Znaleziono 3 wyniki

autor: qqaz
23 kwie 2007, 11:40
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: No i co będzie lepsze? Help needed!
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 5336

Może być że selekcja, że luzy mniejsze niż w innych egzemplarzach, itd... Ale konstukcja nie zmieniona, czyli czepiane się wczesniej rozwiazanie prowadzenia pinoli w aspekcie CNC chyba aktualne?
1 Aby frezować trzeba zacisnąć tuleję
2 Przy zmmianie wysokości narzędzia tuleję trzeba zluzować i ponownie zacisnąć
Ile takich zaciśnięć wtrzyma korpus zanim pęknie obejma wrzeciona? Chyba że ktoś będzie twierdzić, że tak ustawi luz na zacisku, że frezować będzie mógł, bo luzu nie będzie,ale tak na prawdę to bedzie taki trochę mały luz, aby mógł ruszać góra dół wrzecionem.
Może mu się uda, na pierwsze dwadzieścia ruchów, dalej znowu regulacja bo tuleja wrzeciona miękka i się wyciera a dodatkowo otwór prowadzący w korpusie ma długość 3 do 5 mm ( ten od strony zewnetrznej - to tak jakby tuleja złapana była nie panewką tylko pierścieniem z grubszego drutu - tyle tej powierzchni pracujacej) Pomińmy tu również fakt odwróconej proporcji między odległością trzymania w panewkach tulei a doległścią do końca narzedzia - w najlepszym przypadku jest to 1:1 - przy dłuższych drastycznie się zmienia na niekorzyść chwytu pinoli.
O frezarce i zdolności frezowania to wszyscy mówią w tych maszynach dlatego że po zaciśnięciu wszystkiego co się da można próbować wyciąć rowek frezem dwupiórowym z przybieraniem 1mm za każdym razem powtarzając manewry z zaciskami. No cóż, jest stół i śruba więc detal jest prowadzony ale po kilku kanałkach każdemu odechce się mówic o frezowaniu za pomocą wiertarek. Pomijam tu takie rzeczy jak sztywność układu i zdolność do powtórzenia np położenia kanałka w gabarycie detalu - w między czasie lekko obróciła się główka na okrągłej kolumnie - frez zmienił położenie w osi kanałka i nieznacznie w poprzecznie czy wreszcie też odporność na drgania, a raczej całkowity jaj brak.
PS.
Skoro wstepna selekcja to może do filmu reklamowego równiez specjalne przygotowania? I wtedy dobra jest tylko ta jedna poreklamowa szt?
autor: qqaz
23 kwie 2007, 01:59
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: No i co będzie lepsze? Help needed!
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 5336

Bardzo proszę o wyjaśnienie...
Proma deklaruje wręcz że jej wyroby to produkcja chińska - i z taką świadomością zgadzam się na ewentualne niedoróbki i konieczność poprawiania urządzenia ( sam kupiłem z racji gabarytów i stołu krzyżowego wiertarkę FP-16 - oni nazywają to frezarką ). I tu pytanie Jakim cudem wyrób o identycznych kształtach i wymiarach, choć różny tabliczkami, kolorem, lub dodatkami może w istotny sposób prezentować różną jakość? Myślę tutaj o podstawowych elementach czyli żeliwie na prowadnicach stołu czy otworu prowadzącego pinolę wrzeciona. Czy mam wierzyć że Kitajce w formę leją różny surowiec i w zależności czy zamówienie od Niemca czy Czecha lub Anglika jest w rózny sposób traktowane? Np dla Niemca pinola jest hartowana a Czech zadowoli się tylko toczoną?
autor: qqaz
20 kwie 2007, 01:22
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: No i co będzie lepsze? Help needed!
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 5336

Re: No i co będzie lepsze? Help needed!

ksitau pisze:Przerobienie Opti F30 na CNC... ..... waga - masywna, sztywna, solidna konstrukcja,
Ale czy wystarczajaco podatna na taką przeróbkę? Zwłaszcza ruch w osi Z - albo tylko wysuwaniem pinoli tej wiertarki ( BO TYM JEST W ISTOCIE) z konsekwencją luzu w korpusie albo zaciśnięcie korpusu na tuleji wrzeciona i poruszanie całym korpusem wrzeciennika czyli wstawienie nowej kpl kolumny pionowej - bo rury wykorzystać się nie da. I wogóle mocowanie wrzeciennika na rurze dyskwalifikuje to rozwiązanie do robót frezarskich. Uważam że to jest ledwo wiertarka.

Wróć do „No i co będzie lepsze? Help needed!”