Czy kolega
[email protected] może odpowiedzeć na ostanie pytanie:
"Jak kolega zamierza realizować funkcję sumy logicznej sygnałów z czujników (bywają maszyny zaopatrzone w jedno wejście HOME)?"
Kolega najwyraźniej zna problematykę układów TTL, jednak rozdział dotyczący zaleceń projektowych potraktował zbyt pobieżnie.
Proszę pamiętać, że maszyna napędzana silnikami krokowymi jest siedliskiem wielkich zakłóceń związanych z impulsowym sterowaniem. Ekranowanie, czasem dość długich przewodów do czujników może zapewnić ochronę ale nie ma na to gwarancji. W rozwiązaniu z komparatorem, elektronika znajduje się w obudowie czujnika, natomiast sygnał HOME pobierany jest z wyjścia układu i jest on zdecydowanie bardziej odporny na zakłócenia niż sygnał z fototranzystora. Ponadto wyższe napięcie zasilające (12V) gwarantuje większą odporność na zakłócenia. Ostatnia sprawa. Z czasem, na skutek zapylenia czy spadku czułości fototranzystora następuje pogorszenie napięcia Ucesat. Kiedy wzrośnie ono do wartości 1,1V układ z bramką zwyczajnie przestanie działać a maszyna "przejedzie" samą siebie. Układ z komparatorem zapewnia prawidłowe działanie nawet przy Ucesat wynoszącym ponad 5V. Komparatory w czujnikach optycznych stosowane były jeszcze w dalekopisach. Można usiłować uprościć elektronikę sterując układy TTL bezpośrednio z wejść analogowych, tylko czy rzeczywiście jest to tańsze i lepsze rozwiązanie?
Kolega
bartek_iw będzie musiał się na coś zdecydować.