Tu nie chodzi o koszt, tylko o to, że nikt tego nie robi, a z tych co robią, to co drugi jest partaczem.
Znaleziono 4 wyniki
Wróć do „Silnik dwubiegowy do wiertarki , przewijanie”
- 03 lut 2025, 21:49
- Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
- Temat: Silnik dwubiegowy do wiertarki , przewijanie
- Odpowiedzi: 25
- Odsłony: 904
- 02 lut 2025, 22:27
- Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
- Temat: Silnik dwubiegowy do wiertarki , przewijanie
- Odpowiedzi: 25
- Odsłony: 904
Re: Silnik dwubiegowy do wiertarki , przewijanie
Znowu nic nie rozumiesz.strikexp pisze: ↑02 lut 2025, 22:04Tylko weź pod uwagę że na wiertarce wyższe obroty oznaczają mniejsze wiertła. A tam spadek mocy jest akceptowalny bo do wiertła 5mm nie potrzebujesz 0,5kW mocy. Więc to zawsze powinno być dobrane według potrzeb.
Ale fakt, mniej problemów jak się będzie zmniejszało jedynie w dół. Aczkolwiek należy pamiętać to co pisałem o chłodzeniu.
Moment jest potrzebny na niższych obrotach i przy większych wiertłach, ale w silniku jednobiegowym on nie zależy od obrotów.
Jeśli masz silnik 1 kW/700obr/min i silnik 2 kW/1400obr/min, to przy 700 obr/min będziesz miał ten sam moment na obydwu.
Czyli trzeba założyć silnik 2 kW nie po to żeby mieć 2 kW, tylko żeby mieć ten sam moment przy połowie obrotów.
Nawiasem mówiąc, silnik 2 kW przy połowie obrotów odda 1 kW mocy.
Kluczem do zrozumienia powyższego fenomenu jest słowo nominalne.
Nominalne, czyli w określonych warunkach, zupełnie niekoniecznie takich, w jakich będzie używany.
- 02 lut 2025, 21:46
- Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
- Temat: Silnik dwubiegowy do wiertarki , przewijanie
- Odpowiedzi: 25
- Odsłony: 904
Re: Silnik dwubiegowy do wiertarki , przewijanie
Jeszcze raz.
W silniku elektrycznym (dowolnego rodzaju) prędkość obrotowa i napięcie zasilania są ze sobą powiązane na sztywno.
W silniku asynchronicznym faktycznie obroty zależą od częstotliwości, ale stała U/f też musi być zachowana.
Jeśli silnik 380V/50Hz chcesz rozpędzić do dwa razy większych obrotów, to nie tylko musisz dać 100Hz, ale też 760V.
Powyższe jest z pewnym uproszczeniem, bo nie bierzemy pod uwagę innych zjawisk związanych ze zmianą częstotliwości, ale zasadniczo tak to działa.
Dlatego jeśli chcesz zamienić silnik dwubiegowy na jednobiegowy z falownikiem, to musisz wziąć większą prędkość i większy moment, z czego wychodzi większa moc.
- 02 lut 2025, 20:27
- Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
- Temat: Silnik dwubiegowy do wiertarki , przewijanie
- Odpowiedzi: 25
- Odsłony: 904
Re: Silnik dwubiegowy do wiertarki , przewijanie
Nie znasz się, to nie pieprz głupot.strikexp pisze: ↑02 lut 2025, 19:52W Polsce teraz takie ceny że bardziej może się opłacać kupić nowy.
Silnik asynchroniczny/indukcyjny ma zawsze taki sam moment obrotowy dla danych obrotów i mocy (wyższe obroty mniejszy moment). A obroty zależą od liczby par biegunów. Czyli jak kupisz silnik 700/800 obrotów to powinien mieć taki sam moment obrotowy co ten stary.
Falownikiem podwyższysz sobie obroty do tych starych 1400 a nawet 2000 to bezpieczna wartość. Natomiast zejdziesz też niżej w razie potrzeby.
Generalnie w wiertarce falownik to świetna sprawa bo nie musisz się bawić w przestawianie pasków pod różne wiertła. Aby mieć optymalną prędkość.
Żeby podnieść dwukrotnie obroty, to potrzeba dwa razy wyższego napięcia.
Tutaj rozwiązaniem by było kupienie silnika 1400 obr/min, ale 1,5 czy nawet 2 kW.
Wtedy falownikiem tylko byś zmniejszał obroty, a z tym falownik poradzi sobie bez żadnych kombinacji.