Znaleziono 3 wyniki

autor: pool82
26 paź 2013, 12:51
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka kolumnowa do alu 500x350x350
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 11033

chudy2000 pisze:jesli chodzi o zamiane miejscami szyn z wozkami w osi Z, to szczerze mowiac nie widzialem jeszcze takiej konstrukcji we frezarce kolumnowej. moglbys jakiegos linka podeslac?
jesli dobrze rozumiem to szyny mialyby byc przykrecone do tylnej plyty pinoli, ale czy to baaaaaaaaardzo nie zmniejszy pola pracy w osi Z?. no chyba zeby zwiekszyc wysokosc pinoli dwukrotnie. to wtedy tak
Szybko wrysowałem to o co mi chodzi (kolego beowolf - coś w tym stylu :)) - mniej detali, mniej skomplikowane, mniej spawania, sztywniejsza konstrukcja - wg mnie - zrobisz jak będziesz uważał.

Obrazek

Model jaki Ty przyjąłeś super się sprawdzi jak pinola będzie miała własną 4 oś - ale Ty chyba takiej nie przewidujesz.
autor: pool82
26 paź 2013, 11:00
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka kolumnowa do alu 500x350x350
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 11033

chudy2000 pisze:
skrzat pisze:Na kolumnę i podstawę będą działały podobne siły. Czemu podstawa jest o wiele mniejsza/mniej sztywna?
a no masz racje,juz chyba wiem co masz na mysli.
chodzi o to ze w gornym polozeniu pinoli, moment gnacy na podstawe (w czerownej plaszczyznie) bedzie znaczny i naprezenia beda duze z uwagi na maly przekroj poprzeczny podstawy. Ten sam moment gnacy u podstawy kolumny bedzie powodowal niewielkie naprezenia poniewaz tam wspolczynnik W jest duzo wiekszy.



chyba trzeba bedzie dac wyzsze profile na podstawe.
Niekoniecznie. Chyba, że przykręcisz każdą nogę do sztywnej podstawy - po to chyba dałeś tyle nóg :)
autor: pool82
26 paź 2013, 00:57
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka kolumnowa do alu 500x350x350
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 11033

Na wstępie - bardzo mi się podoba koncepcja Twojej frezarki.
Tylko w niektórych miejscach, moim zdaniem, jest za słaba i przekombinowana.

Na osi Y pod szyny łożysk wstawiłeś blachę na profil - bardzo dobrze - ale tego nie uczyniłeś w osi Z - nie będzie z czego zbierać - czerwona strzałka. Musisz pamiętać żeby zostawić na próg po zabieleniu pod szynę tak żeby oparła się bokiem - inaczej będziesz miał problem z ustawieniem szyn.

Obrazek

Pod wózki również będziesz musiał zabielić - i tu również nie ma za dużo mięsa - niebieska strzałka. Ten punkt w ogóle wydaje mi się słaby. Na Twoim miejscu dałbym w tym miejscu grubszą blachę i jej nie przeginał pod śrubę tylko zastosował podfrezowanie.

Pomysłabym również nad osłoną śruby w osi Y tak jak to zrobił kolega Zhan:

link

Co do uginania stołu itp to musisz się zastanowić czy te obliczeniowe 200kg będziesz miał faktycznie umiejscowione na końcówce stołu i wziąć pod uwagę to że obrabiany przedmiot 200 kg sam w sobie będzie miał również swoją sztywność której teraz nie uwzględniasz.

Jeżeli chcesz poprawić sztywność to daj niesymetryczne profile wyższym bokiem w górę poprawiając jednocześnie współczynnik wytrzymałości przekroju na zginanie.

Nie podoba mi się mocno odstająca pinola. Pomyśl nad wysunięciem kolumny nad stół, jednocześnie odwróć szyny - daj je na Z-etkę a wózki do kolumny. Dzięki temu zmniejszysz ramię pinoli do ruchomego węzła (łożysk liniowych) i poprawisz sztywność wrzeciona (ciężar pewnie zostanie podobny).

To moje przemyślenia. Mam nadzieję że coś z tego Ci się przyda :)

Będę bacznie obserwował postępy Twojego projektu - powodzenia!

Wróć do „Frezarka kolumnowa do alu 500x350x350”