Znaleziono 6 wyników

autor: mrk8809
20 cze 2012, 23:24
Forum: Obróbka metali
Temat: automatyzacja gięcia oczka na zakończeniu drutu sprężynowego
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 7002

mitek pisze:A kawałki drutu są przycinane przed gięciem na wymiar czy po gięciu? tak sobie myślę by zrobić to jednak bez bendixa choć pomysł świetny ale na tej przekładni i dodać to magiczne PLC i jeśli druty są pocięte na wymiar to ...

1. Drut wpada w rowek i między kołeczki (łożysko bym dał ale na tym co wygina ten w centrum talerza może powodować przemieszczenie drutu)
2. PLC wykrywa drut i ruch w do 230stopni
3. PLC po osiągnięciu 230 zatrzymuje silnik i nieco go cofa luzując drut
4. Silnik od wycieraczek zrzuca drut wysterowany PLC
5. PLC wykrywa brak drutu i przekręca od 230 do 360 stopni silnik (w tym samym kierunku czyli na skróty)
6. Cykl zaczyna się od początku.

Co do momentu 20...40... To zrób na 50 Nm wtedy będzie zapas i bezpieczeństwo gdyby kiedyś trzeba giąć drut 8mm
drut z kręgu najpierw jest prostowany na prościarce następnie cięty na gilotynie ręcznej ( co również fajnie byłoby usprawnić aby już po prostowaniu od razu był cięty na dany wymiar) i dopiero odcinki danej długości są zaginane

[ Dodano: 2012-06-20, 23:44 ]
Moje wyliczenia zakładaja przypadek czystego zginania, tzn "zamurowujesz" pręta w scianie i go obciązasz az sie uplastyczni w calym przekroju. Dla giecia rurki (ostatnio budowalem gietarke) tego typu obliczenia sprawdzily sie z bledem rzedu 10%.
U Ciebie sprawa ma sie tak, ze giety drut dośc mocno cisnie na ten kołek ktorym zaginasz i dochodzi jeszcze duże tarcie, a dwa miejsce gięcia drutu nie ma miejsca w osii obrotu dźwigni tylko jest lekko oddalone. Zapewne z tad jest roznica.

Wzór na naprezenia jest prosty
Sigma=M/W
Sigma - naprezenia
M-moment
W-wyznacznik plastyczny (nie wytrzymalosci). Dla przekroju okraglego w=d^3/6
Obliczajac d^3/6=4^3/6=10,7
10,7*1800MPa=19200Nmm=19,2Nm
Dudi1203 dziękuję, właśnie o to mi chodziło, jednak jeśli już tak bardzo Cię wykorzystuję mógłbym Cię prosić o wyliczenie jeszcze siły ścinającej takiego drutu, (potrzebne mi będzie to w przyszłości jednak samemu nie potrafię tego wyliczyć ) sytuacja wygląda następująco:
drut przechodzi przez metalową płytkę z nawierconym otworem, do płytki dopasowany jest stycznie nóż tnący. miejsce ścięcia drutu jest na równi z tą płytką zaś nóż naciska drut bardzo małą powierzchnią ponieważ jest skośny.

Jest to ostatnia rzecz z wyliczeń wytrzymałościowych jaką potrzebuję, Proszę ;)
autor: mrk8809
19 cze 2012, 23:30
Forum: Obróbka metali
Temat: automatyzacja gięcia oczka na zakończeniu drutu sprężynowego
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 7002

kiedyś wykonałem próbę tego typu:
kupiłem śrubę o łbie sześciokątnym w rozmiarze chyba 27 jak dobrze pamiętam. skróciłem gwint do takiej długości aby cały wszedł w klucz nasadowy na tyle głęboko aby klucz chwycił już łeb śruby mimo tego że jest ona przecież włożona do klucza odwrotnie czyli gwintem do klucza zamiast łbem do klucza. Zaś w łbie nawierciłem dwa otwory i umocowałem kołki do gięcia drutu. cały taki układ został włożony do klucza dynamo-metrycznego i wtedy dokonałem pomiaru. przy 20Nm to tylko słyszałem ciągle magiczne pyk i nic więcej. dopiero przy 30Nm drut zaczął się giąć ale zakres 35NM- 45NM był odpowiedni bo, jak szybko bym tego nie chciał zrobić to drut się wyginał.

Dudi1203 czy mógłbyś mi naświetlić troszeczkę w jaki sposób wyliczyłeś siłę. Widzę że jesteś obeznany z wytrzymałości materiałów, ale nasze spostrzeżenia różnią się dwukrotnie 20Nm a 40Nm
autor: mrk8809
19 cze 2012, 18:32
Forum: Obróbka metali
Temat: automatyzacja gięcia oczka na zakończeniu drutu sprężynowego
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 7002

rolki z brązu odpadają. po pewnym czasie stal narzędziowa się rozklepuje w gnieździe kołka a co tu mówić o brązie lub mosiądzu. jedynie co wymyśliłem to zastosować po dwa łożyska wałeczkowe jednorzędowe na kołek i uzbroić się w duży ich zapas.

A wracając do pomysłu wieniec i będiks:
jaki silnik do tego proponujecie ? jednofazowy trójfazowy jaka moc ?
autor: mrk8809
19 cze 2012, 12:47
Forum: Obróbka metali
Temat: automatyzacja gięcia oczka na zakończeniu drutu sprężynowego
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 7002

Dziękuję za takie zainteresowanie.
No więc silnik od wycieraczek odpada, przekładnie ślimakowe w nich stosowane są niestety nie do takich zastosowań, na cofanie przyrządu to może się nadać ale nic więcej, ponieważ koło jest plastikowe w większości z nich. siła z jaką trzeba się przyłożyć do gięcia tego drutu i odciski na palcach wskazują raczej na zastosowanie właśnie czegoś "mocarnego". A nie pomyślałem o takim świetnym rozwiązaniu jak wieniec i bendiks. to rzeczywiście może się udać.
co do zastosowania takiego rozwiązania przy drucie dopiero powyżej 10mm nie mogę się zgodzić. gięcię np. 6mm zbrojeniowej przy tym drucie to przyjemność, jednak wciąż pozostaje pytanie czy moja giętarka nie powoduje tego że gięcie idzie tak ciężko.
Jak Panowie myślicie - czy powinienem zastosować łożyskowanie dla tych kołków czy to będzie miało aż tak drastyczny wpływ na siłę gięcia ?
autor: mrk8809
18 cze 2012, 23:18
Forum: Obróbka metali
Temat: automatyzacja gięcia oczka na zakończeniu drutu sprężynowego
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 7002

z 2800obr/min się zgodzę bo to daje 46,6 obr/s co po zastosowaniu przekładni 40:1 da jeden na sekundę albo wolniej przy przekładni np. 70:1,
co do krańcówek oczywiście zamierzam ciąć koszta najbardziej jak się da czyli tylko i wyłącznie takie rozwiązanie wchodzi w grę.
jednak nie jestem pewien co do tego 0,37KW to raptem 3X mocniejszy silnik od takiego wycieraczkowego a one na przekładni 70:1 mają parametry:Obrazek
czyli 100Ncm = 10Nm co jest wynikiem słabym
a jednak muszę przyznać że na giętarce plecy się czuje - ten drut gnie się ciężko, nie wiem jaki moment powinien mieć taki układ- silnik + ślimacznica, rzędu 50Nm 70Nm a może 100 lub i więcej ?- może orientujesz się w tej kwestii?

również nie wiem o ile może się zmniejszyć siła gięcia po zastosowaniu kołków łożyskowanych.
autor: mrk8809
18 cze 2012, 22:18
Forum: Obróbka metali
Temat: automatyzacja gięcia oczka na zakończeniu drutu sprężynowego
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 7002

automatyzacja gięcia oczka na zakończeniu drutu sprężynowego

Witam,
chciałbym usprawnić gięcie takiego oto drutu

drut sprężynowy według normy DIN 17223
średnica 4mm wytrzymałość na zerwanie w zakresie 1530 - 1730MPa, zwykle w górnej granicy powyżej 1650MPa.

do tej pory używałem giętarki ręcznej o budowie takiej:
kąt gięcia około 230 stopni.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
według mnie jest to konstrukcja zła ponieważ wszystkie kołki są osadzone bez łożyskowania. Jeśli się nie mylę dwa kołki zaznaczone na zółto powinny być łożyskowane- czy mam rację?
kołek lewy dolny zawsze zostawia około dwucentymetrowe obtarcie na drucie zaś kołek gnący ( górny lewy który wykonuje gięcie) nie zostawia żadnego śladu na drucie o dziwo.

czasem zdarza mi się wykonywać takich oczek w liczbie 1000 zagięć/dzień. gięcie zawsze wygląda tak samo dokładnie do takiego samego kąta i chciałbym to usprawnić bo nie dość że jest to pracochłonne to bardzo męczące.

cel:
gięcie oczka w 3sec. przez automat. co przy 8godzinach pracy da nam prawie 10 krotne usprawnienie. (do negocjacji;) )

problem:
nie orientuję się jaka jest potrzebna do tego siła. Z moich prób kluczem Nm wyszło około 50Nm jednak w zależności od szybkości mojego ruchu ręką klucz raz przeskakiwał raz nie i z pewnością moja próba nie jest miarodajna, zaś obliczyć tego nie umiem ( wykształcenie: niestety tylko informatyk )
nie mam dostępu do kompresora, a czytając o siłownikach pneumatycznych obrotowych z tego co się orientuję nie uzyskam tak dużego momentu obrotowego.
pompy hydraulicznej również nie posiadam a tu siła na pewno byłaby wystarczająca tylko nie wiem czego - bo siłownika hydraulicznego obrotowego nie znalazłem w ineternecie- jedynie silniki hydrauliczne jednak one mają przeważnie około 1400obr/min a ja potrzebuję tylko jeden obrót i to niepełny.

Obie metody najchętniej bym ominął bo cena: kompresor albo pompa, przewody, reduktory, itd. itp.

Najlepszym rozwiązaniem byłby dla mnie silnik z przekładnią tylko teraz jaki i jaką przekładnią - kompletnie się na tym nie znam.

jedynie co mi przyszło do głowy zastosować przekładnię ślimakową - jaką o jakich parametrach to już nie wiem i tu zwracam się do Was o pomoc - pytam czysto teoretycznie czy małym nakładem finansowym np.500-1000zł max dałoby się jakoś to złożyć.

czy np. taki silnik od wycieraczek samochodowych z przekładnią ślimakową 70:1 da rade?- z pewnością nie da rady i raczej połamią się zęby albo silnik się spali- mam rację? , czy jest to już na tyle duże zadanie że musimy wchodzić od razu w silniki rzędu KW?
Kolejna sprawa to kąt gięcia - przecież silnika komutatorowego nie zatrzymam w odpowiednim momencie - wniosek z tego nasuwa mi się tylko taki - mam zastosować silnik krokowy z enkoderem najlepiej o tak dużym momencie - chyba nawet czegoś takiego nie produkują...?

dziękuję za wszelkiego rodzaju wskazówki,

Pozdrawiam

Wróć do „automatyzacja gięcia oczka na zakończeniu drutu sprężynowego”