Znaleziono 23 wyniki

autor: Johny_Bit
08 lip 2012, 15:19
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka CNC 1000x700x150 prośba o sugestie.
Odpowiedzi: 100
Odsłony: 23204

Ruszyła budowa. Pomijając kilka niewygodnych faktów takich jak:
- błąd w katalogu znanej krakowskiej firmy odnośnie łożysk samonastawnych co zmusiło mnie do zaspawywania otworów mocujących i wiercenia ich w nowym miejscu oraz gwintowania
- drobnej pomyłki osoby piszącej program na laser którym cięto elementy, 3 otwory są przesunięte o 10mm ale zaspawałem i przewierciłem prawidłowo
- nie udało mi się kupić żadnych profili o których pisałem, ostatecznie stanęło na 100x50x3 i jestem z nich w 100% zadowolony

Nie zrobiłem żadnych foto bo nie było czasu. Byłem z żona i dzieckiem co znacznie ograniczyło moje możliwości pracy jak będę następnym razem postaram się coś cyknąć. Dalszy ciąg prac po 18 czerwca.

Kilka uwag:
- prowadnice 20mm sprawują się całkiem dobrze, bałem się że będą za małe ale nie jest tak źle
- brama ma duży rozstaw łożysk co całkowicie uniemożliwia jej koszenie, byłem pozytywnie zaskoczony że nawet blokując jedną stronę nie da rady poruszyć drugą, ciekawe jak długo układ zachowa taką sztywność
- brama mimo swojej wagi (około 80kg) porusza się nadzwyczaj lekko i płynnie
- popełniłem pewien błąd, nie dałem żeber utrzymujących kąt prosty pomiędzy nogami a płytą bramy ale to łatwo dodać więc zero problemu

Co zostało zrobić:
- wyspawać nogi wraz z zastrzałami
- zamocować oś X
- obrobić końcówki śrub
- zamocować silniki
- podłączyć elektronikę
i najważniejsze wreszcie spróbować coś wyfrezować.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony całością. Nie spodziewałem się że to tak ładnie wyjdzie. Zobaczymy jakie będą efekty końcowe.

=============================================
Uff. Przy takich upałach zrobienie czegokolwiek to istna katorga.
Kolejny etap za mną.

Frezarka jest już niemal kompletna a pierwsze frezowanie już za nią.
Zrobiłem wszystko co wyżej było wymienione jako pozostałe do zrobienia.
W tej chwili trzeba:
- dodać radiator na mostek prostowniczy zasilacza silników bo niby jest 2x większy niż potrzeba ale mocno się grzeje
- zrobić "blat" stołu
- kupić i zamocować prowadniki przewodów
- kupić wrzeciono (myślę nad kressem 800W)
- pomalować całość
- zrobić solidne mocowania silników aby mogły oddawać ciepło do elementów frezarki (na razie są na prętach gwintowanych)

Po pierwszych testach frezowania (o ile tak mogę napisać bo nie miałem freza tylko przeostrzone wiertło - nie bijcie) w drewnie efekty są powalające:
- dokładność przyzwoita na poziomie 0,1mm
- sztywność bardzo dobra
- prostopadłość osi przyzwoita
- wrzeciono z jakiejś tandetnej szlifierki prostej chyba 250W spokojnie dłubie "wiertłofrezem" fi 3mm przy 2mm na przejście (nie brałem grubiej bo szkoda mi było złamać wiertła, zamówiłem sobie 5szt frezów jak dojdą zrobię próby z grubszymi warstwami)
- sterowniki SSK-B01 sprawują się o wiele lepiej niż się spodziewałem niestety strasznie grzeją silniki


Dla potomności wymienię największe błędy aby nikt ich nie popełniał po raz wtóry.
- dolna listwa bramy ta do której przymocowana jest nakrętka osi Y powinna być dużo szersza aby utrzymywać prostopadłość osi X i Y zastosowanie małych żeber nic tu nie dało
- gwint trapezowy jest fajny bo tani, dokładność ma nawet niezłą ale przy dużym posuwie śruba wpada w wibrację i silnik gubi kroki, należało by skasować jakoś luz lub zamontować jakieś szczotki dociskające zapobiegające wibrowaniu śruby w nakrętce, idealne rozwiązanie to gwint kulowy

Kila luźnych spostrzeżeń:
- silnik 2Nm+śruba Tr18x4 daje całkiem spora siłę posuwu, 2 dorosłych ludzi nie jest w stanie zatrzymać poruszającej się bramy
- 80kg na bramę to wcale nie dużo, przy dobrym łożyskowaniu nawet bez śrub posuwając osie ręcznie nie wyczuwam jakiejś wielkiej bezwładności, silniki 2Nm spokojnie rozpędzają i hamują bramę bez zająknięcia
- profile 100x50x3 są wystarczające w zupełności, prowadnice trzymają się bardzo dobrze ścianka spokojnie wystarcza na gwintowanie, nic nie wpada w wibracje

Ogólnie mam bardzo dużo ciekawych spostrzeżeń i doświadczeń ale opisywanie tutaj wszystkiego było by strasznie chaotyczne i bardzo długie. Postaram się zrobić testy w różnych materiałach (alu, pcv spienione, laminat, plexi, poliuretan, no i w stali choć pewnie ten numer nie przejdzie) i wtedy napiszę coś więcej.

Znów nie mam żadnych zdjęć z niezwykle prozaicznego powodu: zapomniałem zabrać aparat. Następne próby na początku sierpnia może tym razem wreszcie coś cyknę i zamieszczę na forum. Dla was konstrukcja może nieudolna i amatorska ale ja jestem nią strasznie podjarany :)
autor: Johny_Bit
23 maja 2012, 21:14
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka CNC 1000x700x150 prośba o sugestie.
Odpowiedzi: 100
Odsłony: 23204

oprawcafotografii pisze:CIekaw jestem jak Ci sie sprawdzi brama podwieszona od spodu belki na
lozyskach otwartych
Te łożyska mają strasznie małą nośność kiedy pracują do góry nogami. Moja konstrukcja ma łożyska na boku a nie pod spodem. Nośność wynosi wtedy o ile dobrze pamiętam około 70-80% nie chce mi się szukać w katalogu.

Ciekaw jestem czy u mnie też to będzie dość sztywne bez zastosowania linek.
Co prawda nie wymagam ogromnych dokładności ale myślę że linki bardziej ustabilizują bramę niż 3 łożysko.

Wszystko wyjdzie w praniu. Śruby i nakrętki są już u mnie. Jutro powinny dotrzeć prowadnice i łożyska (dostałem już mail od kuriera).
Zostanie tylko kupić profile i jazda.

Dręczą mnie jeszcze te sterowniki SSK-B01. Szkoda że nie wiedziałem wcześniej że to taki chłam. Co prawda wiele osób narzekało na nie na forum ale nikt nie pisał konkretnie dlaczego więc trochę to zlekceważyłem.
Kupił bym coś lepszego ale i tak już przekroczyłem budżet i to sporo dlatego wymienię je za pierwszy zysk z frezarki.
autor: Johny_Bit
16 maja 2012, 18:30
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka CNC 1000x700x150 prośba o sugestie.
Odpowiedzi: 100
Odsłony: 23204

Coś pięknego. Maszyna jeszcze nie skończona więc chyba nie na miejscu pytać jak Ci się to sprawuje?

Ja ruszam z montażem mojej na przełomie maj/czerwiec jak wrócę do domu. Pojawił się tylko niewielki problem. Nakrętki pod które projektowałem całość sprzedaje na allegro chyba osoba powiązana z tym forum bo ma logo na aukcji. Chciałem zakupić u niego nakrętki. Napisałem mail i od kilku dni cisza. Mam nadzieję że nie będę musiał wykonywać nowych opraw pod inne nakrętki bo mnie chyba skręci.
autor: Johny_Bit
15 maja 2012, 21:55
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka CNC 1000x700x150 prośba o sugestie.
Odpowiedzi: 100
Odsłony: 23204

Tak myślałem że nobla za to nie dostanę :) bo pewnie na tak prosty pomysł już ktoś wpadł ale miło wiedzieć że wreszcie wydumałem coś sensownego. Skoro powszechne i sprawdzone to i u mnie pewnie też zadziała.
autor: Johny_Bit
15 maja 2012, 20:14
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka CNC 1000x700x150 prośba o sugestie.
Odpowiedzi: 100
Odsłony: 23204

jacek-1210 pisze:Każda metoda ma plusy i minusy
Niestety.

U mnie brama ma śrubę centralną. Wiem że podczas frezowana w pobliżu krawędzi koszenie może być spore ale mam pomysł na rozwiązanie tego problemu.

Obrazek

Tylko nie bijcie :)
Rysunek w mocnym uproszczeniu :)
Czerwony i zielony to cięgna (linka lub drobny łańcuch)
Żółte kółka to rolki prowadzące cięgna
Niebieski brama
Biały zarys frezarki z góry

Oczywiście cięgna powinny iść równolegle do krawędzi maszyny i prostopadle do bramy ale tak je trochę przekosiłem żeby były widoczne na schemacie a nie chciało mi sie tego rysować dokładnie.

Napięte cięgna w takim układzie powinny całkowicie wyeliminować zjawisko koszenia bramy.
autor: Johny_Bit
14 maja 2012, 21:43
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka CNC 1000x700x150 prośba o sugestie.
Odpowiedzi: 100
Odsłony: 23204

Zienek pisze:silnik jak gubi, to nie mikrokroki, a okres całej fazy
I tu mnie kolego zagiąłeś. Faktycznie przy pełnym kroku zgubi prawdopodobnie całą fazę.
Z mikrokrokiem będzie prościej bo to różnica w prądach uzwojeń więc mimo zagubienia kroku i tak powinno działać nawet bez korekcji.
Sprawa się komplikuje bo w takim wypadku trzeba by pomyśleć o 2 bramce która rozpoznawała by kierunek pracy. Jest to oczywiście wykonalne ale ... tyłek szkłem też można podetrzeć tylko jakim kosztem :) Miejmy nadzieje że wszystko będzie OK i obejdzie się bez takich akrobacji.
autor: Johny_Bit
13 maja 2012, 19:57
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka CNC 1000x700x150 prośba o sugestie.
Odpowiedzi: 100
Odsłony: 23204

qqaz pisze:"Trochę wolniej" oznacza kompletny rozjazd trzech osi szarpanych dynamiką pracującego frezu.
To trochę wolniej to przy 16MHz ułamki mikrosekund. Sama bezwładność silnika wprowadza kilkuset razy większe opóźnienie więc nie wiem dlaczego miało by to stanowić jakiś problem.

Obróbka metali nie jest mi obca. Ukończyłem ZSZ tokarz oraz pracowałem w zawodzie tokarz/frezer kilka lat dlatego zagadnienia obróbki skrawaniem są mi dobrze znane. Miałem też sporo szczęścia pracować z osobą która całe życie toczy oraz frezuje i co najważniejsze chętnie dzieli się swoja wiedzą.

Uwierz mi że te 300 czy 500 nanosekund (=0,5us=0,0000005s) nie przyprawi freza o ból głowy. Dodatkowo wspomnę że podane czasy są mocno zawyżone w rzeczywistości będą o wiele mniejsze.
pitsa pisze:M545 też jest niesłyszalny
I chyba nawet tańszy.
autor: Johny_Bit
12 maja 2012, 12:59
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka CNC 1000x700x150 prośba o sugestie.
Odpowiedzi: 100
Odsłony: 23204

I tu jest właśnie lipa z tymi moimi sterami ze nawet na postoju ładują w silnik 2A. Podoba mi się że te M542 zmniejszają prąd na postoju. Oglądałem na YT jak działają silniki na tym sterowniku i powiem że różnica jest ogromna. Te same silniki co u mnie i gwizdają sobie aż miło. Normalnie muzyka dla uszu. U mnie jak uruchomię silnik na moim sterowniku to dźwięk przypomina zabawę grzechotką przez dziecko z parkinsonem. Jak maszyna ruszy i będzie w stanie cokolwiek wyskrobać to na pewno je zmienię.

Co do kroków to jak wspomniałem jestem inż. informatyki a na co dzień zajmuję się również elektroniką i mam całkiem fajny pomysł na enkoder który będzie pilnował żeby urządzenie nie gubiło kroków. Pomysł jest tak w zapasie na razie nie planuję tego składać ani instalować w mojej maszynie. Wykombinowałem sobie to na wypadek gdyby pojawiły się problemy z krokami.

Wyglądało by to tak:
- na silniku mam tarczkę średnicy 134mm (wiem trochę spora ale nie przeszkadza mi to) w której na obwodzie wykonuję 100 otw. fi 2mm co 3,6 stopnia.
- tarczka przesłania fotobramkę (fototranzystor+nadajnik IR)
- fotobramka podłączona jest do jakiegoś AVR powiedzmy ATMega8
Całość działa tak:
- sygnały STEP, DIR, ENA są podawane na AVR gdzie trafiają na stos poleceń do wykonania
- AVR podaje sygnały na sterownik i bazując się na wskazaniach fotobramki jeśli krok nastąpił pobiera kolejne rozkazy ze stosu
- jeśli sygnał ENA staje się niski a na stosie są nadal niewykonane rozkazy AVR je wykonuje i podaje na sterownik niski stan sygnału ENA

Wiem że wprowadza to minimalne opóźnienie w działaniu maszyny ale przy częstotliwości procesora AVR na poziomie 16MHz są one pomijalne.

Konstrukcja prosta jak cep. Nie wymaga jakichś interfejsów do podłączenia do komputera. Wszystko jest korygowane sprzętowo w czasie rzeczywistym.

Koszty minimalne. ATMega8+forobramka jakieś 15zł może nawet mniej tarczkę można wykonać we własnym zakresie.
autor: Johny_Bit
11 maja 2012, 21:51
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka CNC 1000x700x150 prośba o sugestie.
Odpowiedzi: 100
Odsłony: 23204

Faktycznie nawet przy pracy bez obciążenia silniczek wyciska z siebie 7 poty :)
Jak wspomniałem sterowniki skleciłem sobie sam więc komplet 3 sterowników wyniósł mnie 1/3 ceny 1 sztuki M542.

Te SSK-B01 to normalna porażka. Przestały mi się podobać jak zobaczyłem że wyciągają tylko taką częstotliwość. W dodatku to grzanie :( w zimie może i przydatne :) ale nic poza tym.

Jak część mechaniczna okaże się OK to wymienię je na M542 słyszałem o nich sporo dobrego. Stare sterowniki już mają upatrzone miejsce w innym moim dużo mniej rozbudowanym projekcie więc się nie zmarnują (tyle że tam potrzebuje 2 szt. jedna będzie na zapas jak z któregoś wyjdzie Alladyn).
autor: Johny_Bit
11 maja 2012, 16:59
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka CNC 1000x700x150 prośba o sugestie.
Odpowiedzi: 100
Odsłony: 23204

bartuss1 pisze:chlopak sie bedzie cieszyl ze to w ogole dziala i wycina rybki minimini dla dzieci
Zgadza się :)
bartuss1 pisze:albo robisz rame z betonu uzbrojoną albo po mniejszych kosztach z profili stalowych, nawet skręcane
Wybieram wersję skręcaną :) Jest to moja pierwsza konstrukcja więc nie mam doświadczenia i latam od 1 opinii do 2. Oczywiście wiadomo że najpierw spróbuję zrobić to bez kombinowania czyli przykręcić prowadnice bezpośrednio na profile ze ścianką 3mm a jak pojawią się problemy to mam już podpowiedź z płaskownikiem i epoksybetonem.

Na moje wyczucie poparte słowami kolegi bartuss1 ta maszyna będzie 2x bardziej pancerna niż się spodziewałem. Naprawdę oglądając inne konstrukcje to cud że one łapią drewno czy alu.


Kolego smouki na twoim kanale YT widzę silniki prawdopodobnie takie jak moje. Czy możesz mi powiedzieć jaką maksymalną częstotliwość sygnałów są w stanie przyjąć na pełnym kroku? U mnie na SSK-B01 wyciągam 1kHz powyżej zaczyna gubić kroki i w ogóle dostawać szału. Wiem że ten sterownik nie jest najwyższych lotów ale taka częstotliwość to chyba trochę za mało. Prąd ustawiony na 2A. Zasilanie 40V. Jeśli nie uda się przeskoczyć tej granicy będę chyba musiał pomyśleć o jakichś lepszych sterownikach.

Wróć do „Frezarka CNC 1000x700x150 prośba o sugestie.”