Znaleziono 3 wyniki

autor: grg12
12 wrz 2023, 20:49
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Silnik bezszczotkowy DC - materiał na cewki.
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 1138

Re: Silnik bezszczotkowy DC - materiał na cewki.

Robert Murray właśnie wrzucił filmik o budowie modelu silnika BLDC:
autor: grg12
08 wrz 2023, 11:02
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Silnik bezszczotkowy DC - materiał na cewki.
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 1138

Re: Silnik bezszczotkowy DC - materiał na cewki.

Z ciekawości wziąłem parę rdzeni ferrytowych i sprawdziłem je magnesem - siła przyciągania była dużo mniejsza niż w przypadku stalowej blachy ale większa niż się spodziewałem.
A teraz trochę teorii (być może błędnej bo uczyłem się tego 20 lat temu i nie "praktykuję").
To czego potrzebujesz żeby wstępnie oszacować przydatność materiału na rdzeń cewki to "przenikalność magnetyczna" - im większa tym większy wpływ rdzenia na cewkę (specjalnie nie piszę "tym lepiej"). Przykładowe wartości dla stali są bardzo łatwe do znalezienia (np. tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przenikal ... agnetyczna ) ale mało kto podaje tą wartość dla rdzeni ferrytowych - głownie dlatego że to parametr materiału a nie konkretnej części która opisuje się innymi, znacznie bardziej użytecznymi parametrami (użytecznymi dla projektanta używającego rdzenia zgodnie z przeznaczeniem...) - spodziewaj się że ferryt będzie miał wielokrotnie mniejszą przenikalność niż "zwykła" stal.
Pi razy oko możesz to oszacować porównując jak magnes przyciąga rdzeń ferrytowy z siłą z jaka działa na kawałek stali o podobnych rozmiarach.
Można więc zapytać dlaczego w ogóle używa się rdzeni ferrytowych jeśli zwykła stal ma większą przenikalność. W uproszczeniu - stali używa się przy niskich częstotliwościach - od prądu stałego do kilku kHz - ponieważ przewodzi prąd. Jeśli umieścisz kawałek stali w zmiennym polu magnetycznym wytworzą się w nim prądy wirowe które pochłoną część energii i spowodują nagrzewanie rdzenia. Do pewnego stopnia można temu zjawisku przeciwdziałać przez wykonywanie rdzenia jako pakietu cienkich, izolowanych blach - ale tylko do pewnego stopnia. Powyżej kilku kHz nawet bardzo cienkie blachy nie wystarczają i trzeba użyć ferrytu (ferryt ma wysoką oporność).
Te wybory są najważniejsza w przypadku "praktycznych" urządzeń - silników/transformatorów/generatorów - które powinny pracować z dużą wydajnością, mieć małe wymiary i być tanie - jeśli budujesz zabawkę której wydajnością nikt się nie będzie przejmował spokojnie możesz użyć "nieodpowiedniego" materiału.
Nie masz dostępu do blachy transformatorowej ani narzędzi do jej obróbki? "Wypiłuj" rdzeń z kawałka śruby (najpierw sprawdź ją magnesem - niektóre gatunki stali nierdzewnej nie są magnetyczne) - twój silniczek będzie się grzał (szczególnie na wysokich obrotach), standardowy kontroler BLDC może odmówić współpracy, ale powinien działać. Nie masz możliwości obróbki stali - użyj rdzenia ferrytowego - twój silniczek będzie bardzo słaby, będziesz musiał zasilić cewki wysokim prądem żeby w ogóle zaczął się kręcić ale - teoretycznie - powinien rozkręcać się do wysokich obrotów. Możesz nawet kompletnie olać rdzeń i użyć cewki z "plastikowym" rdzeniem (tak jak zabawki z kanału który podlinkowałem)

Po prostu nie licz na to że używając przypadkowych materiałów zbudujesz silnik o parametrach porównywalnych z fabrycznym.
autor: grg12
07 wrz 2023, 20:07
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Silnik bezszczotkowy DC - materiał na cewki.
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 1138

Re: Silnik bezszczotkowy DC - materiał na cewki.

Wiem że nie o to ci chodzi - ale jeśli chodzi o różne "dziwne" urządzenia (w tym silniki i generatory budowane z pomocą drukarki 3D) to polecam ten kanał: https://www.youtube.com/@RobertMurraySmith/videos
tylko nie daj się zmylić entuzjazmowi autora - większość z tych konstrukcji to bardzo fajne demonstracje a nie praktyczne urządzenia

Wróć do „Silnik bezszczotkowy DC - materiał na cewki.”