Znaleziono 18 wyników

autor: lu-dzik
01 lis 2012, 22:59
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik na ST L6474
Odpowiedzi: 116
Odsłony: 12661

A tak na marginesiku: Układ L6474 nadal działa. Zabezpieczenia zwarciowe działają. Po ustawieniu prądu na max, zabezpieczenie termiczne wyłącza układ. Po ostygnięciu startuje poprawnie. Nie będę się powtarzał co było przyczyną... Jak patrzę na tą płyteczkę, to uświadamiam sobie, że ciepło odprowadzane jest przez tylko jedną warstwę miedzi (dolną), połączoną z obudową ośmioma przelotkami. Górna strona miedzi w zasadzie nie odprowadza ciepła. Luźno oceniając: W projekcie kol. jarekk mamy 1/5 przewodności cieplnej płytki ewaluacyjnej. I mniej niż połowę jej powierzchni. Brak dobrego odprowadzenia ciepła. Płytka musi być porządna. Koniec - nie nawracam więcej ;)
Prace nad moim sterownikiem muszą zaczekać aż ustali się kształt maszyny.
autor: lu-dzik
23 paź 2012, 10:57
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik na ST L6474
Odpowiedzi: 116
Odsłony: 12661

piotr_olbrysz pisze:
lu-dzik pisze: Zamiast niego dałem Low esr 4700uF (taki miałem pod ręką) i tantala low esr 10uF
Czytając parę postów odnoszę wrażenie że jest nieoceniany problem jakości kondensatorów użytych w torze zasilania . Chodzi o takie parametry jak ESR, indukcyjność szeregowa, zakres temperaturowy pracy, maksymalny prąd średni,
dU/dT, czas życia w funkcji temperatury. Trzeba pamiętać o tym że przez silnik puszczamy parę amperów, a tym samym przez kondensator który ma to wytrzymać.
( proszę sprawdzić katy katalogowe ).Ponieważ sterowniki silników pracują w kluczowaniu, a kluczami są fety to szybkość przełączania prądu może być liczona w ns. Aby na zasilaniu nie było szpilek związanych z L*di/dt + I*esr naleŻy dawać kondensatory ceramiczne na 50V typu X7R 0.1uF 1uF 10uF tuż przy nogach oraz kondensatory elektrolityczne Low ESR. Przy czym na płytce powinny być kondensator elektrolityczny LowEsr 100..220uF ( tak dają nawet Chińczycy) . Aby poprawić sprawność układu warto jest dać 8 diod Schottki.
Problem nie jest niedoceniany, jednak aby sobie z nim poradzić to trzeba mieć czym. Tak jak napisałem, takiego miałem pod ręką :) Najbliższy sklep z częściami (czynny do 17 a ja w pracy do 18) jest oddalony o jeden bak paliwa i 2 bramki na autostradzie z tąd, :P
Napisałeś chłopakom to, o czym nie chciało mi się pisać :) Dla chcących zgłębić temat polecam artykuły w Elektronice Dla Wszystkich. Jasne klarowne i nawiązują od razu do rzeczywistych problemów. Wypowiem się jeszcze w skrócie o płytce. Jeżeli mamy układ który pracuje z dużą częstotliwością i do tego z prądami które są niemałe, to aby uniknąć problemów trzeba płytkę specjalnie zaprojektować. Metody na łapu capu z dziedziny m.cz. tutaj się niesprawdzają. Trzeba się do projektu przyłożyć. Inaczej są problemy. Prowadzenie ścieżek prądowych= punkt - punkt i nie inaczej. Konfiguracja gwiazdy - od pola głównego kondensatora do nóżek scalaka bez rozgałęzień. Tak jak w projekcie referencyjnym. Kondensatory ceramiczne blisko nóg, i wielokrotne przelotki. Płaszczyzna masy jest raczej dobra, zależy znowu co chcemy mieć obok układu impulsowego :) To tak w skrócie i bez wgłębiania się w szczegóły. Na papierze wszystko działa, ale w rzeczywistości gdy przychodzi duża częstotliwość, prąd, fizyka twardo o sobie przypomina.
Co do diod Schottky należy to przeanalizawać. W pewnych przypadkach może pomóc w innych będzie zbędne. Bez analizy nie da się powiedzieć że diody wniosą coś sensownego do układu.
Co do odprowadzenia ciepła: możnaby się doktoryzować :)
autor: lu-dzik
22 paź 2012, 22:01
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik na ST L6474
Odpowiedzi: 116
Odsłony: 12661

Stabilny przy ustawieniu prądu 1=off 2=on 3=on 4=off. Jarku czy to prąd 1.5A??
Jak nastawię samą 4 na on to nagrzewa się mocno ale nie wyłącza. Rthja nie jest najlepsze na tej płytce dlatego narazie delikatnie. Jak poznam gdzie leży granica obciążenia, to zacznę go przeciążać.
Silnik 1.5A
Wywaliłem ten kondensator elektrolityczny co zamontowałeś. Pamiętasz jak się o niego pytałem? Zwykły nie spełnia swojej roli. Zamiast niego dałem Low esr 4700uF (taki miałem pod ręką) i tantala low esr 10uF. Już sam ten 10uF zmniejszył zakłócenia na zasilaniu o 4 razy (porównując 100uF aluminiak) Po dołożeniu 4,7mF problem szpileczek w zasilaniu znikł.
Teraz bawię się i rozpędzam hamuję obserwuję jak wygląda prąd zasilania, powoli zwiększam napięcie. Zobaczymy kiedy zadziałają zabezpieczenia :)

[ Dodano: 2012-10-22, 22:42 ]
Chodzi bez najmniejszego problemu. Nie pali się. Kręci ładnie, silnik gorący, pościerałem skórę na palcach od hamowania :) Głównym problemem było zasilanie. Musi być porządnie zaprojektowane, wykonane z odpowiednich elementów. Myślę że przy odpowiednim chłodzeniu układ może sporo pociągnąć. Sympatyczny ten scalaczek. Taki mały a ciągnie silnik że aż gwiżdże, silnik czerwony i wiruje 1500 obr/min.
NIe mogę wejść na wyższe napięcia, bo tantala mam na 20V w tej chwili nie mam niczego lepszego. Ogranicza też w tej chwili nienajlepsze chłodzenie, jednak zjawiska tutaj nie są gwałtowne i zabezpieczenie prawidłowo wyłącza układ. Po kilku sekundach temperatura spada i można zrestartować układ.
Podsumowując: jestem na TAK :)
autor: lu-dzik
22 paź 2012, 09:20
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik na ST L6474
Odpowiedzi: 116
Odsłony: 12661

Narazie udało mi się nie spalić ani nie nagrzać układu. Odczytuję dane przez UART, jednak tu problemy mam z pętlą masy i wyskakują mi co chwilę krzaczki. Baud też trochę inny bo pic daje 4900 ;)
Co do zmiany schematu referencyjnego: może inżynierom z ST chodziło tylko o to, aby mały kondensator 100uF mieć blisko przy układzie, a główny rezerwuar energii parę mF w zasilaczu. Dlatego nie dali diody, aby energia mogła swobodnie przepływać ze sterownika do głównych pojemności zasilacza. Temat wymaga analizy, bo będę wykorzystywał górny zakres napięcia zasilania i niechciałbym aby przy hamowaniu strzelały scalaki. Dalsze prace późnym wieczorem.

[ Dodano: 2012-10-22, 13:24 ]
piotr_olbrysz pisze:na schemacie VSA2 nie jest podłączone do reszty
Niby nie bo brakuje kropki. Nie wiem jak w wersji ostatecznej. NIe mogę podejrzeć bo nie chcę mi się instalować Eagle PCB. Jednak na płytce którą mam jest OK.
autor: lu-dzik
21 paź 2012, 22:59
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik na ST L6474
Odpowiedzi: 116
Odsłony: 12661

Narazie nieśmiało. Poprawiłem nieprzylutowany kondensator :) Przy minimalnym prądzie silnika napięcie tętnień na głównym kondensatorze wynosi 400mV. Trochę dużo. Jak zatrzymam step i zakręcę niezbyt mocno osią silnika, to pojawiają się impulsy w zasilaniu kilkuwoltowe. Tu trzeba zrobić porządek :) Tymczasem dobranoc
autor: lu-dzik
21 paź 2012, 20:33
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik na ST L6474
Odpowiedzi: 116
Odsłony: 12661

Ohoho trzeba sprawdzić schemat. U mnie nie wybuchnął bo był na zasilaczu laboratoryjnym. Kręcił silnikiem. Wydaje mi się że zadziałało zabezpieczenie, bo przerwał na chwilę pracę, po czym znowu zaczął działać. Po chwili dostał zwarcia, koniec jazdy. Jak zjarzyłem się że jest trupem, odłączyłem prąd i sprawdziłem temperaturę. Gorący. Tak więc nie wiadomo czy padł z gorąca, czy gorący bo padł. Odprowadzenie ciepła - był dobrze przylutowany do pada.Co jeszcze kolega zauważył przy próbach z układem?
autor: lu-dzik
21 paź 2012, 18:15
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik na ST L6474
Odpowiedzi: 116
Odsłony: 12661

Może źle się rozumiemy. Chodzi mi wyłącznie o to, aby ktoś kto będzie chciał działać w temacie ustrzegł się tych samych błędów. Pretensji nie mam.
Będę działać z tym sterownikiem. Dziś wieczór ostatnie testy i stresy na płytkach kolegi. Zobaczymy co pokaże oscyloskop.
autor: lu-dzik
21 paź 2012, 00:02
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik na ST L6474
Odpowiedzi: 116
Odsłony: 12661

Sprawdziłem w końcu płyteczkę z L6474. Po minucie układ zdechł od przegrzania. Mam szereg uwag do projektu. Wymienię 2 najważniejsze. Przede wszystkim kondensatory odsprzęgające są położone źle, wątpię aby spełniały swoje zadanie. Kolega wybrał obudowę mniejszą i za razem o większym Rthja. Nie chce mi się wlutowywać kolejnego scalaka za 30zł żeby go spalić. Oscyloskop powinien pokazać co jest nie tak. Jednak szkoda czasu. Płytki z projektem do kosza. Radzę się wzorować na sposobie prowadzenia ścieżek w płycie demonstracyjnej ST. A ta dioda blokująca - domyślam się co kolega chciał osiągnąć. Jednak gdzieś niedawno wyczytałem, że energia przy zasilaniu silnika krokowego może być pobierana bądź oddawana. Pad pod scalakiem we wzorcu chyba nie jest lutowany do płytki. Znowu w nocie aplikacyjnej obudowy PowerSO36 z tego co zrozumiałem to jest lutowany. Zbyt dużo tu niedociągnięć aby móc stwierdzić że L6474 jest do d... lub że jest dobry. Dowiemy się tego dopiero po zrobieniu nowej płytki.
W datasheecie płytek ewaluacyjnych znalazłem Rthja:
L6474PD thermal resistance junction-to-ambient 12 °C/W typical
L6474H thermal resistance junction-to-ambient 21 °C/W typical
Zauważcie że jest 4 warstwowej płytka.
http://www.st.com/internet/com/TECHNICA ... 003801.pdf
autor: lu-dzik
03 paź 2012, 23:47
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik na ST L6474
Odpowiedzi: 116
Odsłony: 12661

Udało się odpalić? Mocno się grzeje?
autor: lu-dzik
03 paź 2012, 12:08
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik na ST L6474
Odpowiedzi: 116
Odsłony: 12661

Czekam z niecierpliwością na wynik testów. Ten elektrolit jest zwykły czy z niskim ESR?

Wróć do „Sterownik na ST L6474”