Znaleziono 5 wyników

autor: Leoo
23 wrz 2007, 23:53
Forum: Elektronika CNC
Temat: Prawie gotuje mi się tranzystor BD 243C w sterowniku silnik
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 5190

diodas1 pisze:W środku nocy zwyczajnie nie ma sensu...
Dobrze, możemy "chwytać się za słówka", i tak nic ciekawszego na forum się nie dzieje. Nie specjalnie pasują mi określenia "dureń" czy "pijany", gdyż alkoholu nie używam ale papier wszystko przyjmie. Czy translator jest pełno, czy półkrokowy aktualnie jest bez znaczenia. Teraz będę musiał powoływać się na to, co wcześniej napisałem. Istotnie zaproponowałem maksymalną częstotliwość pracy silnika 1kHz, podobnie jak minimalną wynoszącą 0Hz. Kolega błyskawicznie ustalił czas potrzebny do wykonania kroku na 1ms. Niestety zatrzymany silnik, po podaniu impulsu o czasie trwania 1ms, nie zrobi nic, nawet nie drgnie. Kolega jest znacznie dłużej w temacie napędów niż ja i powinien wiedzieć, że częstotliwość rozruchowa jest znacznie niższa od maksymalnej. Jej fabryczna wartość w TurboCNC wynosi 250Hz czyli 4ms. Większość moich silników rusza płynnie dopiero przy 50Hz (20ms). Czy teraz Kolega rozumie, że mimo najszczerszych chęci założenia są błędne a ten układ nie będzie działał? Myślę, że nie kopię kolegi emig28 proponując sprawdzone, tanie i łatwe w zastosowaniu rozwiązanie zawarte w dokumencie pdf. Schemat zawiera trzy moduły PWM (chopper) dołączane do trzech dowolnych sterowników unipolarnych, nawet takich, które aktualnie powstają. Wyjścia modułów włącza się między biegun + zasilania a środki faz silnika.
Kolega pisze, że wie ile timerów siedzi w 74123 ale wcześniej pisał "łącznie z generatorem na układzie 555 ) lub jakimkolwiek innym". Skoro tak, to czy jakimkolwiek innym nie może być drugi z 74123? Może Kolega nie wie, że 74123 może pracować w trybie astabilnym? Jeśli w układzie potrzebny jest jeden timer, to stosujemy 74121. Jeśli chodzi o sumowanie sygnałów generatorów - nadal podtrzymuję twierdzenie, że 555 będzie przerywał prąd, gdyż trwale będzie kierowany do fazy silnika tylko przez 1ms (74123). Jeśli silnik ma wykonać pewny krok potrzebuje podtrzymania prądu przez znacznie dłuższy czas tj. 4 do 20ms. Po wykonaniu kroku prąd nadal należy utrzymywać na poziomie znamionowym w celu osiągnięcia momentu trzymającego.
Kolega brzydzi się funkcji "cytuj", radzę jednak dokładnie czytać swoje odpowiedzi, natomiast odpowiedzi innych - jeszcze dokładniej.
autor: Leoo
23 wrz 2007, 09:52
Forum: Elektronika CNC
Temat: Prawie gotuje mi się tranzystor BD 243C w sterowniku silnik
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 5190

diodas1 pisze:Nie wybierałem się na wojnę
Przychodzi nowy użytkownik na forum i zwyczajnie potrzebuje pomocy. Trzeba wskazać sprawdzone, działające rozwiązania. Kolega w ferworze walki o punkciki i ilość postów tworzy "na kolanie" schemat, który staje się Jego znakiem firmowym. Jednak zbudowanie go zabierze dużo czasu, zwłaszcza nowicjuszowi, bez gwarancji poprawnego działana.
autor: Leoo
23 wrz 2007, 00:27
Forum: Elektronika CNC
Temat: Prawie gotuje mi się tranzystor BD 243C w sterowniku silnik
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 5190

diodas1 pisze:Nie zrozumiałem kwestii z trzema timerami
Według moich informacji 74123 zawiera dwa timery.
diodas1 pisze:następuje nadal kluczowanie ale już "sieczką" emitowaną przez 555 czyli czoperowanie jak kto woli.
Czoperowanie w sterowaniu silnikiem, czy zasilaczem impulsowym wymaga sprzężenia zwrotnego. W wypadku silnika jest to pomiar prądu fazowego.
Projekt Kolegi nie ma nic wspólnego z powyższym, gdyż nawet w fazie narastania prądu fazowego 555 będzie go przerywał. Założenie, że silnik krokowy rozpędzi się w czasie 1s do 1000Hz jest wręcz nieprawdopodobne. Dla jakiej indukcyjności fazowej i napięcia zasilania Kolega szacował? Czekam z niecierpliwością na realizację tego odważnego projektu. Czyżby firmy projektujące sterowniki i inżynierowie w nich zatrudnieni nie wiedzieli, że błądzą tworząc zbyt złożone układy?
autor: Leoo
22 wrz 2007, 22:41
Forum: Elektronika CNC
Temat: Prawie gotuje mi się tranzystor BD 243C w sterowniku silnik
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 5190

diodas1 pisze:Czas trwania impulsu generowanego przez 74123 dobrać tak żeby nie był dużo dłuższy niż odstęp między kolejnymi impulsami step w czasie normalnej pracy.
Może Kolega bliżej zdefiniować ten czas? Silnik krokowy w maszynie ma działać stabilnie od prędkości 0 do maksymalnej, powiedzmy 1kHz. Jakich obliczeń należy dokonać?
Wszystkie "małe" silniki krokowe posiadają magnes stały a mimo to wymagają zasilania prądem znamionowym w czasie zatrzymania. Prosimy o zilustrowanie pomysłu z trzema timerami.
autor: Leoo
21 wrz 2007, 23:39
Forum: Elektronika CNC
Temat: Prawie gotuje mi się tranzystor BD 243C w sterowniku silnik
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 5190

Dla sterowania półkrokowego musisz zastosować cztery oporniki ograniczające prąd fazowy.
W aktualnej konfiguracji tranzystory BD243 mogą nie wchodzić w stan zatkania, gdyż brakuje oporników w bazach. Zastosuj 1kΩ między bazą i emiteram wszystkich BD243. Zastosuj diody zabezpieczające tranzystory mocy, najlepiej szybkie (50ns) i o prądzie przewodzenia min. 2A. Włącz je między kolektor i emiter wszystkich BD243 (katodą do kolektora).
Jakie oporniki stosujesz między rejestrem 74194 a bazami tranzystorów sterujących?
Podaj wartości oporników na schemacie.
W załączniku masz schemat choppera dla pracy pełnokrokowej. Dokument z sieci ale nie pamiętam adresu.

Wróć do „Prawie gotuje mi się tranzystor BD 243C w sterowniku silnik”