Znaleziono 3 wyniki

autor: qqaz
01 sty 2012, 22:05
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Czwarta oś - od projektu do budowy
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 12214

-Dwa stopnie 1:6 (12:72 zeby) pierwsze przełożenie 1:1 (ilość zebów nie dobrana jeszcze ale będzie taka aby można było przekładać ten sam pasek) pierwszy 15 mm drugi 25 mm szerokości.
Szkic! Kolego, Szkic! z ponumerowanymi detalami.
Przekładanie paska pomiędzy stopniami lepiej uzupełnić w napinak tak aby nie trzeba było ruszać osi w celu zluzowania napięcia pasa. Choćby zwykłe łożyska wpychane od zewnątrz w linię napięcia pasa.

Łożyska daj małe, np seria 618.. i dodatkowo wzdłużne igiełkowe na blaszkach, albo dwa skośne jeżeli znajdziesz tanie takie po 30zł, albo igiełkowe poprzeczne i zespół wzdłużnych, też igiełki, albo jedno stożkowe i przeciwnie do niego wzdłużne igiełkowe, albo.... - rozwiązań przy niewielkich predkościach jest cała masa. Tutaj raczej telefon i konsultować cenę dla danego pomysłu bo różnice przy tym samym podstawowym oznaczeniu łożyska potrafią być 20x. A swobodę masz tym większą że obciążenia znikome.
autor: qqaz
28 gru 2011, 04:53
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Czwarta oś - od projektu do budowy
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 12214

No ceny nieludzkie bo komu potrzebne takie wielkosci. Dla pojedynczego wykonania cena wcale nie jest duża.
Tylko że kwiatek jest w rozciągu pasa. Dla niewielkiej długości pasa wykładanej na małej liczbie zębów niedopasowanie wynikające z rozciągu jest pomijalne. Przeciętny rozciąg 2-3% wraz z elastycznym wejściem zęba w rowek jest do przyjęcia i nie powoduje nadmiernego zużycia koła lub paska. Ale gdy wyłożyć 0,5mb to różnice mogą dochodzić do wartości porównywalnej z podziałką koła - a jak zapewnić stałość napięcia pasa dla wszystkich odbiorców. Bo można wprowadzić korekcję średnicy podziałki uzębienia koła tak że będzie pasować do napietego pasa ale pas ulega podczas eksploatacji trwałemu wydłużniu i użtkownik ponownie go napina - tym razem już korekcja nie wystarcza i trzeba pasek wymienić. A przy okazji wrzask o fatalnej jakości koła że tak często pasy lecą.
I pomimo że dla Twojej potrzeby nie powinno tak szybko to następować to jednak będzie i w dodatku trudno przewidzieć zakres korekcji/napięcia.
Takie coś dla dużego przełożenia robiłbym na przekładni ślimakowej z kasowaniem luzu przez wciskanie ślimaka - poszukaj postów kol. Mex. A po jego usunięciu wersja paskowa dla niewielkiego przełożenia.
bartuss1 pisze:minimalna zalecana srednica wiąże się z minimalnym kątem opasania koła.
:roll:
Zawsze kolega wstawi jakąś ciekawostkę.
O ile domyślam się co miało być napisane to wyszło jak zwykle. :wink:

[ Dodano: 2011-12-28, 04:54 ]
PS koła u mnie. Drogo.
autor: qqaz
27 gru 2011, 20:34
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Czwarta oś - od projektu do budowy
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 12214

FDSA pisze:No chyba że istnieją koła większe niż 72 zęby to się problem rozwiązuje
Pewnie że są - do 350 zębów dla pasa GT3 :wink:

Wróć do „Czwarta oś - od projektu do budowy”