Znaleziono 3 wyniki
Wróć do „Lutowanie twarde-co i jak”
- 20 maja 2011, 22:50
- Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
- Temat: Lutowanie twarde-co i jak
- Odpowiedzi: 8
- Odsłony: 8007
Plusem LUT TWARDY 94 L-CuP6 AMASAN jest cena: jest ze 20-30 razy tańszy od srebrowego 45%. Ale srebrowy ma niższą temp. topnienia (650-680 oC) i lepszą kapilarność - łatwiej wpływa w szczeliny. Jeśli cooki13 lutuje pierwszy raz w życiu to łatwiej będzie mu chyba tym srebrowym. A swoją drogą: jak Ci poszło cooki13 ?
- 17 maja 2011, 21:38
- Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
- Temat: Lutowanie twarde-co i jak
- Odpowiedzi: 8
- Odsłony: 8007
Jeśli nie potrzebujesz szczelności to powinieneś to polutować tym srebrem, tylko musisz wypraktykować i lutować w możliwie niskiej temperaturze. Najwyżej jakoś "posmarkasz" i wyrównasz szlifierką. Nie wykonuje się natomiast (a przynajmniej nie powinno choć Polak potrafi) takich lutowań mosiądz-miedź w przypadku rurek - instalacji gazowych lub wodnych. No i licz się z tym, że za pierwszym razem nie wyjdzie idealnie 

- 17 maja 2011, 20:42
- Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
- Temat: Lutowanie twarde-co i jak
- Odpowiedzi: 8
- Odsłony: 8007
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że srebrem w otulinie bez problemu polutujesz rurki turbo-palnikiem na sam propan tak do średnicy 15-18mm. Da się polutować 22mm ale już bez gwarancji szczelności. Praktycznie od 22mm w górę i w trudnych podejściach tylko propan-tlen (nie acetylen-tlen bo daje za wysoką temperaturę). Myślę że 3-6mm polutujesz bez problemu nawet zwykłym palnikiem, pamietaj o najważniejszym: grzejesz rurkę(mufę) a nie lut !!! Otulinę możesz przyłozyć trochę wcześniej, choć moim zdaniem nie ma to znaczenia (mówimy o lucie srebrnym otulonym). Lut przykładasz dopiero kiedy cała rurka jest jasno czerwona a najlepiej wchodzi w żółty, lut przykładasz do szczeliny w którą ma wpłynąć (najpierw do szczeliny powinna wpłynąć otulina - topnik), przy prawidłowo rozgrzanej rurce lut sam powinien wypełnić dookoła szczelinę kapilarną. Pamietaj też że po twardym lutowaniu zachodzą w miedzi zmiany strukturalne, na skutek czego staje się bardzo plastyczna, miękka w miejscach gdzie była grzana. Wraz z upływem czasu "zestarzeje" się i wróci do poprzedniej twardości, ewentualnie niektórzy zalecają chłodzić po lutowaniu wodą taką rozgrzaną miedź, wtedy nie jest taka miękka, ale ja osobiście bałbym się o szczelność lutowania (chyba że szczelność nie jest istotna). I jeszcze jedno: o ile dobrze pamiętam, na twardo lutuje się brązy a nie mosiądz (ze względu na zawartość cynku). Są luty chyba cynkowe do aluminium - poszukaj na allegro, ale nigdy tego nie sprawdzałem i nie mam pojęcia czy możnaby lutować tym mosiądz z miedzią. Do czego to ma służyć ? Czy ma być szczelne czy tylko ładnie wyglądać ?