Znaleziono 2 wyniki

autor: christianos2011
19 lis 2012, 00:18
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Polimer z pamięcią kształtu
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1753

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Ten material to musialbyc w rodzaju pianki uzywanej do produkcji materacy. Niestety producenci strzega tajemnicy i nie bardzo wiadomo jakich skladnikow uzywaja.

Wada tego pomyslu jest jednak to, ze nawet jesli taka 'pianke' wyciagnie sie z tej rury, to nie bedzie ona sztywna, co w rezultacie bedzie prowadzic do blednych pomiarow (pianka bedzie sie uginac pod wlasnym ciezarem).

Tak sobie mysle, ze chyba material polimerowy jest tu slepa uliczka i trzeba bedzie sprobowac czegos innego.

Pozdrawiam
autor: christianos2011
15 lis 2012, 18:32
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Polimer z pamięcią kształtu
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1753

Polimer z pamięcią kształtu

Witam,

Szukam materialu (prawdopodobnie bedzie to polimer) ktory posiadalby pamiec ksztaltu albo po polimeryzacji nie zmienial ksztaltu, ale wlasnie byl miekki i elastyczny (jak poliuretanowa? pianka na materace).

Mam 5 metrowy kawalek metalu o srednicy 100 mm. W samym centrum jest wywiercony otwor o srednicy 30 mm (na calej dlugosci 5000mm).
Cala idea mojego testu polega na tym aby wypelnic ten otwor na dlugosci 5000 mm jakims materialem. Material ten z kolei przyjmie dokladnie taki sam ksztalt jak ten otwor (taki odlew). Do tego w zasadzie nadawaloby sie wiele materialow. Jednakze, teraz caly trik polega na tym aby ten material byl na tyle elastyczny i miekki, zeby mozna bylo go wyciagnac z tego otworu bez uszkodzenia (przerwania np. w polowie). Zakladajac, ze np. na poczatku i koncu materialu srednica otworu wynosi 30 mm, ale juz wewnatrz (np. na dlugosci 2500mm) jest ona wieksza (np. 35 mm), to material musi bys scisliwy i eleastyczny aby przejsc przy wyjmowaniu przez mniejsza srednice (30 mm).

Moze ten opis nie jest zbyt klarowny, ale jesli macie jakies propozycje co do materialu to moge dodac wiecej szczegolow.

Pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc!

Krystian

Wróć do „Polimer z pamięcią kształtu”