Znaleziono 6 wyników

autor: grg12
19 cze 2014, 11:21
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Nie używamy świetlówek przy pracy tokarką
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 7301

GrafRamolo pisze:A to ja zapytam tak, a co jak by zastosować led typu xm-l2 daje to światła więcej niż halogen, kolor to kwestia gustu ale można zainstalować sobie dowolny filtr by go zmienić, nie ma problemu z wymianą przez długi czas, odporne na drgania itp.

Co do fotografowania wyswietlaczy led to po prostu trzeba robić zdjęcia na manualu, długi czas naświetlania i zadziała.
Do zasilania potrzebujesz zasilacza a dioda musi być zamontowana na jakimś radiatorze. Jeśli chcesz tego użyć jako lampy przydałoby się coś do rozpraszania światła, żeby nie dało się patrzeć bezpośrednio na diode - te ledy emitują bardzo intensywne światło z małej powierzchni i nawet krótkie spojrzenie powoduje powstanie powidokow a na dłuższą metę uszkadza oczy. Co do kolorów - popatrz sobie na widmo emisyjne tych diod... Niby nic wielkiego, po prostu nie ma niebieskiego - nie widzisz tego bo skompensowali filetowym - ale jeśli użyjesz tych diod do podświetlenia kolorowej planszy reklamowej grafika szlag na miejscu trafi :) Fotograf też nie będzie miał łatwego życia, ustawienie balansu bieli przy takim oświetleniu może być trudne.
Przy okazji - dostałem od kolegi moduł led typu AW3231, przeznaczony do zasilania 230V AC. Kolejny stroboskop...
autor: grg12
17 cze 2014, 19:50
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Nie używamy świetlówek przy pracy tokarką
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 7301

Z ciekawości zrobiłem parę kolejnych eksperymentów :)
Po pierwsze - użyłem do oświetlenia zwykłej latarki z dwoma bateriami AA i prawdziwą żarówka - efekt "dwóch szczęk" nadal świetnie widoczny (znika jeśli skierować latarkę od czoła uchwytu tak żeby nie było ostrych odbić na bocznych powierzchniach szczek). Po drugie - sfilmowałem halogen szybką kamerką (420 fps) - rzeczywiście światło trochę pulsuje. Przez chwilę myślałem że to kamera - ale światło latarki było stabilne (tak że proszę mi tu nie wciskać żadnych harmonicznych :) ). Po trzecie - zamiast halogenu zapiąłem tanią "żarówkę" LED i spróbowałem uzyskać zatrzymania uchwytu jak przy prawdziwym stroboskopie - prawie się udało, niestety obraz był bardzo zamazany (prawdopodobnie za względu na zbyt długi czas trwania impulsów światła).
Wnioski - cóż, żadne. Ale przynajmniej miałem okazję przypomnieć sobie jak nieprzyjemne jest światło tych tanich LED lampek
autor: grg12
15 cze 2014, 23:35
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Nie używamy świetlówek przy pracy tokarką
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 7301

000andrzej pisze:Niemniej jednak przy żarowym oświetleniu nie ma takich efektów.
Serio?

[youtube][/youtube]

Jedyna żarówka w pomieszczeniu (pozostałe lampy wyłączone), halogen o sporej bezwładności. Efekt może nie tak wyraźny jak zaprezentowany przez twórce wątku ale jakbym wyczyścił szczęki to pewnie wyglądałoby tak samo.
To nie jest efekt stroboskopowy - zwykłe odbicie od "lustrzanej" powierzchni. Nie wiem jak wy ale ja w pewnym sensie wykorzystuje ten efekt - podczas planowania takie ostre odbicia na powierzchni czołowej wskazują że trzeba jeszcze są rysy i trzeba ciąć dalej.
autor: grg12
15 cze 2014, 16:14
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Nie używamy świetlówek przy pracy tokarką
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 7301

balbini pisze: Jeżeli częstotliwość prądu zmiennego zasilającego płynącego przez lampę wynosi 60Hz, to częstotliwość zmian strumienia świetlnego jest dwa razy większa i wynosi 120Hz.
60Hz to standard amerykański - w Polsce jest 50Hz. Ale dobre świetlówki nie migają w zauważalny sposób - mają wbudowane kondensatory utrzymujące w miarę stabilne napięcie przez cały czas i przetwornice DC pracujące na częstotliwości kilkunastu kHz (chyba...).
Z drugiej strony - jak ktoś lubi efekt stroboskopowy "polecam" tanie żarówki LED, te w oprawce GU10 z wystającymi z przodu LEDami.
autor: grg12
15 cze 2014, 15:54
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Nie używamy świetlówek przy pracy tokarką
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 7301

dawca87 pisze:Pozatym przy hałasie jaki robi tokarka trudno nie wiedzieć kiedy pracuje ;)
A teraz sobie wyobraź że jesteś na hali na której pracuje 20 tokarek. Normalny cykl obróbki zajmuje 45 sekund ale jeśli się przyłożysz zmieścisz się w 40 i zarobisz trochę więcej bo zasuwasz na akord - własnie mija 7 godzina pracy...
autor: grg12
15 cze 2014, 12:28
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Nie używamy świetlówek przy pracy tokarką
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 7301

To nie jest efekt stroboskopowy - wyraźnie słychać że obroty silnika się zmieniają a obraz pozostaje stabilny co w przypadku efekty stroboskopowego byłoby niemożliwe. Złapanie stabilnego efektu stroboskopwego przy pomocy napędu DC na więcej niż kilka sekund wcale nie jest łatwe. Co innego w przypadku silników synchronicznych - tutaj pojawią się nieproszony.
To co widać na filmiku to po prostu efekt odbicia światła od szlifowanych powierzchni bocznych szczęk - wychodzi tak samo albo nawet lepiej przy użyciu lampy z żarówką halogenową (własnie sprawdziłem na swojej tokarce). Zawsze widać dwie szczęki bo w tych pozycjach światło odbija się najmocniej - IMHO żadne stateczniki nie pomogą, zniknie dopiero po zapewnieniu jednorodnego oświetlenia na całym warsztacie (przypuszczam że twoja lampa wisi tuż nad tokarką a reszta warsztatu jest dość ciemna?)

Wróć do „Nie używamy świetlówek przy pracy tokarką”