Znaleziono 4 wyniki

autor: SLITER
10 lut 2011, 12:10
Forum: Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM
Temat: Optymalizacja ścieżki narzędzia
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4484

Kolego WZÓR ja naprawdę wiem co to znaczy HSM, ale Ty cały czas nie rozumiesz jakie ma być zadanie programu o którym myślę! HSM dotyczy OBRÓBKI, a optymalizacja ma dotyczyć ścieżek pomiędzy kolejnymi operacjami obróbczymi.
Jak się piszę g-kody, tym bardziej z ręki, wiem. Ja dla Ciebie proponuje takie zadanie domowe - napisz taki "optymalizacyjny g-kod" kiedy masz do dyspozycji 5 osi interpolowanych, a kolejne otwory chociażby do wiercenia nie leżą na wspólnej płaszczyźnie i nie są do siebie równoległe. Przykłady takich przejść masz na filmie:

:arrow:

radeko, oczywiście - najkrótszą drogą jest zawsze linia prosta. Ale powiedz mi - czy kierowcy F1 na ciasnych zakrętach 90 deg starają się skręcić po jak najmniejszym promieniu czy ścinają zakręt by ten promień skrętu był jak największy, a dzięki temu prędkość na wyjściu jak największa? Okazuje się czasami że najlepszy czas przejazdu uzyskuję się nie przez maksymalne skrócenie drogi, a uzyskanie jak największej prędkości na jak najkrótszej drodze. Zrozumienie tych podstaw fizyki ruchu daje nam pole do dalszej rozmowy.
Pozdrawiam!
autor: SLITER
09 lut 2011, 20:12
Forum: Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM
Temat: Optymalizacja ścieżki narzędzia
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4484

Widziałem ostatnio maszynę firmy Bacci (włoskie 5ax do drewna za 150 kEur!). Programista mówił, że programy piszą w AlphaCAMie, po czym importują go do programu - bodajże - Pitagora, i tam jest on optymalizowany. Z tego co mi wiadomo, optymalizacja polega na automatycznym wygładzeniu ścieżek międzyoperacyjnych, a linie programu zamiast X,Y,Z,A,C i posuw podają pozycję X,Y,Z,A,C i stałą czasową chyba 0.06 s (czyli maszyna ma osiągnąć to położenie w tym czasie). Program zamiast - powiedzmy - 300 linii G-kodu ma 3000 linijek, ale maszyna zasuwa tak jak żaden CAM by tego nie wymyślił!
Czytałem posty www. Kimla.pl i zdaje się że on ma coś podobnego z tą różnicą, że jego ścieżka jest generowana w czasie rzeczywistym a tu - generowana do pliku i dopiero wysyłana na sterownik (Osai, zdaje się).

Dlatego drążę ten temat. Widziałem na własne oczy różnicę w obróbce między programem przed i po optymalizacji - to jakbyś widział auto prowadzone przez kursanta nauki jazdy a później przez Stiga :mrgreen:

Co do optymalizacji wiercenia - jeżeli masz kilka(naście) otworów do zrobienia, to zaprogramowanie optymalnych przejść między kolejnymi otworami może Ci zaoszczędzić naprawdę KUPĘ czasu.
autor: SLITER
09 lut 2011, 13:50
Forum: Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM
Temat: Optymalizacja ścieżki narzędzia
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4484

WZÓR, dzięki za odpowiedź. Ale nie do końca się z Tobą zgodzę!

Przed punktem P1 porusza się tylko oś Z, która wyhamowuje praktycznie do 0 w P1, gdzie dopiero zaczyna się rozpędzać oś - powiedzmy - X. Ja chce rozpocząć rozpędzanie osi X odpowiednio wcześniej, już podczas wyhamowywania osi Z do drugiej fazy ruchu jaką jest przejazd z punktu P1 do P2. W ten sposób uniknę szarpań maszyną wynikających z wyhamowywania jej i na 100% skrócę czas przejazdu przy zachowaniu takich samych wartości V, a i zrywu.

Jasna sprawa że najszybciej jechać po prostej, ale najpierw trzeba wyjechać na wysokość bezpieczną :wink:
autor: SLITER
09 lut 2011, 13:13
Forum: Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM
Temat: Optymalizacja ścieżki narzędzia
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4484

Optymalizacja ścieżki narzędzia

Witam wszystkich :wink:

Swoją przygodę z CNC zaczynam od pracy przejściowej dot optymalizacji ścieżki narzędzia. Moim celem jest zwiększenie szybkości obróbki poprzez skrócenie czasów międzyoperacyjnych (patrz załącznone zdjęcie).
Chciałbym napisać konwerter, który tak poprawi G-kod by narzędzie w punktach P1 i P2 nie zatrzymywało się, lecz ładnie po tak-jakby splajnie (jak na rysunku 2)) wchodziło w operację wiercenia drugiego otworu.

Obrazek

Od dwóch dni przeszukuję to forum w poszukiwaniu wskazówek jak to się za to zabrać jednak nic nie znalazłem. Jako dane wejściowe mam maksymalne wartości prędkości, przysp i zrywu dla każdej osi maszyny, a także posuw roboczy wiercenia. Na wyjściu - chce uzyskać zoptymalizowaną ścieżkę narzędzia.

Bardzo proszę o wszelką pomoc i wskazówki.
Pozdrawiam :!:

Wróć do „Optymalizacja ścieżki narzędzia”