Znaleziono 2 wyniki

autor: haloon
08 sty 2019, 12:07
Forum: Mechanika
Temat: Luz nawrotny w praktyce.
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3741

Re: Luz nawrotny w praktyce.

Spłaszczenie również. Konstrukcyjnie w domyśle używane w naszych maszynach osie X, Y mają różną sztywność. Nie są przecież jednakowe. Inne masy, przekroje, długości, itp.

Swoją drogą przypomina mi się historia; przyszedł do mnie bratanek że chce maszynkę kupić do zabawy w modelarstwo, już miał wybraną, że jest bardzo dokładna, bo na allegro było że obróbka z dokładnością 0,02mm, i na otwory pod łożyska się nada.. No to było tłumaczenia, że jak pomierzy odgięcia osi narzędzia w obu osiach, zrobi korektę okręgu zdefiniowanego w gkodzie i przepisze go jako przewymiarowany OWAL, to po iluś próbach i korektach może mu się uda uzyskać otwór z taką dokładnością jak uparcie deklaruje polski producent. Nie mówiąc już o samym odgięciu niedużego narzędzia i zachowaniu równomiernego w czasie usuwania wiórów. I inne tego typu dla niego odkrywcze informacje. Tak tak. Zostało na tym, że z moją pomocą zrobiliśmy coś podobnego, nawet mniej niechlujnie wykonanego i niemal za polowe ceny.
autor: haloon
08 sty 2019, 11:40
Forum: Mechanika
Temat: Luz nawrotny w praktyce.
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3741

Re: Luz nawrotny w praktyce.

Powyższy pomiar niczego nie dowodzi. Kolega "Avalyah" dobrze mówi z tym spłaszczaniem okręgu, w zależności od miejsca pomiaru detalu ze zdjęcia, pomiar średnicy tego obiektu nie będzie taki sam, oczywiście w ramach dokładności obrabiarki i narzędzia pomiarowego. Autor artykułu nie napisał o jaki konkretnie typ napędu tocznego chodzi, a w domyśle najczęściej przez odbiorców tego forum użytkowany ma niestety taki luz nawrotny, i to przy markowych napędach, o no name nie wspominając. Najczęściej używane przez nas są napędy z pojedyńczymi nakrętkami i ze śrubami określanymi jako grade C7, a dla tych w pierwszym z brzegu katalogu w rubryce axial play, podany luz nawrotny waha się w granicach nawet 0,04 do nawet 0,2 mm dla większych średnic. Luz nawrotny określamy dla zespołu napędowego śruba-nakrętka, a nie dla samej śruby. Nie mylić z dokładnością wykonania gwintu, dla którego podaje się często właśnie przytoczone 0,05 mm na 300 mm odcinka; to jest inny parametr.
lepi pisze:Jakbym nie pomierzyl to bym nie pisal jaki jest

Kolega oczywiście wykonał pomiar pod obciążeniem, tak jak w rzeczywistych warunkach?

Wróć do „Luz nawrotny w praktyce.”