Rozwiązany jest od dawnacnccad pisze:i temat rozwiązany
"Wysłany: 2008-06-13, 20:42 widzę, że robi się gorąco

- jeśli ktoś nie zauważył.
Dalsza dyskusja toczy się wokół bezwładności, inercji itd.
Wróć do „wycinam koło wychodzi jajo :)”
Ale Kolega kombinuje.cnccad pisze:Są co prawda różne rozwiązania napędów gdzie jest bardzo precyzyjnie zachowany odcinek hamowania i pozycjonowania.
O ile się nie mylę każde wahadło porusza się po łuku bardzo wyrazistym.cnccad pisze:Hm ... określę to tak .... Nie dokońca to jest wachadło bo tak naprawdę to kołysze się po łuku i to dość wyraźnym.
Teraz zasadnicze pytanie: czy to przeciwwaga, czy wahadło? Może Kolega ma na myśli rozwiązanie tłumika drgań poprzecznych? Prawdopodobnie na tej samej zasadzie działa zabezpieczenie przed wstrząsami sejsmicznymi w jednym z japońskich wieżowców. W górnej części budowli znajduje się odważnik w postaci metalowej kuli o wadze 700 ton, podwieszony na linach i podparty tłumikami hydraulicznymi (podobnie jak bęben pralki).cnccad pisze:Przeciw wagi instaluje się "gumowym" wahadle ( nie wiem jak to fachowo nazwać ) i to powoduje nie kołysanie sie portalu oraz dużo krótszy odcinek hamowania oczywiście też dzięki odpowiednim przekładniom oraz mocy silników.
Bezwładność w linii prostej wynika z masy. Kolega pisze o przeciwwagach. Jeśli przeciwwaga ma spełniać swe zadanie jej masa musi być równa masie elementu, który zamierzamy "wyważyć". Jak by na to nie spojrzeć, przeciwwaga podwaja masę układu ruchomego i podwaja jego bezwładność. Z tej to prostej przyczyny "wyważania" osi pionowych maszyn dokonuje się za pomocą sprężyn lub siłowników pneumatycznych, które praktycznie nie wnoszą dodatkowej bezwładności do układu.cnccad pisze:Czasy hamowania , przyśpieszenia itd. w parametrach regulacyjnych i wyjściowych będą się różnic ale efekt końcowy musi być taki że szybkości i przyśpieszenia ...a i hamowania będą takie same dla tych dwóch osi.
Tyle że pomiar należy wykonać już na narzędziu a nie np. na suporcie. nawet wytrata bezwładu jest badana na narzędziu. Jak się nie da wytracić jej napędami ze względu na konstrukcję maszyny stosujemy wówczas przeciwwagi ruchome które ułatwiają wytratę tego bezwładu.
bartuss1 pisze:czubek na jednym"końcu" jajka to za duża bezwładnośc bramy
To jak w końcu z tą bezwładnością, jest czy nie?bartuss1 pisze:wiotka belka 80x80 na 2m bedzie sie uginać pod wpływem obciązenia rzędu 30kG ?
dodatkowo wzmocniona prowadnicami od spodu i od góry i na boku łatą z listwą zębatą ...
Jeśi Kolega wyważył oś Z dla dolnego położenia palnika, to przy górnym wyważenia już nie będzie, bo przeciwwaga (silniki) nie zmieniają położenia. Efekt nie musi być dobrze widoczny, bo skróciło się ramię palnika.bartuss1 pisze:a co jeszcze tniemy ? profile stalowe ? to palnik pojedzie do góry zmniejszając moment masy przy okazji
Może Kolega "wyważyć" oś z dla konkretnej wysokości palnika, w końcu nie tylko tniemy blachę. Nie widzę w projekcie aktywnej przeciwwagi, która rekompensuje położenie palnika. Nawet jeśli Kolega takie "coś" zaprojektuje, to i tak pozostanie kwesta wiotkiej belki bramy, która będzie reagowała prostym ugięciem (bez skręcenia) na masę osi Z i palnika.bartuss1 pisze:oś Z nie będzie sięchwiała jak to sugeruje kol Leoo, ponieważ karetka została tak pomyslana aby zminimalizować momenty masy