Niczego nie rozumiesz, a ja nie mam ochoty drugi raz Ci tłumaczyć.longer43 pisze: ↑15 sty 2025, 19:34Ten układ działa dobrze, na wyjściu albo mam stan wysoki gdy drut nie grzeje lub gdy jest zerwany i niski gdy drut grzeje. Chodzi o zaimplementowanie logiki która nie pozwoli na wjechanie zimnym drutem w materiał a tym samym zatrzyma maszynę po jego zerwaniu. Ponadto mógłbym wtedy używać M3 Sxxx. Myślałem o rozwiązaniu sprzętowym (dwa przekaźniki lub układ scalony) bo to ogarnę. Ale w halu to pewnie kilka linijek by było.
Znaleziono 2 wyniki
Wróć do „E-Stop po zerwaniu drutu”
- 15 sty 2025, 21:40
- Forum: Wycinarka Styropianu (Styroduru)
- Temat: E-Stop po zerwaniu drutu
- Odpowiedzi: 15
- Odsłony: 8784
Re: E-Stop po zerwaniu drutu
- 15 sty 2025, 19:13
- Forum: Wycinarka Styropianu (Styroduru)
- Temat: E-Stop po zerwaniu drutu
- Odpowiedzi: 15
- Odsłony: 8784
Re: E-Stop po zerwaniu drutu
I nic dziwnego, bo to nie jest czujnik zerwania drutu, tylko czujnik prądu.
Typowe zafiksowanie, czyli projektant myśli o tym, że jak drut się przerwie to prąd przestanie płynąć, a ponieważ o to mu właśnie chodzi, to nie myśli o tym, że prąd może przestać płynąć i z innego powodu...
Najprościej byłoby zbudować układ, w którym prąd płynie zawsze, ale nie zawsze grzeje drut (to taki skrót myślowy, a nie alternatywna fizyka).
Na przykład między zasilacz a drut wstawiasz szeregowo opornik ograniczający prąd do np. 10 mA, co wydzieli na drucie kilkaset miliwatów i będzie on praktycznie zimny. Równolegle do opornika wstawiasz zwierający go przekaźnik lub układ PWM. Teraz musisz już tylko wykryć czy przez drut płynie prąd większy od kilku miliamperów, nie ważne jaki, tylko czy większy.
Jeśli nie płynie żaden prąd, to wtedy faktycznie będzie oznaczało zerwanie drutu.
Wtedy wyjście czujnika możesz wpiąć w e-stop bez żadnych kombinacji.
Więcej Ci nie pomogę, bo dzisiaj robię inny projekt i to o nim muszę myśleć.