Znaleziono 3 wyniki

autor: ottop
25 cze 2004, 23:19
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik serwa
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 7701

Wydaje mi się, że buforowanie jest w zupełności zbędne, przecież każdy ruch będziemy rozpoczynać z pewnym określonym przyśpieszeniem i kończyć z pewnym hamowaniem. W takim przypadku można by zrobić tak: sterownik otrzymuje impuls – silnik zaczyna obracać się z niewielką prędkością o zadany kąt. Jeśli w określonym czasie pojawi się kolejny impuls kroku – zwiększamy wsp. wypełnienia PWM i silnik szybciej obraca się o kolejny zadany kąt itd., analogiczna sytuacja podczas hamowania.

Natomiast jeśli chodzi o detekcję kierunku obrotu przydała by się mimo wszystko chociażby dla kontroli pozycji spoczynkowej – jeśli oś silnika została by obrócona np. przez śrubę sterownik automatycznie mógłby skorygować położenie – o ile wiem w ten sposób utrzymywana jest pozycja w typowych maszynach NC z napędem na silnikach prądu stałego.
autor: ottop
23 cze 2004, 14:18
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik serwa
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 7701

Jak dla mnie to trochę za dużo komparatorów. Zastanawiam się nad zastosowaniem na początek 90S2313. Działałoby to następująco: po pojawieniu się impulsu krok silnik obraca się w kierunku zależnym od stadu linii kierunek do momentu zmiany stanu wyjść enkodera. Oczywiście sterowanie silnika poprzez PWM a wypełnienie zależne między innymi od częstotliwości impulsów krok. Narazie są to rozważania teoretyczne, ale jak będę miał chwilę czasu spróbuje przeprowadzić jakieś testy.
autor: ottop
22 cze 2004, 12:16
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik serwa
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 7701

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wykorzystaniem silników DC. Wydaje mi się jednak że powyższe rozwiązanie zupełnie nie nadaje się do sterowania napędem osi w maszynce CNC. O ile pozycjonowanie np. przy użyciu silnika DC w połączeniu z prostym enkoderem (np. z myszki) jest dość proste w realizacji pojawia się jeszcze problem z precyzyjnym kontrolowaniem prędkości obrotowej szczególnie istotnej podczas wykonywania ruchów interpolowanych.

Wróć do „Sterownik serwa”