Znaleziono 2 wyniki

autor: ursus_arctos
08 lut 2012, 15:01
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: Ploter ołówkowo-edukacyjny
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 5715

4. No to poszukam czegoś z brązu w naszych sklepach budowlanych, z tworzywa raczej nie znajdę.
??? W sklepach budowalanych do śrub o skoku 5mm??? Jeżeli śruby będzie robił tokarz, to i nakrętki do nich powinien. Zresztą, robienie śrub uważam za bezsensowne, skoro można trapezówki kupić w cenie 30zł/metr. Poza tym w sklepach budowlanych to jest mosiądz, a nie brąz. Do brązu to jest podobny głównie z koloru i zawartości miedzi ;)
-bramki logiczne
-tranzystory TIP122 (dość mocne darlingtony) do każdego uzwojenia w komplecie z diodą shottkyego (żeby przy wyłączaniu zasilania uzwojenia silnika nie rozwalić tranzystora)
-silniki
Czyli albo jest tu jakiś potworny skrót myślowy, albo kolega jednak NIE rozumie, jak się steruje silnikiem krokowym. Polecam się dokształcić w zakresie działania chopperów itp. W skrócie silnik krokowy jest sterowany napięciem wielokrotnie przewyższającym jego "nominalne" napięcie - np. silnik 2.5V dobrze jest sterować z 30-50V. Wystarczy zrobić prosty test: podłącz woltomierz AC do silnika krokowego i zakręć (nawet palcami) - pokaże się napięcie rzędu 5-10V. To znaczy, że przy takiej prędkości silnik wymagałby takiego napięcia zasilania, gdyby nie miał oporu (elektrycznego), indukcyjności ani żadnych oporów ruchu.
Przykład z doświadczenia: z 12V na silniku 2.3V/2.5A to można uzyskać 100 rpm, z 32V ok. 600rpm z sensownym momentem. A przy śrubach moment musi być całkiem pokaźny, bo tarcie jest spore.
autor: ursus_arctos
07 lut 2012, 10:21
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: Ploter ołówkowo-edukacyjny
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 5715

1. Śruby o skoku 5mm nie będą raczej tanie - albo jakaś śruba o szybkim gwincie (drogo) albo śruba trapezowa o średnicy 16mm lub więcej (też niezbyt tanio). Do plotera aż się prosi o napęd pasowy lub przez listwę - może gdzieś są tanie plastikowe listwy zębate? Małe zębatki z POM są dostępne za grosze (np. http://www.zebatki.com.pl/), - dopasować do tego jakąś listwę i będzie super. Jedyny problem, jaki widzę, to jak połączyć tak małe zębatki z silnikiem krokowym - te zazwyczaj mają potężną oś.

2. Co do konstrukcji - skoro łożyska "atakują" rury tylko z jednej strony, to z drugiej proponuję te rury do czegoś przykręcić albo przynajmniej oprzeć o jakiś kątownik przykręcony do podstawy. Wtedy można rury całkiem mocno ścisnąć łożyskami, wykorzystując np. sprężystość bramy do kasowania luzu. Wtedy również rury nie muszą być bardzo grubościenne. Jak ma być tanio, to proponuję użyć np. rur do budowy wystaw sklepowych - są chromowane albo niklowane - w każdym razie powierzchnia jest gładka, co jest dość istotne.

3. Sterowniki: jak to na bramkach????? A gdzie sekcja mocy? Silnik krokowy musi być sterowany prądowo za pomocą odpowiedniego układu PWM (tzw. choppera). Można go zbudować w oparciu o procesor AVR na przykład - ma kilka wejść analogowych, które mogą posłużyć do pomiaru prądu uzwojeń. Ogólnie, polecam bliższe zapoznanie się z tematyką silników krokowych.
Sądzę również, że silniki ze stacji dyskietek będą za słabe - można kupić całkiem sensowne używane silniki w cenie ok. 30zł/szt, np. tu: http://tinyurl.com/7tuugsx

4. Tak ;) Poza tym, nakrętki z jakiegoś tworzywa sztucznego - poliamid, poliacetal (POM). Jak metalowe, to z brązu; stalowe o stal zatrą się BARDZO szybko.

Wróć do „Ploter ołówkowo-edukacyjny”