Znaleziono 2 wyniki

autor: grg12
04 lut 2013, 14:46
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Problem z silnikiem krokowym
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 2771

bobek19926 pisze:Jest tak podpięty i nadal nic. Mnie dziwi to że po przekręceniu nawet o milimetr potencjometru silnik zaczyna piszczeć (gdy jest w spoczynku).
No to niech piszczy. Sterownik reguluje prąd w uzwojeniach metodą PWM (włącza napięcie "na full", czeka aż prąd osiągnie zadaną wartość, wyłącza napięcie, czeka do kelejnego "ticku" zegara i zaczyna od początku). Częstotliwość PWM powinna być powyżej granicy słyszalności - ale przy pewnych kombinacjach napięcia zasilania, ustawienia potencjometru i typu silnika sterownik zaczyna pracować nieco niestabilnie i kolejne impulsy nie mają tej samej szerokości - raz są szersze, raz węższe i w efekcie w sygnale pojawiają się składowe w zakresie słyszalnym. Objawia sie to jako charakterystyczny gwizd lub lub szum podobny do gotującej się wody. Po prostu ten model sterownika "tak ma".
Podłącz amperomierz na linie zasilania sterownika (jeśli nie jesteś pewny jak to zrobić - zapytaj, błąd może być kosztowny), podłącz silnik (jeden), włącz cały inters i regulując potecjometrem ustaw prąd na około 1A. Jeśli się nie da - coś jest zwalone. Jeśli się uda - sprawdź czy działa i pobaw się ustawieniami w "motor tunig".
Przy okazji - skąd wiesz że "silnik gubi kroki"? Pytam bo mam dziwne przeczucie że silnik leży sobie na stole a ty nawet nie wiesz co określenie "gubić kroki" oznacza...
autor: grg12
02 lut 2013, 16:50
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Problem z silnikiem krokowym
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 2771

"Gwizdanie" lub "syczenie" przy niektórych kombinacjach napięcia zasilania i prądu silnika są normalnym objawem (w pewnym sensie są dobrym znakiem, uszkodzony sterownik nie gwizda :) ) Czasami wystarczy odrobinę zmienić prad (ustawienie potencjometru) i robi się cicho, a jak się ma pecha trzeba sie przyzwyczaić do gwizdu... Co do gubienia kroków - jeśli silnik się wogole sie kręci są spore szanse że przewody są podłączone poprawnie i wystarczy wyregulować przyspieszenia i max. szybkość w "motor tuning".
Edit:
"może mam za słaby transformator . W maszynie są trzy takie silniki a transformator mam 120 i po prostu nie wyrabia. I jeszcze taka uwaga na wyjściu z uzwojenia wtórnego mam 25.5v a na złączach zasilania silników niewiele ponad 5v .wtf?"

A jak myślisz do czego służy ssk-b01? Dokładnie do tego :) Zresztą mierzenie napięcia na uzwojeniach silnika zwyklym multimetrem wielkigo sensu nie ma bo jest impulsowe (sterownik w ten sposób reguluje prąd silnika) a tanie multimetry tego nie lubia
Pozdrawiam
Grzegorz

Wróć do „Problem z silnikiem krokowym”