Znaleziono 7 wyników

autor: kuba1985
03 sie 2016, 00:29
Forum: Obróbka metali
Temat: Kilka pytań o toczenie
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 2499

No ale dobre to chodzi mi nie o najtańsze tylko takie co są najtańsze ale jeszcze się do czegoś nadają :)
Kiedyś kupiłem sobie gwintowniki BASS Polska i niestety... jakbym nie kupił FANAR'u to bym chyba znienawidził gwintowanie.
Także polećcie takiego sprzedawce którego macie sprawdzonego. Może być nawet popularny portal aukcyjny.
autor: kuba1985
02 sie 2016, 14:46
Forum: Obróbka metali
Temat: Kilka pytań o toczenie
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 2499

A czy moglibyście polecić jakieś dobre noże tokarskie?
Tylko cenowo dobre dla amatora a nie dla kogoś kto robi 1000 sztuk dziennie :)
Obrabiam tylko stal konstrukcyjna 235.
Najlepiej zamawialne przez internety.
autor: kuba1985
01 sie 2016, 22:00
Forum: Obróbka metali
Temat: Kilka pytań o toczenie
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 2499

No właśnie szanowni koledzy ja nie zarabiam tym na chleb tylko toczę dla siebie. Ale że różne rzeczy warto znać i wiedzieć, możliwe nawet że kiedyś życie mnie zmusi do zostania tokarzem (a co, różne rzeczy się zdarzają) to chciałbym robić to dobrze. Ale na razie papierki i czujnik zegarowy się sprawdzają bardzo dobrze. Toczę okazyjnie - są tygodnie że tokarkę włączam tylko po to żeby się nie zastała i żeby się olej przetłoczył po mechanizmach.
autor: kuba1985
31 lip 2016, 13:53
Forum: Obróbka metali
Temat: Kilka pytań o toczenie
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 2499

IMPULS3 pisze:
To jeszcze obejrzy je dokładnie bo być może masz przytępione boki i trzeba będzie go troszkę więcej zeszlifować przy ostrzeniu bo będzie się klinowało.
Tak też było! Jasnowidz czy co? :)

@viper
Wiertło jest kobaltowe. Tak jak IMPULS3 powiedział - za szybko chciałem robić. Potem jak wolniej zacząłem kręcić to na każdej prędkości ładnie już szło i wiór był ładny jak świński ogonek a nie jak igły.

@WZÓR
No problem jest taki że to jest dość długi detal a ja nie mam takiego długiego wytaczaka. Poza tym boję się długich wytaczaków i cienkich przecinaków - to są zwykle najbardziej stresujące noże tokarskie.

@Areo84
No właśnie teraz już sam widze że może nie był to najlepszy pomysł, ale chciałem podręcznikowo - otwór, pogłębić itp.
Dużo można się nauczyć z książek ale niestety są takie tricki co tylko tokarze znają.
Np w podręczniku tokarza nie widziałem nigdy żeby ktoś papierek podkładał pod szczękę - a jednak to działa :)
autor: kuba1985
31 lip 2016, 10:57
Forum: Obróbka metali
Temat: Kilka pytań o toczenie
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 2499

IMPULS3 pisze:Takiej potrzeby nie ma, jako młody tokarz zapewne pchałeś tą 14 dość duzym posuwem (bo lekko szło :) ) a wbrew pozorom rozwiercanie kolejnymi wiertłami robi się dość powoli.
Faktycznie to było przyczyną. Trzeba powoli. Dziękuję!
autor: kuba1985
31 lip 2016, 09:33
Forum: Obróbka metali
Temat: Kilka pytań o toczenie
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 2499

viper pisze:dodatkowo jak już to nie pomoże to można podłożyć papier między szczękę a materiał w celu lepszego wycentrowania. Uchwyty tokarskie mają max bicie 0,05mm jeżeli szczęki są w odpowiednim stanie. Nie wiadomo w jakim stanie są Twoje szczęki.
Moja tokarka jest urodzona za Edwarda Gierka, szczęki w środku są praktycznie gładkie - kupiłem już nowy zestaw Bison'a ale jeszcze nie przyszły. Rozumiem że w tych warunkach moje 0.15 to dobry wynik? :)
viper pisze:Co do wiertła w 2 problemie to oczywiście może ono pracować w wcześniej wywierconym otworze. Albo masz źle parametry albo bardzo słaba jakość wiertła. W sieciówkach można kupić pseudo HSSy które co najwyżej nadają się do drewna a nie metalu.
Co do wiertła to niestety nie było to tanie wiertło z marketu tylko dobrej jakości produkt. Kosztowało ze 30 PLN w sprawdzonym sklepie w którym kupują wszystkie zakłady ślusarskie w okolicy. Poza tym w innych wałkach wierci bardzo dobrze. Jedynie w tym w którym zrobiłem ten otwór wstępny są takie problemy.

Co do parametrów próbowałem następujące:
1. posuw - ręczny

średnica wiertła - 14mm, prędkość skrawania - 30m/min a więc obroty z wykresu wyszły około 900.

Więc spróbowałem 900, 450 i 160 ale niestety za każdym razem tak jest, zmienia się jedynie częstotliwość trzasków jakie wydaje wiertło. Próbowałem z chłodzeniem i bez.
autor: kuba1985
30 lip 2016, 21:45
Forum: Obróbka metali
Temat: Kilka pytań o toczenie
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 2499

Kilka pytań o toczenie

Witam!

Jako Tokarz amator mam pewien problem z wytoczeniem przedmiotu. Wytoczyłem już tulejkę piękną świecącą ze stali 235 (chyba bo ze złomu była ale łatwo się toczy i nie hartuje się)


No i teraz PROBLEM 1.
Chciałbym w niej wytoczyć po dwóch stronach otwory pod łożyska. Żeby to miało sens otwory muszą być koncentryczne wobec siebie, no ale czujnik zegarowy mogę przyłożyć tylko do powierzchni zewnętrznej tulei więc zwymiarowałem sobie tak jak na rysunku. No i ok. Wkładam tulejkę w szczęki, przykładam czujnik i pokazuje mi zakres 0-0.5 mm. Po stukaniu i pukaniu młotkiem i kręceniu detalem w szczękach udało mi się zejść do 0-0.2mm. Potem jeszcze wpadłem na pomysł i poluzowałem śruby z tyłu uchwytu i znów stukanie młotkiem - udało się zejść do 0-0.15mm i dalej nie wiem - co jeszcze można zrobić żeby poprawić ten wynik?

PROBLEM 2
Podczas robienia otworu przelotowego w tulei (fi14) uznałem że zrobie to w dwóch operacjach: najpierw wiertłem fi 8 a potem fi 14. Problem w tym że ósemka poszła nawet ok, ale 14 wydaje odgłosy jakby pilnikiem do drewna jeździć po nożu. Na dodatek po wyjęciu wiertła widać na nim ubytki takie jak zaznaczone na rysunku na czerwono. Dlaczego tak się dzieje i jak temu przeciwdziałać? Wiertło jest ostre bo naostrzyłem a jak wezme inny wałek w którym nie ma otworu to ta 14tka wchodzi bardzo ładnie. Jak żyć?Obrazek

Wróć do „Kilka pytań o toczenie”