Znaleziono 2 wyniki

autor: Leoo
18 cze 2009, 13:36
Forum: Elektronika CNC
Temat: Mostkowanie ...
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 4966

KAPaGo pisze:To jak mam rozumieć "odzielnie dla fazy A i B ? wspolnie- zekranować A+ i A- oraz wspólnie B+ i B- czyli 2kabelki razem +2kabelki razem czy wszytkie totalnie osobno? Nie znam sie na tych fazach i całej tej elektronice
A+ i A- jeden warkoczyk, B+ i B- drugi warkoczyk bez ekranowania.
Ekranowane kable łączące sterowniki i płytę główną można przełożyć tak, by przebiegały po płycie czołowej. W ten sposób nie będą równolegle do kabli zasilających i silnikowych, lecz będą je przecinać pod kątem prostym, co wyeliminuje ewentualne sprzężenia, mimo iż będą bardzo blisko siebie. Na dodatek ich długość znacznie się zmniejszy. Od strony płyty głównej w/w kable proponuję spiąć w wiązkę i poprowadzić w stronę płyty czołowej na wysokości gniazda LPT.
autor: Leoo
18 cze 2009, 09:10
Forum: Elektronika CNC
Temat: Mostkowanie ...
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 4966

Wszystko wygląda "ładnie" ale -
Przewody silników prawie dotykają płyty głównej gdzie znajdują się sygnały sterujące.
Kable między płytą główną a sterownikami przebiegają blisko przewodów do silników, zasilacza i przewodów sieciowych. Ekrany kabli trzeba połączyć z masą. Praktycznie wyjścia silników i wejście LPT są obok siebie, choć miejsca w obudowie jest sporo.
Układ wyprowadzeń sterowników sugerował umieszczenie wyjść po prawej stronie obudowy a płyty głównej i wejść - po lewej. Przewody łączące były by krótsze i odporność na zakłócenia większa.
Tak czy inaczej aktualnie koniecznie trzeba wykonać skrętki na kablach fazowych wszystkich sterowników. Oddzielnie dla fazy A i B.
Jeśli w układzie stosujemy kable ekranowane należy pamiętać by żyły sygnałowe odsłaniać na możliwie najmniejszej długości.
Oczywiście w aktualnej konfiguracji sterowanie może działać poprawnie ale może przytrafić się gubienie pojedyńczych kroków.
W kwestii wentylatora - proponuję wydmuchujący, umieszczony w prawym boku obudowy.
Wystarczy nawiercić po kilka otworów (aktualnie) po lewej stronie obudowy w okolicach żeberek radiatorów sterowników oraz w okolicy trafa (lewa strona).
Dobrze jest zastosować choćby najprostszy filtr np. z kawałka włókniny na wlotach powietrza.

Wróć do „Mostkowanie ...”