Znaleziono 6 wyników

autor: gadzik90
03 paź 2012, 17:34
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Problem z silnkami: gubi kroki, szumy
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 2951

podczas wymuszania zeznań trzeba stosować silne światło w oczy ;)
Właśnie o to chodzi, że silnik świeżo po spaleniu układu miał obniżoną oporność, po jakimś czasie wróciła do normy, tj. do 5,2ohm. Jak wcześniej któryś z kolegów powiedział - silnik zombie.
ze zdjęcia sądząć - to stery l298/l297... z not katalagowych wynika, że należy łączyć zegary tych układów -- jeden jako master, reszta slave... ale czasami takie połączenie zamiast pomagać, to przeszkadza :( .... warto to sprawdzić
mój kolega raz się bawił zworkami. Spalił układ.

Przed chwilą zrobiłem próby silników. Wnioski są takie, że:
1. wcześniej wspomniane wydawanie odgłosów przez silniki w formie napełniania butli z gazem - jest to spowodowane niedostatecznie dobrymi końcówkami przy silnikach. Przy poruszaniu nimi można zlapać moment, w którym wydaje się wszystko w porządku. Wcześniej chyba wspomniałem, iż po zostawieniu jednego silnika, ten wydawał z siebie już dobry dźwięk. Prostuję tą informacje - winowajcą są złe końcówki. Nawet przy jednym włączonym silniku może być źle. Wcześniejsze obserwacje były po prostu zbiegiem okoliczności.
2. Gubienie kroków: Jeden dobry silnik kroków nie gubi, a drugi - gubi. Po podmianie sterowników oba silniki pracowały "na oko" dobrze. Takze tutaj podejrzewam złe końcówki.
Co do tych końcówek, to niestety silniki kupiłem bez fabrycznych wtyczek. Dlatego musiałem je sobie dorobić. Na początku były to zwykłe wsuwki sklejone ze sobą silikonem na gorąco, jednak po wypięciu jednej z nich i spaleniu układu stweirdziłem, iz trzeba je zalutować na stałe do silników. Jak widać, to tez nie jest najlepszy pomysł.
Co do trafo: jak będę myslał o mocniejszychj silnikach, wezmę pod uwagę jego wymianę.
Zgodnie z powyższym, dziękuje wszystkim za zaangażowanie i pomoc.
autor: gadzik90
03 paź 2012, 01:02
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Problem z silnkami: gubi kroki, szumy
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 2951

Według twojego przykładu, to Ty nie wiesz czym się różni łopata od grabi.
Kończąc naszą dysusje tuxcnc: gdybym nie odróżniał wcześniej wspomnianych łopaty i grabi, to układy "lutowałbym" plasteliną. Jeżeli chcesz innym wytykać braki wiedzy w miejscu gdzie z założenia takie osoby się znajdują to lepiej nie zaśmiecaj forum bo: 1. mało kogo obchodzą czyjeś opinie na temat czegoś co nie jest przedmiotem dyskusji, 2. szkoda Twojego i (przede wszystkim) mojego czasu.
może mostek prostowniczy uległ uszkodzeniu... i nie przekazuje pełnej mocy...
Sprawdzałem napięcie na wyjściu zasilacza i było 36,4V, na początku było trochę ponad 38V. Sprawdzałem sklepowy zasilacz i przy zadanych 3, 4.5, 6, 7.5, 9, 12V miernik pokazywał kolejno: 3.36, 4.71, 6.2, 7.74, 9.1 i 12.95V. Odchyłka niby jest, ale tak czy inaczej można się przyjżeć mostkowi.
witam.z opisanego przebiegu " sprawy ' wynika że silnik się nieco zmęczył.pomiary małych rezystancji są obarczone błędem - ale z reguły takim samym.
jak na innych silnikach pomiar wykazuje coś tam ( podobna wartość ) to i na tym powinno być podobnie.
Opór na wszystkich silnikach jest jednakowy i wynosi 5,2ohm.
W skrajnej sytujacji takim silnikiem można zniszczyć sterownik, który jest dostosowany do obciążenia o odpowiednio dużej indukcyjności.
Zapytam z ciekawości, czy jest jakakolwiek możliwość na naprawę silnika? Chciałbym dodać, iż nie potrzebuję wykorzystywać silników na maxa, ponieważ nie po to została maszynka zrobiona, także silnik chyba zostawię
autor: gadzik90
02 paź 2012, 21:26
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Problem z silnkami: gubi kroki, szumy
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 2951

Moim celem jest, aby odpalić moją maszynkę i żeby chodziła dobrze. Chcę przy tym się trochę pobawić i czegoś nauczyć. Nie chodzi mi o zrobienie doktoratu z mechaniki, elektroniki i informatyki, tylko zobaczyć coś, z czym mogę w przyszłości się w ogóle nie spotkać. Zauważ, że nie pytam o coś, na co odpowiedź mogę dostać z książki. Jeżeli przed wykopaniem dołu miałbym się uczyć budowy geologicznej mojej dzielnicy to wybacz, ale nie chce mi się. Z frezarką podobnie. Nie będę się uczyć podstaw elektroniki tylko dlatego, że coś z silnikami jest nie tak. Wg mnie właśnie po to jest forum, w której np. amatorzy pytają a profesjonaliści się wypowiadają, potem amatorzy dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi amatorami itp. Jeżeli się nie zgadasz, to przeczytaj podtytuł naszego forum, to może zrozumiesz, dlaczego tutaj pytają i wypowiadają się takie nieuki jak ja.

Jednocześnie dziękuję diodas1 za konstruktywną i pomocną odpowiedź.
autor: gadzik90
02 paź 2012, 19:45
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Problem z silnkami: gubi kroki, szumy
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 2951

Silniki ustawiałem "na oko", nie patrzyłem na żadne dane znamionowe. Czy to może być orzyczyną owych dziwnych brzęczeń silników?
autor: gadzik90
02 paź 2012, 17:22
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Problem z silnkami: gubi kroki, szumy
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 2951

Zasilacz do logiki to zasilacz stabilizowany 800mA 12V, do silników to zespół transformatora TS100VA 230/24V i układu Gretza z mostkiem KBP10 i 3x kondensatory 6800uF co daje na wyjściu ~38V. Sterowniki to 3x SSK-B01, płyta główna SSK-MB. Przewody są nieekranowane (zdjęcie całej elektryki przedstawione jest poniżej). Dodatkowo jeszcze parametry komputera:
Celeron 1,1GHz
256 SDRAM
Karta grafiki GeForce 2 MX 64MB

Obrazek
autor: gadzik90
02 paź 2012, 15:55
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Problem z silnkami: gubi kroki, szumy
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 2951

Problem z silnkami: gubi kroki, szumy

Witam Was,
mam do Was pytanie: uruchomiłem wczoraj frezarkę i po dokładniejszych oględzinach widzę że silniki gubią kroki. W programie LinuxCNC w trybie próby silników (ustawienie 1mm w jedną i drugą stronę) widzę po zaciskach na silniku że nie wraca do swojego pierwotnego położenia (i to na wszystich silnikach). W Mach3 wygląda to lepiej, jednakże i tak jest odchyłka (nie licząc że nie wiem dlaczego na komendę np. ... X1 robi około 4 obroty. Przy pierwszych próbach z innymi silnikami jak dałem np. X1 to robił dokładnie jeden obrót. Od razu piszę, że jednostki są w mm).

Poza tym przy włączeniu wszystkich silników w trybie gotowości silniki wydają dźwięk zbliżony do napełniania butli, jakby charczą, a gdy włączony jest tylko jeden silnik to wydaje już "ładny" jednostajny pisk. Czy to może być konsekwencja jakichś zakłóceń?

I ostatnie pytanie dot. jednego silnika: niestety przeżył jedno upalenie sterownika, przez co na początku przy odłączeniu kabli zachowywał się tak jakby były zwarte cewki (ciężko się obracała ośka). Rezystancja na jednej cewce wynosiła trochę ponad 3ohm, a normalnie powinno być 5,2ohm. Po jakimś czasie rezystancja wróciła do normy i pracuje, jednak nie wydaje takiego ładnego pisku jak pozostałe i nadal ciężko się obraca. Czy to można w jakikowliek poprawić? Czy ten silnik jest już skazany na zepsucie i to są jego ostatnie chwile?

Zdjęcia z ustawień programów:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wróć do „Problem z silnkami: gubi kroki, szumy”