Piracik, ja nie pracuje na tokarce CNC , aktualnie obsługuje maszynę konwencjonalną, ale rozglądam się za praca na CNC. U mnie to wygląda tak ze mam na kompie symulator maszyny no i dokształcam się za pomocą tego forum.
Piracik dzięki za info, muszę przyznać ze jest to ciekawe zastosowanie R parametrów. Nie wiedziałem ze można tak je wykorzystać ( pewnie nie wiem jeszcze dużo rzeczy ). A czemu akurat jest to R14 ??
Może mi ktoś doświadczony podać przykład składni za pomocą programowania na R parametrach. Czytałem różne poradniki w pdf. no i fakt są podane przykłady ale torche to skomplikowane. Mnie interesują np. kiedy i jak zadeklarować np. R1=100 R2=50 R3=20
i jakiej komendy należy użyć aby program zaczął na nich pracować .
tak na chłopski rozum to już próbowałem, ale niestety chyba nie da rady. Chcąc wywołać np. CYKL 95 musisz mu podać nazwę z podprogramem ( z konturem przedmiotu ). Natomiast jeżeli kontur wpiszesz w programie głównym to musisz go jakoś nazwać ( przed podaniem parametrów kontury wpisałem np. "toczeniezgrubne", ale sinumeric przy każdej próbie uruchomienia cyklu wywalał błąd ,
Chciałbym się dowiedzieć czy w sinumeriku 840D albo w 810 można podprogram umieścić w programie głównym w taki sposób aby nasz program w całości był zapisany w jednym pliku czyli jako .MPF a nie jako dwa osobne pliki ( mpf i spf). Jeżeli można tak zrobić, to po jakiej komendzie ( w jakim miejscu ) mam wpisać dane z podprogramu.