Znaleziono 2 wyniki

autor: poorchava
07 maja 2013, 19:48
Forum: Elektronika CNC
Temat: Pomiar prądu zasilacza współpracującego z kostką TB6560AHQ
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 2798

Akurat płytka niekoniecznie musi być duża. Stosując mosfety w DPAKu można top upchnąć na pcb 5x5cm w minimalnej aplikacji wymaganej do działania.

Inna sprawa, że allegro nie podaje przykładowego layoutu w dokumentacji, więc nie wiadomo 'co autor miał na myśli" rozmieszczając piny sterujące tak a nie inaczej. Po części wiadomo, po cześci nie bardzo.

Grzanie się zależy od RDSon i prędkości przełączania. Generalnie im niższy Rdson, tym większa kość krzemowa i większa pojemność do przeładowania. Przy dużych częstotliwościach modulacji może się okazać, że akurat większość mocy traconej w mosfetach pochodzi z przełączania (dłuższy czas przeładowania, większe straty, impulsowy prad ładowania-rozładowania bramki to w końcu też Q/t czyli prąd). Z kolei przy malej częstotliwości modulacji tranzystory są przez większość czasu w stanie ustalonym i główne straty pochodzą od RDSon. No i im wyższe napięcie przełączania tym wyższy typowy RDSon z uwagi na większą długość kanału.

No i oczywiście im mniejszy RDSon i mniejsza pojemność (w zasadzie niższy rdson na jednostkę powierzchni kości krzemowej) tym wyższa cena. Sądzę, że napięć do 30V dałoby się zrobić driver na 8A bez radiatora. Ewentualnie można umieścić wszystkie elementy na jednej stronie a na drugiej przykleić radiator klejem termoprzewodzącym. Inna sprawa, że przy takich prądach rozsądne byłoby zastosowanie miedzi 2oz, co podraża płytkę i nieco ogranicza minimalne szerokości/odstępy, a A4989 jest w obudowie bodajże TSOP38 0.5mm.

Temat A4989 rozpracowuję od dłuższego czasu, ale do niedawna chipy były w zasadzie niedostępne detalicznie. Od jakiegoś czasu natomiast firma Maritex została partnerem AllegroMicro i drivery są do kupienia.
autor: poorchava
07 maja 2013, 06:47
Forum: Elektronika CNC
Temat: Pomiar prądu zasilacza współpracującego z kostką TB6560AHQ
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 2798

Nawet na tym forum były z hukiem zapowiadane takie konstrukcje i ... cisza.
Bo niektórzy dali sobie spokój z dyskutowaniem z 'elitą' tego forum i zajęli się robotą.

Ale na temat:
pomiar prądu jak najbardziej ma sens, aczkolwiek musisz pamiętać o odpowiednim filtrowaniu sygnału. Układ zasilany jest zdecydowanie bardzo "zakłóceniogenny" więc musisz zadbać o dobre filtrowanie sygnału aby uniknąć przypadkowych zadziałań zabezpieczenia.

Jezeli chodzi o pomiar prądu, to mozesz zerknąć na układy INA196, 197, 198 - są one wyspecjalizowane to takich zadań. Rezystor 0R47 będzie się grzał dość mocno jak będzie 1 na 3 osie. Spokojnie możesz zastosować coś pokroju 100mR...50mR. Najlepsze są rezystory bezindukcyjne (tzn foliowe, metalowe, grubowarstwowe, nie drutowe - chyba że nawiniete bezindukcyjnie) bo minimalizują szansę na jakies nieporządane efekty szpilek napiecia/prądu.

Wróć do „Pomiar prądu zasilacza współpracującego z kostką TB6560AHQ”