Znaleziono 5 wyników

autor: qqaz
04 lip 2024, 23:35
Forum: ArtCAM
Temat: Przesunięcie trajektorii
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 1998

Re: Przesunięcie trajektorii

Gdy przejdziesz na model bryłowy to wszystko będzie łatwe
Nawet teraz używając "klocka" ten kat jest uchwytny gdy obrabiasz uszy na klocku stojącym pionowo. Końcówki montażowe zausznika mają kontur skręcony od prostopadłej do płaszczyzny oczu o ten właśnie kąt.
Co tu jest nieoznaczonego?

Dodane 2 minuty 12 sekundy:
buty kup i paznokci nie ogryzaj :wink:
autor: qqaz
04 lip 2024, 09:40
Forum: ArtCAM
Temat: Przesunięcie trajektorii
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 1998

Re: Przesunięcie trajektorii

Wniosku który jest najlepszy nikt poza Tobą nie wyciągnie.
Zauważ że początkowe warunki które podałeś to był rysunek płaski obrabiany frezem którym sięgałeś gdzie trzeba.
Dlatego zaproponowałem dokładnie obrobioną kostkę przestawianą dla obróbki powierzchni oka - wtedy sięgałeś wystarczajaco do zagięcia nausznika a po przestawieniu do pionu mogłeś wykończyć resztę i nawiercić dziurki.
Wtedy kostka była wystarczająca a obrotowa oś znakomicie poprawiała dokładność względem przestawianego klocka.
Ale teraz wprowadziłeś dodatkowy warunek krótkiej części roboczej freza co wymusza "gęściejsze" zmiany w ustawieniu kątowym. Również większą ilość generowanych zakresów uruchamianych dla ustawionego kąta.
Przestaje być to atrakcyjne.
Rozważ możliwość zmiany projektu z płaskiego na bryłowy i dokupienia osi sterowanej.
Albo zanim zainwestujesz ogarnij tą sprawę na tym co masz, choć z wielokrotnie większym wysilkiem, aby stwierdzić zasadność rozwijania tej produkcji jako produktu na rynek.
Bo dalej idąc można się spodziewać następnych wymagań jeszcze nie wyartykułowanych.

W jakimś wątku tusek przeszkadzał że idiota, że debil, wiadomo, aż w końcu okazało się że autor nie podłączył czujnika o który pytał jak ma działać. Dobrze że w ogóle go kupił.

Dodane 1 minuta 16 sekundy:
dodanie tarczki ryglującej to minimum.

Dodane 4 minuty 17 sekundy:
przejście na ręczną podzielnicę wprowadzi tylko koszt a niczego nie zmieni względem posiadanej ośki (jeszcze bez tarczki)
autor: qqaz
03 lip 2024, 23:46
Forum: ArtCAM
Temat: Przesunięcie trajektorii
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 1998

Re: Przesunięcie trajektorii

Artcama nie znam. Co i jak w nim trzeba pisać nie bedę. Sam dojdziesz.
Tyle że masz pewną specyfikę detalu i to ona narzuca podejście.
1) Masz OŚ !!!. Wiec typowo układ współrzędnych też zawieszony jest na niej. Bo wtedy obrót pozwala na łatwą transformację współrzędnych. Można też sobie zrobić trudniej i zero XYZ przyczepić do detalu. Co komu pasuje.
2) musisz obracać detal aby podejść krótkim frezem do obróbki surówki o grubości nieznacznej rzędu 1mm.
To oznacza obrót indeksowany oparty o ryglowanie tarczki z dokładnym i powtarzalnym pozycjonowaniem. Czy to będzie silnik sterowany programem czy w przerwie ręcznie przestawisz to nie ma znaczenia. Ma być powtarzalne.
Teraz wydumałeś że 40mm jakoś pasuje ale nie o to przecież chodzi. Czyli trzeba uzupełnić jeszcze o tą tarczkę.
3) Obrabiasz surówkę okularów która jest przestrzenna. I wiesz jaki ma kształt.
Więc przymocuj jakiś klocek do tej osi i odwzoruj tą krzywiznę w nim tak że położona surówka będzie przylegać Przecież w Artcamie możesz bryłę obrobić w etapach z indeksowanym obrotem. Wykończeniowo kulistym frezem dostaniesz dokładność zadawalajacą i powtarzalną w indeksowym ustawieniu dla detalu.
4) Projekt jest rysunkiem płaskim ale odwzorowanym na tej krzywiźnie uchwytu czyli tym samym w krzywiźnie surówki.
Indeksuj położenie uchwytu aby długość freza wystarczyła do pokrycia różnic wysokości. Obrabiać bedziesz zakresami ale że zakres będziesz zmieniał odpowiednio do zindeksowanej pozycji osi to połączeń nie będzie widać, dużo mniej niż teraz co wydumałeś przy dopasowaniu ręcznym.
Oczywiście to wymaga również korekty wysokości odpowiednio do kąta ustawienia uchwytu. Ale gdy zrobisz rysunek z rzutem na płaszczyznę XZ to grubość warstwy obrabianej zastosowaną długością freza wyznaczy kolejne kąty indeksacji i szerokość zakresu. I możesz zrobić sobie tabelkę z wartościami Z odpowiednimi dla zadanego kąta indeksacji i poprawką w X . Czyli im bliżej kata 45 ° tym węziej w X ustawisz zakres obróbki
(ciekawe czy w płaskim projekcie kontur na łuku do zausznika uwzględnia promień tego zagięcia czy jest narysowany tak jak jest bo i tak coś wyjdzie a istotny jest tylko kształt części uchwytowej która jest już na płaskim obróconym o 90 ° )

I tyle. Żmudne trochę, wymaga uwagi ale obejdzie się bez inwestycji w program i sprzęt. Nie będzie się podobać.
I dlatego szybko dojdziesz do wniosku że zamiast stosować rysunek płaski lepiej rysować bryłę o grubości #1mm którą Artcam widzi i wygeneruje 4-ro osiowy Gkod. I oś napędzana a nie przestawiana
Ale na początek będziesz miał przybliżenie zagadnienia.
autor: qqaz
02 lip 2024, 23:27
Forum: ArtCAM
Temat: Przesunięcie trajektorii
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 1998

Re: Przesunięcie trajektorii

loook pisze:
02 lip 2024, 10:36
ale długości minimum 12 mm a do carbonu takich nie ma.
Podstawkę zrobiłeś stalową, jakiś potencjał w niej jest. Ale gdy zero układu współrzędnych przyczepisz do osi obrotu tego uchwytu a nie do powierzchni noska oprawki to i z frezami nie będzie kłopotu i nagle zwiększy się zakres dostępnych głębokości dla frezowania.
Ale to trzeba już w fazie generowania Gkodu - W Artkamie - odpowiednio ustawić.
I jak wzrośnie precyzja obrobionego elementu!!!.
Nie irytują Cię różnice rzędu dziesiątej mm pomiędzy fragmentami obrabianych obszarów? Ze jednak pod lupką widać uskoki?
autor: qqaz
29 cze 2024, 19:13
Forum: ArtCAM
Temat: Przesunięcie trajektorii
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 1998

Re: Przesunięcie trajektorii

Akurat dla obrotu o 90° wartości współrzędnych się zamieniają X → Z a Z → X i nic liczyć nie trzeba.
Ale gdy obrócisz w lewo lub prawo to wygodniej jest operować rysunkiem niż Gkodem. Zresztą narysowałeś co i jak i wystarczy programowo wprowadzić tylko nową wysokość obrabianej powierzchni.
G52 Z.... przesuwa zero układu ( na liczniku będziesz miał inne wartości) albo G92 Z... które wprowadzi taki układ że aktualna wysokość narzędzia znajdzie się na podanej wysokości. (trochę mylące ale z MDI wpisz parę poleceń i po zachowaniu się licznika zorientujesz się w różnicy. I które wygodniejsze)
Większą sprawą będzie chęć obróbki łuku na krawędzi ucha synchronicznie z obrotem uchwytu gdy się zdecydujesz na 4 oś. Artcam chyba takiego Gkodu nie wygeneruje.
Ale!!! Masz tylko jedną krawędź,( lewa, prawa,dolna górna ale taka sama tylko po transformacji symetrii wzglę dem osi X/Y) właściwie łuk który płynnie przechodzi z płaszczyzny oka na płaszczyznę ucha.
Można wygenerować interpolację odcinkową np co 0,1mm ruchu w osi Y relatywnie do obrotu i skorygowanej wtedy pozycji X,Z freza nadążającego za obrotem osi. To w Machu możesz zrobić i do pilku dołączyć jako podprogram
I nie jest potrzebny postprocesor 5cio osiowy. Jakby nie patrzeć na ruch maszyny to jest to tylko odpowiednia liczba impulsów synchronicznie podanych na jej osiach.
Obrazek

Dodane 1 minuta 58 sekundy:
oś zrobiłem

Dodane 2 minuty 10 sekundy:
W Machu możesz wygenerować Gkod tej krawędzi, nie tylko tak się ruszać.

Wróć do „Przesunięcie trajektorii”