniczych - na chlopski rozum postaram sie wytlumaczyc.
Ok masz palnikz ktorego wysuwa sie drut spawalniczy, luk itp. Przed spawaniem ustaliles oczywiscie idealne parametry - natezenie I posuw drutu. Zasadniczo zrodlo pradowe reaguje na dlugosc luku w taki sposob ze zwieksza natezenie kiedy napiecie luku spade ( drut jest blisko jeziorka ) I zmniejsza natezenie kiedy napiecie robi sie wyzsze. Na wskutek tego dlugosc luku jest mniej wiecej taka sama.
A teraz sprawa taka - spawacz trzyma bardzo wysoko palnik nad materialem co sie dzieje ?Wieksza czesc energii pradu spozytkowana jest na nagrzanie drutu spawalniczego zanim dotrze on w miejhsce luku elektrycznego .... I tu pojawia sie bardzo wazna kwestia - spawanie MIG ma swoja slaba strone - czasami dochodzi do braku przetopu - przyklejenia itp.
Trzeba trzymac jak najkrotszy luk.

Wróć do „Automatyzacja spawania MIG”