Znaleziono 3 wyniki

autor: gregor1975
06 lip 2014, 11:10
Forum: Na luzie
Temat: Jaki amperomierz do sterowania silnika?
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 1636

clubber84 pisze:To trzeba było od razu napisać, że maszynka w mieszkaniu stoi, to bym się nie rozpisywał. :wink:
Nie stoi, to był tylko przykład.
ma555rek pisze:Albo nie podpinaj nic tylko w parametrach falownika ustaw wyświetlanie poboru prądu zamiast częstotliwości.
Falownik wyświetla prąd wyjściowy. Prąd ten oczywiście w jakiś sposób przekłada się na prąd wejściowy tylko nie wiem w jaki.
ma555rek pisze:Wreszcie możesz ustawić ograniczenie prądowe dla silnika i falownik stanie a korków nie wyrzuci.
I na tym poprzestanę. Dodatkowy amperomierz to coś koło 80PLN. Cena nie powala, ale urządzenie ma swoje gabaryty a w szafce ciasno.

W każdym razie dziękuję.

Gdyby ktoś szukał mierników analogowych, to znalazłem TUTAJ
autor: gregor1975
05 lip 2014, 23:44
Forum: Na luzie
Temat: Jaki amperomierz do sterowania silnika?
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 1636

Nie sposób koledze odmówić racji, ale kilka kwestii:

1. W mojej aplikacji silnik startuje bez obciążenia a do przykładu z kompresorem ma się to jak ogórki do mleka.

2. Prąd rozruchu do prądu znamionowego silnika ma się nawet jak 7:1 (zależy od silnika i producenta), ale po to między innymi wynaleziono falowniki, aby to jakoś ułagodzić. Soft start, rampa rozbiegu, czy jak tam to nazwać.

3. Producent falownika niewątpliwie wie co pisze w manualu i nie wziął tego z kosmosu, ale postawił ogromny margines bezpieczeństwa i nie wiadomo, jakie ekstrema wziął pod uwagę?

4. Gzie kolega widział zabezpieczenia 30A poza przemysłem? Standardowo w gospodarstwach domowych "wolnostojących" jest to 25A a moce jakie tam się uruchamia teoretycznie nie powinny pracować w tych warunkach.

5. Co kolega poradzi wszystkim hobbystom, co to uruchamiają swoje maszynki w mieszkaniach (a są tu tacy)? No bo te 1,1kW to minimum, do tego z typoszeregu falowników trzeba wziąć 1,5kW. Cóż ci biedacy wyrabiają na tych swoich 16A?

6. Słyszał kolega o zwłoczności zabezpieczeń, czyli odpowiednich charakterystykach? Jak kolega myśli, po co zróżnicowano zabezpieczenia nadprądowe w tych kategoriach? Jako wskazówkę zadam kolejne pytanie - czytał kolega kiedyś o zależnościach przekrój przewodu a maksymalny prąd, jaki ów przewód może uciągnąć? Wie zapewne kolega, że zabezpieczenia nadprądowe mają na celu ochronę instalacji elektrycznej?
autor: gregor1975
04 lip 2014, 23:41
Forum: Na luzie
Temat: Jaki amperomierz do sterowania silnika?
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 1636

Jaki amperomierz do sterowania silnika?

Panowie, silnik zasilam falownikiem i chciałbym na bieżąco wiedzieć, ile to amperów w danej chwili kablami płynie. Interesuje mnie to dlatego, że dałem mniejsze zabezpieczenia nadprądowe niż winszuje sobie producent a to z kolei z tego powodu, że silnik nie będzie nadmiernie forsowany no i instalacja "fabrycznie" zabezpieczona na poziomie 16A.

Falownik bierze na wejściu maksymalnie 16A, na wyjściu daje max 8A a producent zaleca zabezpieczenie 30A. Ja dałem 16A o charakterystyce B bo myślę, że mi to starczy, ale jak powiedziałem, chciałbym widzieć gdzie jestem w danym momencie.

I teraz dwa pytania:

1. Jaki budżetowy amperomierz tablicowy - taki co to nie jest aptekarski, ale rozsądnie ostrzeże o zbliżaniu się do niebezpiecznej granicy?

2. Amperomierz wpinać na zasilaniu falownika, czy na analogowym wyjściu pomiarowym falownika (AM w LG)? Logika podpowiada, że to pierwsze, ale wolę się upewnić.

Będę wdzięczny.

Wróć do „Jaki amperomierz do sterowania silnika?”