Znaleziono 3 wyniki

autor: sajgon
13 lut 2013, 20:22
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jakie cisnienie
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 44035

Yogi_ pisze:Ooo... ciekawe pytanie. Może ktoś odpowie jakie są gwinty w butlach, tzn. bez zaworów
Tu masz odpowiedź :
http://www.zaworygazowe.pl/pl/zawory-do ... azowych/8/

Większość butli ma gwint 25E ,tylko acetylen ma inny czop ,oraz butle turystyczne (propan-butan) mają czop 17E
autor: sajgon
17 sty 2012, 17:34
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jakie cisnienie
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 44035

Do "koleżki" mariuszbroda

Na początek o czytaniu ze zrozumieniem .

to co pisałem wcześniej -

"co2 przechodzi w stan stały po gwałtownym rozprężeniu , na takiej zasadzie działa gaśnica śniegowa. To co wylatuje z jej dyszy to właśnie jest suchy lód , który w zetknięciu z palącym się materiałem i nie tylko przechodzi w stan gazowy i odcina dopływ tle..."

uzasadnienie i rozwinięcie mojej wypowiedzi - " ...Środkiem gaśniczym w tej gaśnicy jest zawarty w wysokociśnieniowej butli, skroplony CO2 (dwutlenek węgla), który rozprężając się adiabatycznie oziębia się do ok. -78°C i zestala w formę tzw. suchego lodu..." - cytat z linku poniżej
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ga%C5%9Bnica_%C5%9Bniegowa - żeby nie być gołosłownym ,pierwszy lepszy link z wyszukiwarki


Napisałem też że :
"Butla w czasie spawania powinna stać pionowo zaworem w górę ,jeżeli oryginalna butla do co2 "

napisałem to celowo rozróżniając tym samym butle oryginale ( bez rurki wgłębnej dającej na wylocie zaworu gazową postać co2) i butle z rurką (stosowane jako gaśnice)

wspomniał o tym też kolega mumin z którym się całkowicie zgadzam i tu cytat :
mumin pisze:...Różnica miedzy butlami CO2 nie jest aż taka wielka, do np gaśnic stosuje się butle z tzw "rurką wgłębną" stąd też na wylocie dostajemy fazę ciekłą (z dna), zwykłe butle nie posiadają tej rurki więc pobieramy gaz z tzw "poduszki" z górnej części butli ...


Bardzo mnie cieszy Twoja odpowiedź na mojego posta ,gdyż obrazuje ona kompletny brak wiedzy praktycznej na ten temat ,co jeszcze dodatkowo podkreśliłeś pisząc o podgrzewaczu.

cytat :
"...do osłony(spawania) używamy innej butli(innej konstrukcji) i posługujemy się podgrzewaczem i reduktorem(w tej kolejności) tak,że na wylocie mamy gaz,a nie Twój suchy lód....(tak napisałeś) ..."

Z Twojej wypowiedzi wynika że wszyscy użytkownicy "migomatów" używający co2 jako gazu osłonowego muszą być zaopatrzeni w podgrzewacz ,bo tylko w takiej konfiguracji uzyskamy gaz na wylocie - jest to kolejna bzdura .


Podgrzewacze stosuje się tylko w momencie pobierania dużych ilości gazu (powyżej 20 l/min)
Podgrzewacz montuje się faktycznie przed reduktorem z tego względu iż w czasie redukcji ciśnienia (rozprężania gazu) następuje obniżenie temperatury . Zjawisko to występuje praktycznie zawsze przy większych przepływach gazu przez reduktor , a objawia się to wykraplaniem wody z powietrza na zewnątrz reduktora ,zaworu, butli ( tzw. "pocenie" się reduktora )
Natomiast w przypadku co2 może dodatkowo dojść do resublimacji czyli wytrącenia kryształków suchego lodu wewnątrz reduktora co skutkuje jego zamarznięciem, zablokowaniem lub nawet uszkodzeniem. Podgrzewacze stosuje się również do innych gazów . Jednak głównym celem stosowania podgrzewacza jest zminimalizowanie możliwości zamarznięcia reduktora .

http://perun.pl/ulotki/osp/3_1_11.pdf - link do opisu typowego podgrzewacza.

a tak po za tym to napisałem ,że "uszy szczypią" a nie więdną ,potwierdzasz tym, z jak wielkim zrozumieniem przeczytałeś to co napisałem.

cytuje :
" [ Dodano: 2012-01-17, 02:31 ]
i jeszcze jedno Sajgon-ustosunkuj się merytorycznie do cytatów,które wyjąłeś z mojego postu...."uszy wiedną" to marny neologizm używny przez początkujacych poetów i użyty w złym kontekście,bo raczej powinny Cię oczy zaboleć :lol: "

mariuszbroda napisał/a:
CO2 sprężone w butli to "suchy lód'

mariuszbroda napisał/a:
dlatego kupujemy go na kilogramy....bo jest lodem,a nie na litry jak tlen(czy metry sześcienne)

- SĄ TO NAJWIĘKSZE DWIE BZDURY Z TWOJEJ WYPOWIEDZI przeczytaj to kilka razy i zastanów się co napisałeś . Na takie wypowiedzi faktycznie ,szkoda pojemności serwerów.

A co2 jako gaz techniczny jest sprzedawany w postaci ciekłej .
poniżej linki do kart charakterystyki co2 ,jednego z dystrybutorów gazów technicznych:

http://www.poland.airliquide.com/file/o ... 119580.pdf

http://www.poland.airliquide.com/file/o ... w89165.pdf

Przepraszam za ten "wykład" ,ale niestety nie potrafię przejść obojętnie gdy ktoś próbuje wmówić mi przysłowiowe " gruszki na wierzbie " ,lub kilogramy lodu w butli.


i na koniec życzę "koleżce" wszystkiego najlepszego :mrgreen:
autor: sajgon
16 sty 2012, 11:40
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jakie cisnienie
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 44035

mariuszbroda pisze:CO2 sprężone w butli to "suchy lód' i ciśnienie jest zawsze takie samo,
mariuszbroda pisze:dlatego kupujemy go na kilogramy....bo jest lodem,a nie na litry jak tlen(czy metry sześcienne)

jak się czyta takie brednie to aż uszy szczypią !! :mrgreen:

co2 w butli jest SKROPLONY i jest w stanie CIEKŁYM !!
A dokładniej można rozróżnić dwie frakcje ,frakcja ciekła dolna i frakcja górna gazowa o ciśnieniu około 50 -60 atm i takie ciśnienie w warunkach normalnych powinno być w butli .
Butla w czasie spawania powinna stać pionowo zaworem w górę ,jeżeli oryginalna butla do co2.
A jeżeli spawamy ze "śniegówki" (sam tak wiele razy robiłem) to trzeba ją położyć i lekko unieść dno ponieważ gaśnica ma w środku rurkę do dna, żeby właśnie "rzygała" skroplonym co2.

1kg co2 ma objętość 1,34 l ,po odgazowaniu przy ciśnieniu 1 atm daje 550 l gazu.

co2 przechodzi w stan stały po gwałtownym rozprężeniu , na takiej zasadzie działa gaśnica śniegowa. To co wylatuje z jej dyszy to właśnie jest suchy lód , który w zetknięciu z palącym się materiałem i nie tylko przechodzi w stan gazowy i odcina dopływ tlenu , a że jest cięższy od powietrza utrzymuje się nisko przy podłożu.

Wróć do „Jakie cisnienie”