Że niby tak?.
to było by oznakowane do łatwego łapania wymiarów zewnętrznego, a jest do wewnętrznego i tyle czy lepiej czy gożej ciężko powiedzieć. Te skrajne cyfry są niepotrzebne moim zdaniem. Ładnie poszło, brawo!
Spiąć gitarę zrobić kreskę na byle czym i obrócić korbą 40 obrotów względem punktu początkowego na tarczy która albo ucieka do tyłu, albo goni do przodu i gdy teraz kreska wyjdzie przed tamtą to źle, gdy za tamtą to ok. Wrzeciono powinno wykonać więcej niż jeden pełny obrót o wartość korekcji - 1 i 1/9 kreski, a tarczka powinna "uciekać" w kierunku w którym się kręci korbką w tym wypadku do przodu. Operator natomiast goniąc ją wykonuje właściwie o tę 1/2 obrotu korbki więcej, wtedy jakimś cudem na pełnym obwodzie materiału robi się w naszym przykładzie mniej kresek. Zamiast 90 to 88 i 8/9. To weź to wybadaj, i jak coś poknociłem to daj znać. Wcześniejsze błędne ilości zębów na "zd" poprawiłem bo się pomyliłem i było by źle. Często tego nie liczę więc mogło mi się przytrafić. https://www.cnc.info.pl/topics56/podzia ... 416,50.htm
Trzeba to wypróbować, bo nie wiem, ani nie mam takiej podzielnicy ani nie znam tak dokładnie jej konstrukcji by to przemyśleć. Zdecydowanie łatwiej to sprawdzić po założeniu gitary.
Do tych 11-tu kresek nie warto, tymbardziej, że to moźna kołami zębatymi skorygować na upartego. A wtedy trzeba odblokować tarczkę od obudowy, założyć gitarę. Korzystamy z okręgu 54 otworków, obracamy korbką za każdym razem o 24 otworki, koła gitary: za=40, zd=81, zb i zc, jako koła pośredniczące, dowolne i tylko nie mam pewności czy tu mają być dwa koła czy jedno bo nie znam konstrukcji tej podzielnicy. Od ilości tych kół zależy kierunek korekcji czy jest w plusie czy w minusie. Chodzi o to by wrzeciono ( które bez gitary w tym układzie: kreska co 24 otworków na okręgu o liczbie 54 otw. wykonuje normalnie 90 kresek ) wykonało ich o 1 i 1/9 mniej tj. 88 i 8/9.
Przykładowe zdjęcie.
To może jest dwu tarczkowa, co?
Taka ma podział na 400 000 a więc ma wielokrotność 20 bez problemu, dzielimy na 4 stopnie i 3 minuty, tj. tylko 45 pełnych obrotów małej korbki.
Mógł by, ale o co chodzi? Jaką masz tą podzielnicę? Zazwyczaj podzielnice wyposażone są w trzy wymienne tarczki z otworkami. Każda tarczka ma następujące liczby otworków na poszczególnych okręgach:
I – 15, 16, 17, 18, 19, 20,
II – 21, 23, 27, 29, 31 i 33,
III – 37, 39, 41, 43, 47 i 49.
11 kresek wystarczy pozostałe będą wprowadzać zamieszanie, na jedenastu przy zewnętrznych średnicach czy wewnętrznych trzeba liczyć kreski i odpowiednio dodając od lewej przyjąć zero po lewej lub liczyć od prawej strony odejmować setki przyjmując, że zero jest po prawej stronie noniusza, licząc zawsze w kierunku w którym się kręci korbką. Zresztą gdy to się w głowie poukłada to już leci, ale wypadało by trzymać się jak najprostrzych rozwiązań. Wystarczy tylko boczne i środkową kreskę zrobić dłuższą dla informacji gdzie jest zero i pięć setek.