Tu jest pewien problem - możesz mieć własną maszynkę i generować program w prostym CAM'ie, który jest dołączony do sterowania (rysunki 2D w corelu), przez co uważać się za programistę, ale jeśli przyjdzie Ci pracować na narzędziowni to najwyżej możesz pochwalić się, że wiesz jak wygląda oprawka i odróżnić freza kulowego od głowicy...sp7vtt pisze:Witam.
Kolega ma trzy drogi rozwoju. Pierwsza to kurs CNC - osobiście polecam. Druga to kupno gotowej małej maszynki typu "drewniak" do nauki programowania, od kolegów z forum za symboliczne pieniądze. Trzecia opcja - własne wykonanie maszynki i zdobywanie doświadczeń poprzez konstrukcję , uruchomienie oraz sterowanie maszynką. Ja osobiście buduje maszynkę z metalu, ale na okoliczność nauki programowania zbudowałem namiastkę maszyny CNC i uczę się programowania zanim docelowa maszyna będzie gotowa. Życzę powodzenia - Krzysztof M.
Znaleziono 4 wyniki
- 26 sie 2012, 00:47
- Forum: CNC podstawy
- Temat: Początki
- Odpowiedzi: 13
- Odsłony: 3702
- 25 sie 2012, 19:08
- Forum: CNC podstawy
- Temat: Początki
- Odpowiedzi: 13
- Odsłony: 3702
- 25 sie 2012, 13:18
- Forum: CNC podstawy
- Temat: Początki
- Odpowiedzi: 13
- Odsłony: 3702
- 24 sie 2012, 21:20
- Forum: CNC podstawy
- Temat: Początki
- Odpowiedzi: 13
- Odsłony: 3702
Re: Początki
1. Fajnie byłoby ogarnąć na czym polega programowanie CNC - oczywiście nie będziesz tego robił (nikt Cię nie dopuści), ale musisz wiedzieć co maszyna zrobi gdy wywoła następny blok programums89 pisze:Witam wszystkich.
Chciałbym się spytać forumowiczów o podstawy, czyli jak zacząć. Mam inny zawód (geodeta), ale niestety jest posucha i niewiele roboty. Postanowiłem się więc przymierzyć do cnc.
Zawód mój obecny nauczyły mnie obsługi ploterów, programu AutoCad, znajomości rysunku technicznego, lecz niestety z cnc nic wspólnego nie miałem.
Tak więc od czego zacząć, żeby spróbować sił z Waszym zawodzie. W grę wchodzą jedynie kursy, a nie szkoła od podstaw.
Co mi możecie doradzić?

2. Znajomość narzędzi - sprawdź na allegro jak wyglądają frezy kulowe, palcowe, głowice, wytaczadła, gwintowniki itd. Zwróć również uwagę na narzędzia pomiarowe.
3. Praca jako guzikowy - w stolicy jest pełno ofert dla operatorów "do przyuczenia" - jakaś produkcja; nauczą Cię wprowadzać korekty, wymieniać płytki i wykonywać pomiary - Twoim zadaniem będzie obserwacja procesów technologicznych, techniki mocowania detali, dobranych narzędzi i parametrów - im więcej pytań będziesz zadawał przełożonemu tym lepiej dla Ciebie

Według mnie szkoda inwestować w kurs - nie wiesz przecież czy ta praca Ci się spodoba, a uwierz mi, że do łatwych nie należy; dużo stresu i nerwów
