Dobrze, możemy "chwytać się za słówka", i tak nic ciekawszego na forum się nie dzieje. Nie specjalnie pasują mi określenia "dureń" czy "pijany", gdyż alkoholu nie używam ale papier wszystko przyjmie. Czy translator jest pełno, czy półkrokowy aktualnie jest bez znaczenia. Teraz będę musiał powoływać się na to, co wcześniej napisałem. Istotnie zaproponowałem maksymalną częstotliwość pracy silnika 1kHz, podobnie jak minimalną wynoszącą 0Hz. Kolega błyskawicznie ustalił czas potrzebny do wykonania kroku na 1ms. Niestety zatrzymany silnik, po podaniu impulsu o czasie trwania 1ms, nie zrobi nic, nawet nie drgnie. Kolega jest znacznie dłużej w temacie napędów niż ja i powinien wiedzieć, że częstotliwość rozruchowa jest znacznie niższa od maksymalnej. Jej fabryczna wartość w TurboCNC wynosi 250Hz czyli 4ms. Większość moich silników rusza płynnie dopiero przy 50Hz (20ms). Czy teraz Kolega rozumie, że mimo najszczerszych chęci założenia są błędne a ten układ nie będzie działał? Myślę, że nie kopię kolegi emig28 proponując sprawdzone, tanie i łatwe w zastosowaniu rozwiązanie zawarte w dokumencie pdf. Schemat zawiera trzy moduły PWM (chopper) dołączane do trzech dowolnych sterowników unipolarnych, nawet takich, które aktualnie powstają. Wyjścia modułów włącza się między biegun + zasilania a środki faz silnika.diodas1 pisze:W środku nocy zwyczajnie nie ma sensu...
Kolega pisze, że wie ile timerów siedzi w 74123 ale wcześniej pisał "łącznie z generatorem na układzie 555 ) lub jakimkolwiek innym". Skoro tak, to czy jakimkolwiek innym nie może być drugi z 74123? Może Kolega nie wie, że 74123 może pracować w trybie astabilnym? Jeśli w układzie potrzebny jest jeden timer, to stosujemy 74121. Jeśli chodzi o sumowanie sygnałów generatorów - nadal podtrzymuję twierdzenie, że 555 będzie przerywał prąd, gdyż trwale będzie kierowany do fazy silnika tylko przez 1ms (74123). Jeśli silnik ma wykonać pewny krok potrzebuje podtrzymania prądu przez znacznie dłuższy czas tj. 4 do 20ms. Po wykonaniu kroku prąd nadal należy utrzymywać na poziomie znamionowym w celu osiągnięcia momentu trzymającego.
Kolega brzydzi się funkcji "cytuj", radzę jednak dokładnie czytać swoje odpowiedzi, natomiast odpowiedzi innych - jeszcze dokładniej.