Znaleziono 4 wyniki

autor: Seba-Jongen
05 lis 2007, 21:27
Forum: Obróbka metali
Temat: stal NC10
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 15971

Masz qqaz zupełną rację -trochę tylko człeka rzuca gdy mówi się mu że nie wie co widział i stąd ta niepotrzebna dyskusja.
autor: Seba-Jongen
05 lis 2007, 21:11
Forum: Obróbka metali
Temat: stal NC10
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 15971

Kolego Jasiu,
jasiu... pisze:Nie wiem skąd twoje wiadomości - ja po prostu na studiach miałem dość dużo zajęć z metaloznawstwa, poza tym mam dość dłuuugą praktykę i wiem, że stal, o której mówisz nie jest stosowana w produkcji. Akurat powód jest bardzo prosty. Ona rzeczywiście utwardza się pod wpływem nacisków, a więc pod wpływem ostrza noża czy freza również.
mnie też na PP uczyli że Hatfielda się nie skrawa ale uczyli mnie również że za ścianą za sprawą "wielkiego Granta" powstaje maszyna wspomagana laserem która umożliwi toczenie stali zahartowanych :shock: dodam że nie bylo to w średniowieczu lecz w latach dziewiędziesiątych.
SKĄD MOJE WIADOMOŚCI że stal ta jest stosowana w produkcji?
1. zakłady produkujące dla górnictwa (konkretnie dwóch),
2. zakłady produkujący sprzęt dla leśnictwa (z tej stali konkretnie taki rodzaj lemiesza który jest frezowany),
3. zakłady produkujace częsci zamienne dla różnych dziwnie duzych koparek.
4. narzędziownie robiące noże dla producentów płyt wiórowych.
jasiu... pisze:Poza tym stal Hadfielda nie jest produkowana inaczej, niż właśnie w postaci kształtek - zębów do łyżek koparek, lemieszy, szyn. Jak więc myślisz zdobyć odpowiedni do wytoczenia "kawałek", skoro z tej stali nie produkuje się ani prętów, ani blach, z których mógłbyś obudowę wyciąć? Z szyny może się to nie udać.
Te "lemiesze" są robione z płyty grubości jakieś 30mm.
jasiu... pisze:I stal Hadfielda to wcale nie to samo, co stale sprężynowe
Oczywiście że nie -po prostu klienci (nr. 2 i 4) twierdzili że spręzynowa również dobrze się spisuje, być może po obróbce cieplnej ale tego nie wiem.
jasiu... pisze:Uwierz mi, ta stal, aczkolwiek znana od lat, nie jest wcale nadzwyczajnym materiałem. Ma swoje zastosowanie na zupełnie inne wyroby, niż obudowa łożyska i naprawdę stale płytkohartujące się, bądź stale do obróbki cieplno-chemicznej (azotowanie, nawęglanie, bądź obróbka kompleksowa).
Uwierz mi Jasiu że praktyka nauczyła mnie że często narzędzia pracują najlepiej po zastosowaniu ich "wbrew rozsądkowi". Więc jak kolega pyta o stal twardą bez obróbki cieplnej to pomyślałem o stali twardej po obróbce skrawaniem -a że ta nie będzie prosta? Przecież to forum jest pełne fachowców więc na początkującego chyba nie trafiło.
autor: Seba-Jongen
05 lis 2007, 17:20
Forum: Obróbka metali
Temat: stal NC10
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 15971

jasiu... pisze:Gdybyś zajrzał na: http://pl.wikipedia.org/w...na_zu%C5%BCycie to byś przeczytał, że: "Jest tak twarda, że nie daje się jej obrabiać skrawaniem. Gotowe elementy odlewa się w formach, dlatego choć nazywana jest stalą, technicznie jest staliwem." czyli najkrócej mówiąc - po ptokach.


Kolego -gdybyś zajrzał na niejeden warsztat to byś zobaczył że stal tą się obrabia i to w dodatku skrawaniem. Nie jest to łatwa obróbka, przyznaję, ale się to robi.
A twarda to z tego co pamiętam z PP to ona jest, ale tak super to tylko powierzchniowo -bo utwardza się pod wpływem nacisków (np. koła kolejowego).

Myślę że wpis ten był aktualny jakiś czas temu -ale świat idzie naprzód -narzędzia też. No i przypuszczam że są różne odmiany tej stali (tak jak są różne Inconele).
autor: Seba-Jongen
04 lis 2007, 22:27
Forum: Obróbka metali
Temat: stal NC10
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 15971

Kolego -najlepsza dla Ciebie mogłaby być stal Haetfielda (jakoś tak się to pisze) - jesteś z Śląska to może gdzieś Tobie odpady udpalą.

Jest to stal niezbyt twarda lecz bardzo się utwardzająca powierzchniowo podczas pracy (stosowana była na rozjazdy lub elementy na łychy od koparek), widziałem że jak ktoś chciał zaostrzędzić to na podobne elementy stosował stal sprężynową bo ponoć jest to "prawie" to samo.

Wróć do „stal NC10”