Znaleziono 3 wyniki

autor: skoczek
16 kwie 2015, 22:27
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Palnik do cięcia służący do podgrzewania
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 6757

Witam serdecznie!

Dzięki za link do filmu!

Jeżeli chodzi o gaz to myślę wyłącznie o propan-butanie + tlen. Nie znam się na gazach technicznych więc nie chcę żadnego acetylenu, bo po prostu nie umiem się z nim bezpiecznie obsłużyć. Poza tym dla mnie najwygodniej jest podjechać choćby do najbliższego sklepu spożywczego by wymienić butlę z gazem. Jedynie co, to na skład po butlę z tlenem będę musiał podjechać.

Hartować początkowo będę ręcznie, ale chciałbym by chodziło to w półautomacie: założyć sztukę, wcisnąć przycisk grzania i natrysku, wyciągnąć sztukę i od początku, więc bezpieczny gaz też jest dla mnie ważnym argumentem.

O ile dłużej w porównaniu z grzaniem gazami propan-butan + tlen wyszłoby grzanie samym propan-butanem + powietrze (wydaje mi się że są takie palniki)? W ogóle byłoby to wykonalne w jakimś racjonalnym czasie?

I jak to jest z tymi palnikami inżektorowymi i bezinżektorowymi? Które są wygodniejsze, bezpieczniejsze lub po prostu które mają więcej zalet?

Pozdrawiam!

P.S. W niektórych przypadkach dodatkowe nawęglenie byłoby dla mnie problematyczne, ale w niektórych byłoby zaletą (np. przy jakieś dziadowskiej stali).
autor: skoczek
16 kwie 2015, 02:52
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Palnik do cięcia służący do podgrzewania
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 6757

Witam serdecznie!

Dziękuję Kolegom za informacje. Na palnikach w ogóle się nie znam, to nie moja branża.

Dysze po podpowiedzi jak ma być skonstruowana jestem w stanie z miedzi samemu wykonać. Podejrzewam że dysza musiałaby mieć dużo większą powierzchnię i i być może posiadać, że tak się wyrażę, "sitko". Albo bym dokupił dyszę o większej powierzchni i zrobił jakiś krótki "adapter". Jeżeli to możliwe to najchętniej bym od razu grzał powierzchnię o średnicy około 25-30mm.

Chcę realizować hartowanie powierzchniowe takim palnikiem. Szybko nagrzać drobny przedmiot i od razu studzić wodą. Elementy głównie osiowo-obrotowe, czyli podczas grzania byłyby obracane ze stałą prędkością, w stałej odległości od palnika.

Czy są jakieś wyraźne zalety przemawiające za korzystaniem z palnika bezinżektorowego w stosunku do smoczkowego? Jak już wspomniałem na palnikach się nie znam, ale coś kiedyś czytałem i w mojej głowie utkwiło (nie wiem czemu) że smoczkowe są "be". Może nie słusznie.

Czy może palnik smoczkowy do lutowania twardego byłby równie dobrym, albo lepszym rozwiązaniem?

Pozdrawiam serdecznie!
autor: skoczek
12 kwie 2015, 22:45
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Palnik do cięcia służący do podgrzewania
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 6757

Palnik do cięcia służący do podgrzewania

Witam serdecznie!

Ma ktoś z Kolegów styczność z tym palnikiem i może coś powiedzieć na jego temat?
Palnik Propan-Butan + Tlen

Podstawowe pytanie:
czy da się w prosty sposób przerobić ten palnik by służył wyłącznie do podgrzewania?

Mogę kupić Perun-a PG-217PZ ale cena tego od Peruna jest kilkukrotnie niższa, a prawdopodobnie będę potrzebował kilka sztuk. No i do sprzedawcy mam rzut beretem.
Interesuje mnie palnik wyłącznie na propan-butan + tlen. Ciąć nim nigdy nie będę. Wyłącznie szybkie podgrzewanie powierzchniowe ale takie by nie doszło do wydmuchania materiału.

Pozdrawiam serdecznie!

Wróć do „Palnik do cięcia służący do podgrzewania”