Znaleziono 3 wyniki

autor: skoczek
08 kwie 2009, 03:57
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Przeróbka zasilania tokarki z 3-fazowego 400V na 1-fazowe 23
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6514

Witam ponownie.
Nie wiem Kolego jaką masz maszynę dokładnie więc trudno mi powiedzieć. Jeżeli masz tam skrzynkę na której możesz ustawiać prędkości wrzeciona to ja robiłbym tak, że generalnie korzystałbym z niej, a regulację prędkości za pomocą falownika wykorzystywałbym w chwili kiedy potrzebuję obroty jakich nie zapewnia skrzynka w tokarce. Dodatkowo ustawiłbym na falowniku tzw. rampę by silnik łagodnie się rozpędzał. Możesz ustawić również rampę dla hamowania. Wszystko to zależne jest od falownika jaki kupisz. Prawdopodobnie do falownika będziesz mógł podłączyć kilka styków które w falowniku możesz zaprogramować np jako start, kierunek w prawo, kierunek w lewo. Dodatkowo pewnie będziesz mógł podpiąć potencjometr by regulować nim częstotliwość a przez to prędkość silnika, ale często wystarcza wbudowana w falownik klawiatura do takiego sterowania, choć się brudzi od paluchów wybabranych od smaru i emulsji. Jeżeli nigdy nie korzystałeś z falownika to albo czytaj uważnie instrukcję albo zawołaj jakiegoś kumpla który jakąś styczność z falownikami miał. Nie jest to trudne, sporo Kolegów na forum pewnie podłączało falownik bez "asekuracji" ale taki komfort psychiczny jest fajny gdy robi się z czymś czego się wcześniej na oczy nie widziało. Przed podłączeniem falownika dobrze doczytaj jak go podłączyć, w szczególności nie zasilaj go dopóki nie będziesz miał do niego podłączonego silnika. Na schemacie który posłałeś są dwa styczniki przy silniku. Służą one do zmiany kierunku silnika zamieniając ze sobą 2 fazy. Coś takiego odradzam Ci stosować - zmieniaj kierunek na falowniku (przyciśniesz sobie zmianę kierunku a falownik korzystając z ustawionej rampy wyhamuje Ci silnik, a następnie zmieniając jego kierunek ponownie łagodnie zacznie go rozpędzać). Gdybyś przełączał styczniki w czasie pracy falownika, to falownikowi mogłoby się to nie spodobać... więc lepiej odłącz styczniki a w ich miejsce podłącz się z falownikiem. Poza tym takie przełączenie w czasie biegu silnika źle by się kończyło, co oczywiste. Gdybyś normalnie wyhamował silnik falownikiem a następnie (przy zachowanych w instalacji oryginalnych stycznikach) zamienił fazy na silniku to pewnie nic by się nie stało ale lepiej tak nie robić bo przypadkiem czasem można właśnie w biegu silnika przełączyć sobie te styczniki i może być problem... Poza tym jak już wspominałem, najczęściej producenci zalecają niewłączanie niczego w obwód falownik-silnik. Podsumowując - prędkości zmieniałbym generalnie na skrzynce a kierunek tylko na falowniku. Sporo informacji znajdziesz na forum, resztę pewnie w dokumentacji falownika. Nie śpiesz się. Pewnie Koledzy coś mądrego jeszcze dopiszą, ewentualnie zmienią koncepcję lub mnie poprawią. Powodzenia.
Pozdrawiam, skoczek.
autor: skoczek
07 kwie 2009, 23:43
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Przeróbka zasilania tokarki z 3-fazowego 400V na 1-fazowe 23
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6514

Witam serdecznie.
Z tego co zauważyłem to wynika że tylko silnik i wspomniany przeze mnie transformator zasilany jest z 400V. Jeżeli zastosuje Kolega falownik tak jak inni Koledzy wspominali, by mieć płynny start, regulację obrotów oraz zmianę kierunku obrotów na nim to należy się wpiąć z nim w miejsce np stycznika KM1 przed silnikiem (nie zaleca się umieszczać styczników lub bezpieczników pomiędzy falownikiem a silnikiem i generalnie jest to regułą, chyba że producent falownika przewidział taką możliwość). Transformator jest niewielkiej mocy bo ma 63VA więc można go śmiało wymienić na taki który przy zasilaniu 230V da na wyjściu 24V i będzie miał co najmniej 63VA (bez problemu powinien Kolega znaleźć taki lub większy). Od biedy może ta instalacja pracowałaby z tym transformatorem gdy będzie dawał on niższe napięcie, ale lepiej nie ryzykować niepewnej pracy cewek styczników i wymienić go na inny, tym bardziej że oświetlenie zasilane z 24V (a takie tu jest) słabo by świeciło.
Pozdrawiam, skoczek.
autor: skoczek
07 kwie 2009, 15:59
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Przeróbka zasilania tokarki z 3-fazowego 400V na 1-fazowe 23
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6514

Witam serdecznie.
Często transformatory na 24V zasilające oświetlenie, hamulce, sprzęgła, styczniki, przekaźniki itp. zasilane są z napięcia międzyfazowego 400V. To może być problemem, choć niektóre takie transformatory mają odczep na uzwojeniu pierwotnym by zasilić go napięciem 230V.
Pozdrawiam, skoczek.

Wróć do „Przeróbka zasilania tokarki z 3-fazowego 400V na 1-fazowe 23”