rdarek pisze: ↑16 cze 2018, 16:02
Yarec pisze: ↑16 cze 2018, 14:07
Raczej nie bo transoptor IR trzeba by "chyba zabetonować" a zapylenie i tak jakoś trzeba usuwać żeby się nie udusić i jeszcze coś widzieć
W maszynach z których korzystam na co dzień, są wykorzystywane takie szczelinówki [ostatnio brat rękawem flagę wygiął i myślałem, że maszyna się rozpada

] jednak tam z zasady jest wymagana duża czystość środowiska pracy. Skutkuje to brakiem jakichkolwiek kłopotów z nimi od kilkunastu lat.
Jeśli chodzi o elektronikę to bym nie demonizował. Przypuszczam, że można spokojnie pożenić taką popularną elektronikę z arduino za kilka złotych:
z najprostszą szczelinówką
Podobny układ ale z hallotronem mam zamiar zastosować jako obrotomierz. Pierwsze testy były i działa.
Dlatego zostały mi na półce czujniki hallotronowe które zaoferowałem kol. bronsonboss'owi do testów.
Ta , czujnik optyczny zbliżeniowy , ale już o klase lepszym rozwiązaniem jest wspominany już czujnik oparty na
transoptorze szczelinowy .
Dodane 4 minuty 16 sekundy:
Bronsonboss pisze: ↑17 cze 2018, 14:00
Nie było mnie chwilę.. miałem ograniczony dostęp do forum.. wczoraj jedynie po 150km w nogach zerknąłem co nowego, jakie nowe tematy..
Czujniki mają służyć jako krańcówki uniemożliwiając kolizję np. zetki z bokami bramy.. wyjechania bramy poza stół

Wcześniej, z małą frezareczką używałem GRBLa i w sumie nie używałem tam w ogóle krańcówek ani jako limitów ani jako home'a . Teraz prawdopodobnie będę używał LinuxCNC do sterowania. Wiem że że sofcie można ustawić wirtualne limity, jednak maszyna powinna po uruchomieniu zbazować się w jednym miejscu i tu chyba faktycznie chciałbym aby dokładność bazowania była na jak najwyższym poziomie Wspomniane przez kol Kwarca 0,005 wydawało się być bardzo dobrym wynikiem jak na moją hobbystyczną maszynę...
Czy użycie mechanicznych krańcówek jako hardware'owe limity i jakiś optycznych jako pozycję do bazowania ?? czy to przerost formy nad treścią ??
W małej frezarce mam takie krańcówki:
Jaką dokładność można uzyskać przy bazowaniu taką krańcówką ??? czy może zależy to od wykonania i ceny ??
To że wióra i np pył z MDFu można znaleźć w najmniej oczekiwanych miejscach, nawet dość solidnie osłoniętych to wiem... na małej frezarce potrafiło mi sypać wiórem z alu po całym garażu
Na tego typu krancówkach dostaniesz dokładność od 0,2mm do max 0,03mm z tym iż powtarzalność może sporo sie wachać .Jest to jakieś najprostrze rozwiązanie na sam start .Dokładność bedzie zależna od jakości wykonania tej krańcówki oraz tego jak zderzak bedzie na nią naciskał ,znaczy kąt nacisku na element przełanczający .
Dodane 14 minuty 7 sekundy:
PS krańcówki przeważnie w amatorskich maszynach pełnią dwie funkcje .
1-uniemorzliwienie kolizji po przekroczeniu dopuszczalnych zakresow posuwu .JASNE TO JEST .
2- umożliwiają wprowadzenie systemu bazowania .Jak to działa w takiej najprostrzej wersji ?
Jeśli np. zmieniamy detal albo wylanczamy maszyne na niedokonczonym detalu najechanie na krańcowki umożliwia odzyskanie wpółrzednych pracy programu i możemy dokończyć detal albo zakładać nowy w system mocowania z zachowaniem wymiarów wykonawczych .
Dodane 12 minuty 32 sekundy:
Robert_K pisze: ↑15 cze 2018, 22:15
W profesjonalnym sprzęcie bazowanie jest robione tak, że krancówka daje tylko sygnał do bazowania, natomiast za dokładność bazowania odpowiada enkoder - po wyzwoleniu krancówki napęd najeżdża na określoną pozycję w enkoderze - siatkę. I wtedy dokładność bazowania jest ograniczona jedynie dokładnością enkodera (pomijając oczywiście dokładność mechaniczną samej maszyny).
Pozdrawiam.
Mniej wiecej . Z tym iż mając liniały itp to już przestaje dotyczyć sprzetów "amatorskich" bo stają sie z automatu sprzetami prof.
-------------------------------------
Natomiast wracając do tematu czyli czujników indukcyjnych . Może nie czujniki indukcyjne a czujniki halla i nie takie gotowe w obudowie ale te dostępne w cenie od 2 do 15 zł w postaci podzespołu elektronicznego są warte
przetestowania .Zeby autor tematu wiedział o czym mowa za moment zapodam jakiś namiar .
Dodane 4 minuty 55 sekundy:
TLE4945L Czujnik Halla bipolarny pola magnetycznego ,Wyłącznik hallotronowy 3,8-24V histereza 2-10mT cena okolo 5zl ,wyjście prawdopodobnie otwarty kolektor .
Nie jest to gotowa krańcowka lecz sam czujnik ,przetwornik ,przypomina wyglądem tranzystor malej mocy .
Z tym iż podkreślam iż to jest jedynie przykład ,nie wiem czy ten czujnik sie nada jako krancówka ,nie testowałem.Ale tego typu tanich przetworników jest mnóstwo odmian i na pewno jakiś z nich "nada sie ".