Znaleziono 5 wyników

autor: Tomasz W KA
17 mar 2013, 16:26
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 28403

Dziękuję za bardzo techniczną i precyzyjna odpowiedź.
A jak z soczewka i jej chłodzeniem? Nie zostało to wyjaśnione. Czy granicą jest te 6 kW i nic więcej się nie da zrobić na tę chwilę? Jak jest ze zużyciem gazów (azotu) przy cięciu 6-10-12 czy 18 mm na fiberze? Czy to prawda co mówią Trumpf, Mazak, Amada, Mitsubishi czy Bystronic, że idzie go dużo więcej do wydmuchania przepalonego materiału? Zgodnie twierdzą, że już przy 6 mm idzie go 2 razy tyle, a przy grubościach ponad 10 mm to kosmos. Głównie chodzi o nierdzewkę ale pytam i o czarną. Tniemy głównie nierdzewkę ale dobrze wiedzieć jak z tym jest. Co handlowiec to mówi inaczej. Ci z górnej półki mówią podobnie ale już Prima, LVD czy Techinwest ze swoim Tigerem :)), mówią chyba to c im ślina na język przyniesie. Każdy inaczej. Przekonałem się przy zakupie CO2 kto jest poważny, ale przy fiberach to każdy ma swoje teorie. Czy gdzieś są jakieś oficjalne porównania CO2 do fibera wykonane przez niezależne od producentów źródła - bo tu każdy w swoją stronę interpretuje wyniki. Często rozbieżnie.

P.S.
Eagle do budowy stosuje polimerobeton -tak twierdzą i twierdzą, że tłumi drgania 100 krotnie szybciej niż stal konstrukcyjna. Wyczytałem na necie, że tak jest ale pytanie jest takie - czemu w takim razie światowi producenci nie poszli tą drogą? Dlaczego do krawędziówek czy pras hydraulicznych, czy mechanicznych nie używa się tej substancji? Dlaczego samochody nie są z polimerobetonu skoro to taki przełom:). Może ktoś ma dokładniejsze informacje, proszę o wyjaśnienie.

Panie Kimla, ile wyprodukował Pan laserów fiber do tej pory jeżeli to nie tajemnica? Wiedzę Pan ma, spotkałem Pana kilka ploterów do plastiku - i opinia była dobra jak pytałem. Może w przyszłości przy okazji kolejnego lasera pomyślimy o Pana firmie. Najpierw jednak fajnie by było usłyszeć od użytkowników, że Pana lasery są ok. Jak będzie podobnie jak z ploterami to ok. Fajnie, że polskie firmy coś próbują zmieniać na rynku i życzę im sukcesów ale po naszej firmie wiem, że nie jest to łatwa droga. Najważniejsze aby być rzetelnym bo opowieściami i czarami marki się nie zbuduję.
autor: Tomasz W KA
17 mar 2013, 14:34
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 28403

Wow ! Panie lolo zaskoczył mnie Pan. Do tej pory Mazak i Bystronic, a tu taka zmiana. Poznałem P. Ejmę (Eagle) i jego lasery - prędkości przy cienkich blachach imponujące ale nie robi to szału w porównaniu z innymi fiberami. Poza tym zgodnie z wiedzą takie prędkości rzędu 35 m/min przy 1 mm nierdzewki to nic nadzwyczajnego - fibery są do tego stworzone. Przy 5 mm napisał Pan 12 m/min - powiem tak, jeżeli to okaże się prawdą (w co wątpię przy ciągłej produkcji) to Eagle może zamiatać rynkiem. Niestety instalacje jakie do tej pory wykonała ta firma odbiegają znacznie od rzeczywistości i ich obietnic. Z tego co wiem w okolicy Gdyni wymieniają laser za darmo po 4 latach bo przez ten okres nic tam nie działało. Co do prędkości to jeszcze kwestia absorbcji energii przez materiał. Co z tego, że maszyna ma zawrotne prędkości jak materiał nie przyjmie dużej porcji energii w krótkim czasie lub się stopi, co będzie skutkowała słabą jakością, poszarpanymi krawędziami itd. Na spotkaniach z Trumpfem czy Bystronikiem tłumaczyli mi to dokładnie. Sama prędkość przesuwu to jedno a ciągłe palenie to inna sprawa. Nie mniej jednak życzę żeby to była prawda. Proszę poinformować jak maszyna popracuje z miesiąc czy jest ok. I jeszcze jedno - moc. Z tego co wiem granicą jest 6 kW (niezależnie czy CO2 czy fiber) - oczywiści Trumpf robił modele 8 i 10 kW ale to bardziej prototypu d badań. Póki co żadna soczewka nie wytrzyma dużych mocy i trzeba by ja wymieniać co 2 dni. Aby ją schłodzić musiałaby mieć dużą średnicę a co za tym idzie jej koszt byłby kiklukrotnie wyższy. A gwarancji, że wytrzyma z tydzień nie ma żadnej. Tak mi się wydaje, że to jest teraz największy problem wszystkich producentów. Inaczej już by były lasery z 12 i 20 kW. W przypadku fiberów to żaden problem, P.Kimla pisał, że moduły się łączy, a więc nie powinno być ograniczenia. Do czasu znalezienia innego sposobu wydajnego chłodzenia lub innego materiału na soczewki chyba nic się nie zmieni. P. Kimla, Pan jako producent może coś na ten temat napisać? Jest to bardzo ciekawe a inni producenci jakoś się nie chcą dzielić na ten temat wiedzą? Czy może być laser fiber o mocy 12-20 kW i pracować bez problemu? Czy takie lasery są na świecie? I co z kosztami ich eksploatacji. Jakość cięcia pewnie nie będzie dużo lepsza niż po plaźmie HD czyXHD od Hypertherma , a to znaczy że nie opłaca się kupować lasera bo plazma jest kilkukrotnie tańsza, jakość cięcia pewnie taka sama a koszty cięcia z 5 razy niższe? Czy tak nie jest?
autor: Tomasz W KA
17 mar 2013, 09:57
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 28403

Dziękuję za odpowiedź. Panie lolo można wiedzieć jaki laser kupiła Pana firma? Czy to możliwe aby ciąć 12 m/min w 5 mm? Do tej pory nie myślałem że to możliwe. Przed wyborej naszej maszyny rozmawialiśmy praktycznie z każdym większym producentem i maks dla tej grubości to ok. 4 m przy CO2. Nie wiem jak z fiberem, a dwa jak z jakością cięcia przy tej prędkości? Z tego co się orientowaliśmy przed wyborem maszyny i technologii pomiędzy CO2 i fiber to dla tego drugiego przy 5-6 mm jakość jest kilkukrotnie gorsza a przy cięciu nierdzewki od nawet 4 mm zużycie azotu było dwukrotnie większe. Dlatego zostaliśmy prze CO2. Natomiast prywatnie interesuje mnie technologia fiber bo jest nowa na rynku. Może za dwa-trzy lata bęldziemy kupować kolejną maszynę i może do tego czasu będzie pełniejszy obraz fiberów. Ciekawe jest to że nawet Trumpf, Mazak czy Amada mocno nie promuje fiberów. Nie do końca wiem dlaczego. A propos Mitsubishi to podczas targów Euroblech mówili, że cała maszyna jest wykonana przez Mitsubishi - nasz CO2 ma wszystko, łącznie ze sterowaniem tej firmy. Przy fiberze rezonator na 90 procent też tak jest , ze rezonator też jest Mitsubishi(dopytam ich i dam znać). Oprócz IPG jest jeszcze PRC , Hypertherm, i japońska firma, którą kupiła Amada- coś JS. Amaday chyba też nie używa IPG ale nie jestem pewien. Pozdrawiam.
autor: Tomasz W KA
17 mar 2013, 01:03
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 28403

Dziękuję za przekazane informacje. Laser CO2 Mitsubishi 4,5 kW to koszt ok 450 tys Euro a Fiber 2,5 kW Mitsubishi to kwota ok. 650 000 Euro. Prędkość cięcia dla CO2 1 mm to ok. 18 m/ min , przy fiberze ponad 35 m/min. Dla CO2 4-5 mm to jest ok. 4 m/min, dla fibera Mitsubishi nie wiem. Tyle powiedzieli i tyle jest ( przy czym tniemy blachę nie najlepszej jakości). Laser fiber Mitsubushi jest z tego co wiem na rezonatorze Mistubishi a nie IPG. Ile kosztuje laser Kimla o porównywalnej mocy? Co do jakości cięcia nie chcę mówić na wyrost ale widzę, że Mistubishi w CO2 to jest dwie długości przed innymi. Na spokojnie analizujemy teraz fibery. Czy wg was Salvagnini to dobra decyzja. Szef był na pokazach i jak twierdzi to najlepszy na rynku laser fiber (nie urażając producentów z Polski, którzy ciągle się uczą). Drogi Panie od Trumpfa czy widział Pan możliwości laserów Mitsubishi? Ciekawi mnie Pańska opinia. Jak się ma Trumpf do np. palenia otworów 3 mm w SS o gr. 12 mm. Czy takie rzeczy da radę wykonać bo na testach im nie szło :(, co nie wylkucza że dobry operator może to wykonać.
autor: Tomasz W KA
15 mar 2013, 22:40
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 28403

Panowie, jakiś czas temu wpisałem się na forum w sprawie zakupu lasera i maszyna już u nas stoi. Tak jak mówiłem wcześniej wybraliśmy Mitsubishi, nie mówię że bez ryzyka, bo firma jest nowa nie tylko w Polsce ale i w Europie. Jak na razie (2 miesiące chodzi) rewelacja, szczególnie nierdzewka. Trumpf czy Bystronic, z którymi robiliśmy testy to nawet w połowie nie jest w sanie dorównać jakością. Zresztą taka jest opinia o Mitsubishi. Dyskusja jest o fiberze i o to chcę zapytać. Czy to prawda, że fibery nie wymagają żadnych soczewek, a światłowody są praktycznie wieczne? Ostatnio mieliśmy wizytę handlowca z Eckerta. który twierdził, że to są elementy niezużywalne. Nasza firma nie planuje zakupu kolejnego lasera w najbliższym czasie ale po rozmowie z tym Panem wynika, że fiber jest tańszy w eksploatacji z 70 % i nie wymaga żadnych przeglądów. Nic się nie psuje itd. Jakoś nie do końca w to wierzę. Może ktoś mi to wyjaśnić? Kolega Jarek zdaje się ma wiedzę na ten temat. Czy naprawdę fiber to taki skok na przód? Kupiliśmy Mitsubishi CO2, a mają też fibery ale strasznie drogie i pytanie czy za tą cena stoi zero obsługi?

Wróć do „LASER FIBER TRUMPF”