Gdy nakretka napiera na wrzeciono to wystepuja tylko dwie siły - nakretki i oporu na frezie ( na rysunku nienarysowana jako nieistotna dla wyprowadzenia wizualizacji momentu) I tylko z tych sił pwstaje moment M1 który chce skrzywić oś Z. Wózki które prowadzą Zkę nie stawiają żadnego oporu i dlatego pokazane jest że Fw1=Fw2=0. Jedyną przeciwstawną reakcją na moment od nakretki jest reakcja wózków gdy chce się je skrecić na prowadnicach - i ta wartość podlega sprawdzeniu.
Oczywiście te rozważania dotyczą tylko specyficznej konstrukcji na dwóch wózkach. Prezentowanej tu, w tym temacie.
Pierwsze prawdziwe twierdzenie kolegisyntetyczny pisze:Nie wszyscy mają wspaniałą wyobraźnie przestrzenna, a biorąc pod uwagę to, że jest to forum amatorskie, nie wszyscy znają podstawy mechaniki.
Nie miły kolego, sama siła to za mało. Do siódmych potów możesz napierać na słup karuzeli a na krzynkę jej nie obrócisz. Dopiero gdy naciśniesz z boku, na ramię działania, dopiero wtedy uzyskasz ten oczekiwany moment.syntetyczny pisze:Jeżeli mamy Fw1=Fw2=0 to mamy momenty Mw1=Mw2=0 również zero. Gdyż siła generuje moment. Moment sam z siebie nie istnieje