Znaleziono 3 wyniki

autor: Supri
13 lis 2019, 22:24
Forum: HAAS
Temat: VF-2
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1517

Re: VF-2

Cześć,

wracam z tematem - trochę mi to zajęło ale kupiłem w końcu kabel - dokładnie taki link, zainstalowałem do niego sterowniki i ... nie mogę się połączyć. Mam kilka pytań:

- Najsensowniejszym programem wydaje mi się winpcin. Czy G kod napisany w notatniku, można przesłać na maszynę ? Czy powinien on być zapisany w jakimś specjalnym rozszerzeniu np. .nc czy coś podobnego?
- Korzystając z winpcin powinienem wybrać sposób tekstowy czy binarny ?
- Czy w maszynie trzeba w jakiś sposób włączyć przesyłanie danych RS232 ?
- Czy utworzony plik musi mieć jakąś konkretną nazwę ? Programy na maszynie zapisują się jako O0010, czy plik z G kodem do wgrania do pamięci musi mieć ten sam system zapisywania czy może zamiast O na początku powinno być N ?
- Czy można w jakiś sposób sprawdzić czy port RS232 w maszynie działa i jest sprawny ?
- Czy w kablu który kupiłem nie trzeba czegoś przelutować ? Czytałem, że przy zastosowaniu przejściówki Db25-Db9 czasem trzeba zmienić Pin'y, może i w tym przypadku tak jest ?

- Ustawienia w programie są zgodne z tymi które pokazują się na maszynie odnośnie transferu danych RS232 i w menadżerze urządzeń również ustawienia portu są zgodne z powyższymi, nie bardzo wiem co mam z tym zrobić :/

Z góry bardzo dziękuję za pomoc !
autor: Supri
08 maja 2019, 01:41
Forum: HAAS
Temat: VF-2
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1517

Re: VF-2

Cześć,

dziś próbowałem połączyć się z Haasem i niestety się nie udało. Kabel mam RS232 - DB 25 męskie z obu stron. Z jednej wchodzi w Serial Port w Haasie, z drugiej w port LPT płyty głównej komputera. Zainstalowałem zarówno TNCremo jak i Winpcin. Obydwa programy niestety nie widzą mojego portu LPT w komputerze. Czy w takim przypadku muszę kupić przejściówkę DB25 do DB9 i wpiąć się w port "COM" w komputerze ? I czy do komputera powinienem kupić jakąś kartę sieciową z wyjściem DB9 czy wystarczy, że wepnę się w port DB9 płyty głównej ?
autor: Supri
04 kwie 2019, 20:46
Forum: HAAS
Temat: VF-2
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1517

VF-2

Cześć,

chciałem zapytać czy ktoś może ma wiedzę na temat podłączenia takiej maszyny jak mój HAAS (VF-2 rok produkcji 97), do komputera. Znalazłem sobie program taki jak MeshCam i o ile dobrze zrozumiałem, generuje on G-kod który zapisuje jako program, następnie przerzucam go do pamięci maszyny i mogę obrabiać detal. Maszyna ma 2 "Serial porty" - z tego co udało mi się znaleźć to jest to port RS232 25 PIN. Taki sam port jest w starszych komputerach jako drukarkowy. Czy jeśli połączę maszynę z komputerem takim właśnie kablem, to uzyskam dostęp do pamięci maszyny ? Czy może to być zwykły kabel (słyszałem coś o crossowaniu takiego kabla ?). Jeśli chodzi o tematy komunikacji maszyny z komputerem to jestem laikiem :( Mój HAAS ma również stację dyskietek, ale szczerze mówiąc wolałbym mieć komputer połączone na stałe przez ten port o ile jest taka możliwość.

Z góry dziękuje za pomoc !

Wróć do „VF-2”