Znaleziono 2 wyniki

autor: grg12
19 sty 2019, 11:25
Forum: WARSZTAT
Temat: Chemia warsztatowa
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 1492

Re: Chemia warsztatowa

Mały edit: po przemyśleniu sprawy momentów działających na koła i piniony doszedłem do wniosku że to co napisałem nie ma sensu.
Moment to siła RAZY ramię - więc duże koła przenoszą większy moment niż małe piniony. Szczerze mówiąc nie wiem dlaczego piniony muszą być twardsze od kół - muszę chyba jeszcze raz przeczytać książkę... :)
W każdym razie piniony są niemal zawsze ze stali - nawet w zabawkach.
Clickspring robi interes nie na sprzedaży zegarów tylko na filmach pokazujących ich budowę :) W tej chwili śledzę postępy jego pracy nad mechanizmem z Antikythery - w dużej części ręczna robota, z zastosowaniem metod dostępnych w starożytności...
autor: grg12
19 sty 2019, 09:06
Forum: WARSZTAT
Temat: Chemia warsztatowa
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 1492

Re: Chemia warsztatowa

Nie borax tylko "kwas borowy" - według wiki borax to sól sodowa kwasu borowego. Nie jestem pewny dlaczego użył właśnie kwasu - może jest bardziej aktywny?
Co do wyboru materiału na poniony - jeśli zegar ma być dobry (a Clickspring nie odwala fuszerki) muszą być stalowe, zahartowane i wypolerowane. Koła zębate z którymi współpracują piniony są z mosiądzu - mosiądz po mosiądzu by się zacierał. Na piniony działa też znacznie większy moment siły (siła liniowa działająca na zęby jest taka sama dla koła i piniona - ale pinion ma znaczenie mniejszą średnicę). A wypolerowane musza być bo jeśli olejesz sprawę wzrosną opory ruchu - niby tylko odrobinę ale po uwzględnieniu przełożenia okaże sie że żeby zegar chodził potrzebna jest bardzo silna spreżyna lub duże ciężary.

Wróć do „Chemia warsztatowa”