Znaleziono 8 wyników

autor: Lubię Ryż
02 kwie 2012, 03:26
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18594

Gdzie ja napisałam coś o średnicy 60cm? :shock: To ma być forma na kapelusz dla człowieka a nie dla słonia.
Skoro mogę po prostu użyć tej pasty do podłogi, to chyba nie ma co szukać tej terpentyny i bawić się ze świeczką. Chyba, że jest to rozwiązanie kosmicznie lepsze.
Czym się różni gips budowlany od gipsu do odlewów? Strzelam, że ten drugi jest lepszy do odlewów ;) Jeśli tak jest to oszczędność 5zł (sic!) jest raczej bez znaczenia.
Mam tylko 1kg epidiana, a to chyba nie wystarczy na odlew. Z powodów budżetowych nie chcę kupować więcej.
Bardzo chciałabym uzyskać konkretne odpowiedzi na moje pytania i ocenę moich pomysłów z mojego poprzedniego postu:
Czy mogę zrobić negatyw z gipsu, a potem odlać w nim docelową formę również gipsu? Czy powierzchnię tej formy mogę pokryć żywicą i czy zwiększy to wytrzymałość powierzchni gipsu (zmniejszy kruchość) i zmniejszy wsiąkliwość?
autor: Lubię Ryż
01 kwie 2012, 15:12
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18594

sam pisze:Nie, koleżanka chyba się nie upiera. Chciałaby tylko wykorzystać to co ma i co do tej pory zrobiła. Problem w tym, że chyba napisała do nas za późno.
Pewnie, można wykorzystać beton, można "beton epoksydowy", można i inne materiały ale żeby pomóc jej rzetelnie, powinniśmy wiedzieć więcej o jej możliwościach (warsztatowych, materiałowych, finansowych itp.).
Dokładnie tak ;) Moje zaplecze warsztatowe to podstawowe narzędzia: wiertarka, wyrzynarka, diax z dyskiem szlifierskim, śrubokręty, paznokcie. Jeśli chodzi o finanse, to chciałabym po prostu, aby kolejne wydatki były jak najmniejsze :P

Przyszedł mi pewien pomysł. Wymaga dodatkowego wydatku pary złotych i niewielkiego wysiłku. Powiedzcie mi co o nim sądzicie.
Z gipsu ceramicznego do odlewów lub z masy papierowej wykonuję negatyw dzięki mojej gotowej formie ze styroduru. Potem dzięki temu negatywowi robię formę też z tego gipsu. Następnie nasączam jej powierzchnię w mojej żywicy epoksydowej lub pokrywam powierzchnię szpachlą zrobioną z tej żywicy i talku i szlifuję.
A może na odwrót, tak, żeby pozytyw był z masy papierowej i jej powierzchnię potraktować żywicą (w tę wersję nie wierzę :P ).
Gips taki: http://allegro.pl/gips-ceramiczny-bialy ... 72369.html Jak widać drogi nie jest, ale czy jest dobry? ;)

Czy mogę zrobić negatyw i pozytyw z gipsu (oczywiście używając jakiegoś rozdzielacza; tak swoją drogą czego można do tego celu użyć?)?
Nie zrozumiałam motywu z bandażami kolegi luzaka. Mniemam, że gips do odlewów miesza się z wodą i wlewa do negatywu i tyle.
Co do masy papierowej, jest w internecie sporo przepisów na nią. Możecie podać taki, który jest wg was dobry?
autor: Lubię Ryż
31 mar 2012, 11:41
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18594

sam pisze:Byłoby łatwiej gdybyś pokazała nam ten twój styrodur bo może się okazać, że forma do odlewu będzie musiał być dzielona.
To ja też się powtórzę: moja forma wygląda tak: (wys. 10cm, obwód 60cm; bez tych otworów)
Nie mam teraz mojego styroduru pod ręką, więc nie mogę zrobić mu zdjęcia, ale wygląda on tak jak ten drewniak powyżej.

Co jest takiego strasznego w gipsie?
autor: Lubię Ryż
31 mar 2012, 10:19
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18594

A gdyby tak mój blok ze styroduru zaszpachlować epidianem z talkiem, a potem benzyną usunąć styrodur. Następnie do środka wlać gips do odlewów, a po utwardzeniu wyszlifować powierzchnię szpachli. (Taka skorupa chyba byłaby za słaba, żeby ją laminować od środka?)
To ma jakiś sens? :P
:arrow: Ogólnie rzecz biorąc, jak podeszlibyście do wykonania takiej formy zaczynając od zera?
Skoro już wydałam trochę $ na tego epidiana to chciałabym go użyć, ale jeśli są dużo lepsze metody to może warto z nich skorzystać.
autor: Lubię Ryż
24 mar 2012, 20:47
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18594

diodas1 pisze:Lubię Ryż, Bardzo sympatyczną w obróbce jest żywica akrylowa. Nie ma przykrego zapachu, narzędzia po użyciu póki nie stwardnieją myje się zwykłą wodą. Trzeba by skontaktować się z tym sprzedawcą http://allegro.pl/zywica-akrylowa-odlew ... 58463.html Mam z nim pozytywne doświadczenia. Po zmieszaniu uzyskuje się substancję o gęstości ciasta na naleśniki :) które stosunkowo szybko gęstnieje. Można go w tym czasie używać do zaszpachlowania Twojej kształtki styropianowej stosowną warstwą, nawet do kilku mm, tak jak pokrywa się masą blaty tortowe. Przepraszam za te porównania ale najtrafniej chyba oddają metodę pracy. Po utwardzeniu tworzywo ma kolor beżowy i daje się pięknie obrabiać papierem ściernym a także polerować. Jest też dość odporne na temperaturę i oczywiście wodę. Jeżeli natomiast chcesz dalej eksperymentować z żywicą epoksydową to warto spowodować żeby była posłuszniejsza i nie spływała w czasie laminowania, żeby była mniej krucha, żeby potem dało się ją wygładzić papierami ściernymi. Jednym słowem trzeba z niej zrobić pastę do szpachlowania. To nie jest trudne. Wystarczy najpierw samą żywicę zagęścić mieszając ję długo i dokładnie z talkiem a kiedy masa jest już jednorodna, mieszać ją z utwardzaczem. Talk dostaniesz w sklepach z farbami, na stoiskach motoryzacyjnych czy w Allegro http://allegro.pl/listing.php/search?ca ... tring=talk Żeby żywica dobrze się utwardzała musisz oczywiście znać jej ilość w mieszaninie z talkiem żeby dać właściwą ilość utwardzacza. Jeżeli używasz utwardzacz PAC gdzie stosuje się go dość sporo, talk możesz dać do żywicy i oddzielnie do utwardzacza. Od ilości dodawanego talku zależy lepkość uzyskanej pasty i później łatwość obróbki. Całą zabawę ze szpachlowaniem możesz też wykonać po wstępnym zalaminowaniu styropianu z użyciem tkaniny szklanej. Tak jest nawet korzystniej. W ten sposób uzyskasz kształtkę odporną mechanicznie i gładką. Zrób sobie małą próbkę żeby przekonać się do tej techniki. Na pewno mniej potu wylejesz szlifując papierem ściernym do gładkości żywicę z talkiem niż laminat szklany.
Dzięki wszystkim za podpowiedzi ;)
Jaka byłaby grubość takiej warstwy (razem z tkaniną i bez)? Jakiej tkaniny powinnam użyć i ile warstw? Czy po laminowaniu należy czekać, aż to zwiąże czy położyć szpachlę od razu?
Rozumiem, że jest opcja użycia samej szpachli z talku i żywicy bez laminatu? Prawdopodobnie właśnie zrobię małe próbki różnych wariantów dla porównania efektów.
autor: Lubię Ryż
24 mar 2012, 15:48
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18594

Owszem, Panowie Detektywi, takie ma być przeznaczenie tej formy ;)
Zgadza się, lepszy efekt byłby przy wykonaniu tego w drewnie, ale wydaje mi sie, ze jest to duzo trudniejsze. Trzeba by się nastukac dłutem, a nigdy tego nie robiłam, a ponadto nie znam się na gatunkach drewna, nie wiem skąd wziąć odpowiedni kawał.
Obrobka styroduru była łatwa i przyjemna: zmajstrowałam banalną maszynkę do jego cięcia z lampki biurkowej i kawałka drutu oporowego z prodiża, ew. wspomogłam się troche lutownicą transformatorową i kilkoma ruchami papieru ściernego.
Właściwie to styrudur wydaje mi sie wystarczająco wytrzymały do moich celów, ale chciałabym ochronić jego powierzchnię tak, zeby po mocniejszym naciśnięciu palcami i paznokciami nie zostawały w nim ślady i zeby jego powierzchnia nie wycierała się zbyt mocno.
Zdecydowałam się kupić żywice epoksydowa, bo przeczytałam w jakims miejscu w internecie, ze styrodur wystarczy pokryc jej warstwą i już. Po zakupie dopiero odkryłam, że to była bzdura i trzeba koniecznie użyć tkaniny szklanej.
Mam wciąż ochotę mimo wszystko pojść za ciosem i kupić tkanine szklaną i zalaminować moją (już gotową z resztą) formę. Być może sama żywica+tkanina stworzyłaby powierzchnie o zadowalającej mnie gładkości ;) Przy okazji nauczyłabym się jak to się robi, a może to być bardzo przydatna i praktyczna umiejętność (co prawda kobiety oczywiście lepiej prowadzą samochód, ale kto wie, może przypadkiem kiedyś rozwale zderzak i dzięki temu umiałabym go naprawić sama? :P ). Zastanawiam się, jaki efekt dałaby jedna warstwa tkaniny ~50g lub kilka warstw ~20g :?:
autor: Lubię Ryż
16 mar 2012, 09:12
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18594

Chcę stworzyć mniej więcej coś takiego:
o obwodzie ok. 60cm.
Jakiej grubości będzie taka warstwa laminatu na styrodurze? I co z zachowaniem szczegółów mojej bryły?
Czy ogólnie jest to trudna technika? Mogę prosić o link z dobrym instruktażem? Jak dobrać tkaninę? Czy szpachla jest konieczna? Czy bez niej powierzchnia będzie gładka (po szlifowaniu)? Chce, żeby było to odporne na działanie pary wodnej, takiej jak z czajnika, z gotującą się wodą.
Chcę użyć tego Epidiana, ale czy jest coś co sprawdziłoby się lepiej w mojej sytuacji?
autor: Lubię Ryż
16 mar 2012, 00:09
Forum: Modelarstwo
Temat: Utwardzenie styroduru Epidianem 5
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 18594

Utwardzenie styroduru Epidianem 5

Witam. Proszę Was o podzielenie się ze mną swoim doświadczeniem i wiedzą ;)
Wykonałam pewną bryłę ze styroduru wielkości i kształtu mniej więcej ludzkiej głowy. Chciałabym sprawić, żeby była na tyle twarda i wytrzymała, żeby nie dało się jej zniszczyć gołymi rękami. Do tego będzie wystawiona na działanie dość gorącej pary wodnej.
Posiadam żywice epoksydową Epidian 5 (+Z-1) i chciałabym to zrobić z jej użyciem. Czy wystarczy posmarować styrodur samą żywicą, aby osiągnąć pożądaną odporność, czy też koniecznie muszę użyć maty szklanej lub jakiegoś wypełniacza (np. piasku?). Zależmy mi również na tym, żeby bryła była dosyć gładka.
Pozdrawiam ;)

Wróć do „Utwardzenie styroduru Epidianem 5”