Znaleziono 4 wyniki

autor: Mack
12 lut 2014, 18:02
Forum: Obróbka metali
Temat: Barwniki do anodowania Boruta
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 5565

Ja się o nic nie spieram, tylko piszę swoje zdanie o tym jak powinno wyglądać to profesjonalnie. Jeśli ktoś ma się zrażać tym że musi kupić 20l wody destylowanej za max. 20zł to chyba powinien sobie przemyśleć czy się za to zabierać.
autor: Mack
12 lut 2014, 17:01
Forum: Obróbka metali
Temat: Barwniki do anodowania Boruta
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 5565

pabloid pisze:A przecież ja nie piszę, że ten olej się wchłania w powłokę :mrgreen: Po prostu ładniej wygląda :mrgreen:
No tak może i ładnie rzecz gustu ale mi chodzi o to że ten olej wcześniej czy później zejdzie
pabloid pisze:Co do wody destylowanej to pewnie, ze jest najlepsza, ale stwierdzenie: "nadaje się tylko destylowana" jest mocno na wyrost. W zwykłej uszczelnianie też zachodzi
Ja nigdzie nie napisałem że w kranówie uszczelnianie nie zachodzi, tylko chciałem zaznaczyć że do prawidłowego uszczelnienia, dobrego wyglądu powierzchni i trwałości roztworu woda musi być destylowana. Przy kranówie jest wielce prawdopodobne że na powierzchni wyjdą różne atrakcje, niekoniecznie pożądane. Woda destylowana nie kosztuje znowu tak dużo żeby z niej rezygnować.
pabloid pisze:Do zadań profesjonalnych to się trzeba zaopatrzyć w linię do anodowania, wcześniej budując galwanizernie i ściśle przestrzegać technologi, a za to wszystko w tym hektolitry wody destylowanej zapłąci i tak klient- to jasne, ale chyba nie o tym tu rozmawiamy...

Niech kolega nie przesadza z tym budowaniem galwanizerni po to żeby w profesjonalny sposób anodować. wystarczy 10m2 żeby robić to równie dobrze, a może nawet lepiej, jak w wielkiej anodowni. Wszystko zależy od tego jak duże elementy mamy zamiar anodować. W swoich wpisach chciałem tylko pomóc takim osobom jak Ty korzystając z tego co się nauczyłem podczas 10 lat anodowania. Nie traktuj więc tego jak jakąś niekonstruktywną krytykę.Jeśli chcesz to robić w chodź trochę profesjonalny sposób to musisz unikać takich podstawowych błędów a wtedy nie będziesz się dziwił i zastanawiał dlaczego nie wychodzi np. czarny kolor.
autor: Mack
12 lut 2014, 14:10
Forum: Obróbka metali
Temat: Barwniki do anodowania Boruta
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 5565

Po prawidłowym anodowaniu i uszczelnieniu powłoka jest tak śliska i szczelna że nie przyjmie żadnych olejów silikonowych czy temu podobnych i wystarczy przetrzeć szmatką żeby je usunąć.
Do roztworów uszczelniających nadaje się tylko woda destylowana
autor: Mack
12 lut 2014, 08:24
Forum: Obróbka metali
Temat: Barwniki do anodowania Boruta
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 5565

Witam,

Problem wypłukiwania barwnika podczas uszczelniania najprawdopodobniej jest spowodowany tym że robisz to w samej wodzie destylowanej. Przerabiałem to już wiele razy i sama woda destylowana bardzo kiepsko nadaje się do uszczelniania powłok anodowanych po barwieniu. Nie dość że wypłukuje się barwnik to jeszcze bardzo często zmienia się kolor i tworzy nalot. Najlepiej zastosować jeden z dodatków do uszczelniania, trzeba sobie zadać trochę trudu żeby go zdobyć (takich ''małych'' klientów często firmy traktują nieprzychylnie) ale warto. Druga przyczyna może leżeć w zbyt długim czasie anodowania. Nie wiem jaki stop anodujesz ale w przeważającej ilości przypadków czas 1h wystarcza a nawet bym powiedział jest maksymalny, przy 15v w temp. 18-20stopni Celsjusza przy stężeniu kwasu 15%. Nie jest takie łatwe wyłapanie maksymalnego czasu anodowania więc lepiej zrobić to krócej jak za długo. Ważne jest utrzymywanie w miarę stałej temperatury i nie przekraczać 21stopni a już absolutnie nie przekraczać 23 stopni (powłoka robi się wtedy miękka i pozostaje porowata pomimo uszczelnienia). Podobne efekty powoduje przekraczanie czasu anodowania. Czym niższa temperatura anodowania tym pory powstają mniejsze i trudniej wnika do nich barwnik ale za to łatwiej je uszczelnić i barwnik wolniej wypływa. Ja anoduję w stałej temp. 18.5-19 stopni oczywiście kąpiel cały czas jest mieszana powietrzem od spodu i chłodzona. Jakość powłoki można sprawdzić np. pastą polerską tempo. Jeśli potrzemy pastą po powierzchni aluminium to na szmatce nie powinno być żadnego śladu koloru (jeśli już jest to maksymalnie bardzo a to bardzo śladowe ilości) oraz powierzchnia nie powinna się wybłyszczać ani nie powinno być żadnego śladu po polerowaniu pastą. Sposób trochę niby amatorski ale się sprawdza. Odnośnie stężenia barwnika to ja stosuję 10-12g/l czarny a inne kolory 3g/l, czas barwienia to różnie od kilku sekund do 20min (temp. 50 stopni) w zależności od tego jak dany barwnik naciąga i jakie chcemy mieć nasycenie koloru. Raczej nic nie dodaję do barwnika (kwasku cytrynowego nigdy nie dodawałem) profesjonalne barwniki tego nie wymagają a nawet bym powiedział że im to szkodzi (np. na trwałość i kolor). Barwniki z Boruty (tylko te przeznaczone do anodowania) testuję od kilku miesięcy i są ok. chociaż z innych firm były chyba lepsze (Caswell, Focuser - Ron Newman), zobaczymy jak będzie z ich trwałością. Anodowanie jest niby prostym procesem ale łatwo popełnić błędy.

Wróć do „Barwniki do anodowania Boruta”