Znaleziono 8 wyników

autor: jacek-1210
31 lip 2011, 11:14
Forum: Elektronika ogólna
Temat: roznicowka, trafo itd
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6229

Słabo widzę trafo - nie mogę powiększyć zdjęcia - to jest chyba jakieś regulowane trafo ? O ile dobrze widzę: secondary 3x180-380V ? Bo jeśli daje na wtórnym 7A przy 380V to ok ze sprawnością. Najwyraźniej trafo ma zamontowanego termika na 6.3A, więc nie trzeba dobierać zabezpieczenia przeciążeniowego, natomiast te 7A to może być w szczycie, a ciągły prąd to max 6A. Na obwód pierwotny powinna wystarczyć (potrójna-zespolona) "S"ka 10A "B" lub ewentualnie "C", bo najwyraźniej serwa są obciążeniem praktycznie rezystancyjnym skoro moc w watach, choć ja pewnie dałbym "S"a 16A "B" bo zwarciowo też powinno być dobrze a mniejsze ryzyko że wyłączy się przypadkowo przy jakimś skoku poboru z trafa. Czy wystarczy trafo na serwa ? Nie wiem :neutral: . Nie mam póki co wystarczającej wiedzy n/t serw: jeśli pobór prądu przez serwo jest 2.8A to nie ma problemu z 2 serwami a przy 3 serwach bedzie na styk (3x2.8A=8.4A a 6A (trafo)/8.4A (serwa)=0.71 i 7A (max trafo)/8.4A (serwa)=0.83 współczynnik wychodzi obciążenia wychodzi 0.71-0.83, myślę że 3 serwa pracując ze zmiennym obciążeniem nie powinny tego przekroczyć. Ale czy to wystarczy nie wiem, bo nie wiem co to serwowstrzymywacz :oops: - jak pisałem brak mi wystarczającej wiedzy o serwach - czy to regulator serwa ? Bo wygląda trochę jak falownik i ma inne parametry prądowe niż serwo - prosiłbym o wyjaśnienie. Może też wypowie się jeszcze ktoś, kto ma praktykę w serwach ? Pozdrawiam

[ Dodano: 2011-08-06, 15:02 ]
Wracając do wcześniejszych postów i dyskusji, dla tych którzy twierdzą że można podłączyć się do izolowanej linii i ładunek nie przepłynie polecam szczególnie pierwszą połowę tego wygrzebanego w sieci :wink:
autor: jacek-1210
30 lip 2011, 20:14
Forum: Elektronika ogólna
Temat: roznicowka, trafo itd
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6229

Może się mylę, ale jakoś mi te parametry trafa nie pasują - za duże miałby straty (?). Sprawdź jeszcze raz, może pisze też ile ma VA, serwa to na prąd stały czy zmienny, bo jeśli zmienny to też raczej powinno być w VA a nie W
autor: jacek-1210
30 lip 2011, 09:56
Forum: Elektronika ogólna
Temat: roznicowka, trafo itd
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6229

Zwarciowo to pewnie i 16A "B" będzie aż naddto jeśli to nie za duża maszynka, musiałbyś podać dokładniejsze dane, szczególnie jeśli chodziłoby o zabezpieczenie przeciążeniowe, choć z drugiej strony, jeśli dobierzesz właściwie moce odbiorników do mocy trafa, to dobór zwarciowy powinien wystarczyć.
Tak sobie jeszcze myślę: jeśli maszynka nie jest duża, to czy jest sens pchać mały transformatorek 230/24 gdzieś na napięcie międzyfazowe, kiedy można to zrobić prościej: do maszyny i tak masz podciągnięte 3x400 prawdopodobnie z przewodem "N", więc podłączyć ten transformatorek między fazę a N i masz 230, założysz "S"a 6A "A" lub "B" przed małym transformatorkiem i pewnie wystarczy. (Co innego dla mnie podłączać na międzyfazowe odbiornik 230V na dużej maszynie, a co innego na niedużej pchać kaskadowo kolejne trafo ryzykując że kiedyś ktoś wsadzi tam swoje paluchy nie wtedy kiedy potrzeba :wink: )
autor: jacek-1210
29 lip 2011, 22:35
Forum: Elektronika ogólna
Temat: roznicowka, trafo itd
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6229

Jeśli i trafo i falownik mają własne zabezpieczenia, to nie ma sensu kłaść czegoś dodatkowo za wył.głównym, wyjątek jeśli przewody od wył. głównego do falownika/trafo z zabezpieczeniami są długie i nie możesz dobrać ich zwarciowo do zabezpieczenia które jest gdzieś przed wył.głównym to wtedy trzebaby założyć zaraz za wył.głównym odpowiednią nadmiarówkę, ale to raczej rzadko się zdarza
autor: jacek-1210
29 lip 2011, 21:59
Forum: Elektronika ogólna
Temat: roznicowka, trafo itd
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6229

W handlu dostępne są 2 torowe "S"ki, mogą być 2 "S" razem albo jeden S + rozłącznik razem sprzężone.
Co do tego co przed trafem, to podaj jakie to trafo, bo jeśli 1MW to "S"ki raczej nie dobierzesz :wink:
autor: jacek-1210
19 lip 2011, 11:05
Forum: Elektronika ogólna
Temat: roznicowka, trafo itd
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6229

ursus_arctos pisze:@skrzat: Dotykałem układu izolowanego, gdzie było 500V, 6600uF. Nic się nie działo. Nic nie czuć. Pojemność kondensatora jest w obwodzie - jak układ jest izolowany, to człowiek (czy cokolwiek) dotykające 1 elektrody jest poza obwodem i "nie widzi" tej pojemności. Wielki kawał metalu ma większą pojemność widzianą "z zewnątrz" niż bardzo wypasiony kondensator.
Być może kondensator był za mały :wink: - przyszedł mi do głowy jeszcze jeden kondesator: Cb (cumulonimbus - chmura burzowa) to też kondensator, występuje tam bardzo silna polaryzacja, inna na dole chmury a inna na górze, ale stojąc na ziemi nie radziłbym dotykać którejś z okładzin :mrgreen:
autor: jacek-1210
14 lip 2011, 22:30
Forum: Elektronika ogólna
Temat: roznicowka, trafo itd
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6229

ursus_arctos pisze:Różnicówka po stronie wtórnej nie zadziała nawet, jak będą kondensatory. Co z tego, że w kondensatorze może być nawet 1C ładunku - jeżeli to 1C implikuje -1C na drugiej okładce. Sumaryczny ładunek w kondensatorze jest 0. Jak człowiek dotknie elektrody kondensatora naładowanego do 500V to nic mu się nie stanie, dopóki druga strona kondesnatora nie jest uziemiona/połączona z jakąś ogromną masą metalu - prąd nie popłynie bo po prostu z "dugiej nóżki" nie ma dokąd popłynąć.
Z tym kondensatorem to nie do końca tak. To co piszesz jest ok w przypadku prądu stałego, natomiast w przypadku prądu przemiennego, kondensatory mogą się cyklicznie przeładowywać i jeśli do tego dołożyć impedancję odbiornika to okaże się że jakiś przepływ może wystąpić - pytanie czy będzie niebezpieczny dla życia. No bo w takim razie po co jest zasada, że w wyższych napięciach (na niskim i tak z reguły pracuje się w rękawicach) pracując pod napięciem z izolowanej platformy, należy zawsze zapiąć do linii najpierw hak z przewodem połączonym elektrycznie z platformą (celem wyrównywania potencjałów linia-platforma) a dopiero potem można pracować na linii ?
autor: jacek-1210
12 lip 2011, 14:27
Forum: Elektronika ogólna
Temat: roznicowka, trafo itd
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6229

Różnicówka nie zadziała Ci przy zwarciu wentylatora. Różnicówka (założona po stronie wtórnej) może Ci zadziałać jeśli wystąpi przepływ poza obwód wtórny, np. z obwodu wtórnego, przez operatora (albo tenże wentylator), do ziemi. Jest to o tyle mało prawdopodobne, że obwód wtórny jest izolowany, a jego pojemność jest raczej niewielka - chyba że są tam zamonowane jakieś kondensatory i z nich będzie przepływ - ale wtedy to i różnicówka może nie pomóc, chyba że będzie zamontowana za kondensatorami. Natomiast wydaje mi się, że po stronie wtórnej powinny być zamontowane nadmiarówki czyli bezpieczniki nadmiarowo prądowe, zabezpieczające przed zwarciem tegoż wentylatora, bo jeżeli to będzie duże trafo, to bezpieczniki przed nim mogą się nie wyłączyć przy zwarciu małego wentylatora itp i oprócz wentylatora i podobnych odbiorników małej mocy, popalą się przewody do nich i masz pożar na hali jak znalazł :idea: . A nawet jeśli wszystko będzie poprawnie zamontowane, to i tak trzeba uważać, uważać i jeszcze raz uważać, bo jak któryś z forumowych kolegów pisze: prąd nawet jeśli Cię nie zabije, to na pewno Cię nie wzmocni :wink:

Wróć do „roznicowka, trafo itd”