Znaleziono 5 wyników

autor: markcomp77
29 cze 2005, 12:16
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chopper potrzbuje schemat
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 11276

W takim razie jakiej mocy powinno byc trafo? mam silniki 7,4V/1A co daje 7,4W*2 (uzwojenia) okolo 15W na jeden silnik, x3 silniki, to 45W. Jesli chce miec powiedzmy 30VDC na elektrolitach, to trafo musi miec o sqrt(2) mniejsze napiecie czyli 21V. Wychodzi trafo 21V/45VA czyli dajace prad 2,14A. Oczywiscie elektrolity odpowiednio duze, aby spadek napiecia byl na nich niewielki. No i w mostku jakies mocne szybkie Shottky bo diody beda pracowac praktycznie impulsowo. Czy dobrze rozumuje?
wracając do zagadnień zasilania czopera... i zapotrzebowania na moc

zastosowanie szybkich diod w prostowniku - to zły pomysł :(
zwłaszcza wtedy gdy nie chcemy stosować trafa który ma moc nie mniejszą niż wymagana w chwilach największego poboru... troszeczkę namotałem;)

otóż wielki prąd jaki pobiera chwilami czoper - powinien być odbierany z baterii kondensatorów (tych kilkudziesięciu faradów) - ale wcale natychmias trafo nie musi kondensatorów doładowywać - niech robi to sobie w wolnych chwilach - powolutku ;)... więc szybkie diody nie są konieczne, a wręcz nie wskazane - bo mogą "wykańczać" trafo nadmiernym chwilowym obciążaniem...
można nawet spowolnić proces ładowania baterii kondensatorów - przez rezystor... lub jeszcze lepiej indukcyjność :)


ps. czoper coraz ładniejszy !!!! czekam na udane pranie ;)
powodzenie :!:
autor: markcomp77
25 cze 2005, 12:24
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chopper potrzbuje schemat
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 11276

korinsj pisze:przy 70V, 3 silnikach po 1A na kazde z 2 uzwojen wychodzi: 70*3*1*2 = 420W!
ten temat był poruszany :(

:!: zasada zachowania energii.... poza stratami przy wyższym napięciu zasilania, moc wydzielana w silniku jest podobna... bo dany silnik jest odbiornikiem mniej więcej stałem mocy

wyższe napięcie zasilania silnika - wpływać jedynie ma na przyśpieszenie procesu przekazywania energii do silnika... dodatkowe straty jakie powstają są znaczące - ale nie aż TAK... silnik się grzeje - ale nie świeci :) (to samo z tranzystorami)

układ czopera z powodzeniem można (i należy :!:) porównywać do impulsowej przetwornicy napięcia.. jej efektywność przetwarzania jest wysoka (zależy od jakości(szybkości) kluczy...)

znam ludzi którzy idąc tą drogą uzbroili swoje maszyny w 600W trafa - i działa im to poprawnie... jednak przy trafie 160W też by działało :)

w układzie ważny jest kondensator zasilacza - jest rezerwuarem energii (coś jak akumulator w samochodzie)... powinien mieć wystarczająco dużą pojemność (10..20.. 30 faradów)

[ Dodano: 2005-06-25, 12:27 ]
nie widzę innego powodu robienia czopera na piechotę (dyskretnie) jak możliwość zastosowania wysokiego (lub bardzo wysokiego) napięcia zasilania silnika!
autor: markcomp77
25 cze 2005, 10:16
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chopper potrzbuje schemat
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 11276

mała uwaga jak robimy czopera to ustawiamy napięcie ile się da :)
np. 25x tyle ile jest na silniku...

a u kloegi widze jedynie 20v :(... jak szaleć to szaleć - daj z 70v :!:
daj tyle ile mogą tranzystory...
autor: markcomp77
22 cze 2005, 12:56
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chopper potrzbuje schemat
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 11276

korinsj pisze:Wszystko wyjdzie w "praniu". Mam juz kilka pomyslow uproszczenia i ulepszenia ukladu. Jak zrobie prototyp to rzuce info.
czekamy na udane "pranie" :wink:
autor: markcomp77
22 cze 2005, 11:18
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chopper potrzbuje schemat
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 11276

korinsj pisze:Koncze moja CNC i powoli robie do niej elektronike. Aby elektronika byla mala i nie grzala sie (jak te na L297) zaprojektowalem choppera na power mosach. Zeby bylo taniej to sa to 4szt. N-mosow (BUZ11/71 itp). Tu jest schemat "pogladowy" - ten uklad dopiero bede robil i testowal. No i co najwazniejsze mozna z niego sterowac "silnopradowe" krokowce.
elektronika bardzo dyskretna :wink:
podoba mi się koncepcja... choć układ dla jednego silnika będzie "nieco" rozbudowany :D

mam pare uwag/zapytań:

1. jak zapewnić właściwy poziom przy sterowaniu jednym sygnałem MOSFETów "po przekątnej"...

2. warto pomyśleć o "czymś" dodatkowym co wyeliminuje groźbę stanu w którym klucze po jednej stronie będą przez "chwileczkę" jednocześnie włączone :!:

3. wątpliwość budzi wydolność prądowa terowania bramkami MOSFET... wbrew pozorom pojemność bramki - jeśli chcemy ją szybko przeładować (przełączyć klucz) wymaga sterownia dużym prądem => wtedy tranzystor jest chłodniejszy - łatwiej zapobiegać sytuacji opisanej w punkcie 2

Wróć do „Chopper potrzbuje schemat”