Znaleziono 6 wyników

autor: oskaeg
30 mar 2020, 07:44
Forum: CNC podstawy
Temat: Tokarka ciągnie stożek
Odpowiedzi: 56
Odsłony: 3273

Re: Tokarka ciągnie stożek

kamar pisze:Zamiast się oburzać to podaj ile średnio toczysz w kłach w tygodniu ? A kiedy ostatnio zdejmowałeś uchwyt aby włożyć kieł do wrzeciennika bo ja nie pamiętam (a trochę się toczy). Toczenie na stożkowym bolcu zatoczonym w szczękach to już wykorzystanie uchwytu.

W tygodniu, to przeszło 20 razy ;) A tak na poważnie nie chciało by mi się ściągać uchwytu, przez co toczę jak powyżej. Nie wiem czemu tak czepiasz się szczegółów, dla mnie to oczywiste ze tak się robi i tyle.

Jestem z niewielu ludzi na forum, którzy czytają książki, także moja wiedza praktyczna jest uzupełniana również przez tą teoretyczną. W literaturze jest napisane, do czego służy uchwyt tokarki, jaką uzyskujemy na nim dokładność powtarzalność itp.

Tu chodzi o stopień zużycia samego uchwytu i szczęk, w uchwycie można sobie toczyć jak jest nowy, a nie na starym gracie, toczenie na stożkowym bolcu zatoczonym w szczękach to po prostu zapewnienie sobie współosiowości materiału względem osi wrzeciona, bo nie wiem jakby był zużyty uchwyt i szczęki, to pod warunkiem ze trzyma po zatoczeniu stożek zawsze będzie w osi i to jest ta cała tajemnica, jak toczyć na starym gracie dobrze...

Kiedyś się nad tym grubo zastanawiałem i doszedłem do wniosku ze stopień zużycia łoża można zniwelować poprzez uniesienie kła na koniku, tak aby wytworzona w ten sposób oś, była dokładnie równoległa do stopnia zużycia łoża. Gdyż, jeżeli łoże jest wytarte przy uchwycie (a pewnie jest) to wałek po przetoczeniu ma większą średnicę przy uchwycie a mniejszą dalej od uchwytu. Ludzie znają tylko wychylenie konika z osi na bok, gdyż tylko to umożliwia regulacja. Jednak uniesienie osi kła konika jest możliwe i stosunkowo proste do zrealizowania poprzez różne metody.
Obrazek
autor: oskaeg
30 mar 2020, 00:26
Forum: CNC podstawy
Temat: Tokarka ciągnie stożek
Odpowiedzi: 56
Odsłony: 3273

Re: Tokarka ciągnie stożek

pavyan pisze:Chciałbym dodać próbę wyjaśnienia dziwnego zjawiska "zmiennej średnicy" wałka, opisanego przez autora tematu.
Zmienna średnica mierzona suwmiarką na końcu wałka toczonego bez podparcia może wynikać jeszcze z pewnej rzeczy (zakładając, że pomiary zostały właściwie wykonane), choć może to być także efekt bardzo zużytych łożysk wrzeciona.

Nie twierdzę z pewnością że tak jest - ale tak często bywa, gdy stary wypracowany uchwyt ma bardzo zużyte (wygniecione, wytarte) prowadnice szczęk i przy zaciskaniu na wałku układają się one w "kielich" - dlatego przedmiot nie jest zaciskany z jednakową siłą wzdłuż całej długości roboczej szczęk (a w skrajnym wypadku na ich końcu może nie być nawet w ogóle zaciskany!)
Toczony wałek ma wtedy bardzo niepożądaną swobodę poprzecznego ruchu, a najbardziej efekt owej swobody jest widoczny im dalej od uchwytu skrawa nóż.
Oczywiście, końcówka wałka nie ma wtedy przekroju elipsy (w tym wypadku o różnicy długości osi 0,2mm), a przekrój trójkąta z zaokrąglonymi szczytami - nazwę tą figurę "trójkątną elipsą", chociaż coś takiego nie istnieje :D (hmm... dla zobrazowania można wrzucić w szukajkę grafiki słowa "lufa gwint poligonalny"- choć tam będzie pokazany zapewne przekrój sześciopolowy, a kielichowaty uchwyt trójszczękowy "wyprodukuje" oczywiście kształt trójpolowy.

Żeby tego uniknąć, najprostszym prowizorycznym sposobem jest podłożenie paska stosunkowo miękkiej blachy o odpowiedniej (małej) grubości pod końcówki szczęk. Ale jedynym właściwym sposobem jest wymiana uchwytu.

Podparcie wałka konikiem także oczywiście zlikwiduje ten efekt (końcówka wałka nie będzie miała swobody), ale tu z kolei stożek może pojawić się z powodu nieosiowego położenia kła konika, co jest prawie pewne w starej maszynie.
Nieosiowość ta może zaś wynikać z kilku powodów, różnych - łatwych i trudnych do korekty.


Ogromne brawa, wyjaśniłeś to czego mnie nie chciało się pisać :)
autor: oskaeg
29 mar 2020, 23:27
Forum: CNC podstawy
Temat: Tokarka ciągnie stożek
Odpowiedzi: 56
Odsłony: 3273

Re: Tokarka ciągnie stożek

kamar pisze:No ciekawa teoria :) Już widzę tą skurówę w kłach :)
Kto toczy zgrubnie w kłach? Trzeba chyba mieć coś z głową... Chodzi o obróbkę wykańczającą. Co innego toczyć sobie na nowej tokarce, a co innego na starym gracie. Dziwie się ze taki fachowiec jak Ty, nie potrafi zrozumieć o co chodzi...
autor: oskaeg
29 mar 2020, 18:19
Forum: CNC podstawy
Temat: Tokarka ciągnie stożek
Odpowiedzi: 56
Odsłony: 3273

Re: Tokarka ciągnie stożek

Uchwyt tokarski nie służy do toczenia wałków po długości, takie rzeczy robi się w kłach! Ja toczyłem na swojej tokarce wrzeciennik do wiertarki WS13 i poszło bez problemu. Początkowo też miałem jakiś mały stożek, ale to zniwelowałem ustawieniem konika. to bardzo ważne, aby mieć dobrze konik ustawiony, możesz mieć konik ustawiony za nisko, abo za wysoko i będzie stożek.

Ja to bym na Twoim miejscu wsadził czujnik zegarowy w tą tokarkę i zaczął mierzyć. Jeżeli suport Ci się rozjeżdża z materiałem, to wygląda na to, ze masz kolego wrzeciono przekrzywione. Przez internet to jest takie gdybanie, mnie ostatnio auto nie chciało odpalać. Pytałem na forum to zostały wymienione wszystkie usterki jakie są możliwe, a okazało się ze wąż od powrotu benzyny był zagięty i silnik nie startował.

Kupiłeś używaną maszynę, powinieneś ją rozebrać całą, umyć, nasmarować i zapoznać się z jej budową, wyciągnąć listwy zaciskowe, wytrzeć je, pomierzyć sobie wszystko. Wyciągnąć śrubę z suportu, nakrętkę, zobaczysz jakie masz luzy. Czasami wystarczy tylko wyjąć, wyczyścić i wsadzić z powrotem, a czasami trzeba dorobić coś nowego.

Jak zaczniesz grzebać w maszynie to prędzej czy później odkryjesz co jest zużyte i co należy wymienić, bo to widać gołym okiem.
autor: oskaeg
29 mar 2020, 14:30
Forum: CNC podstawy
Temat: Tokarka ciągnie stożek
Odpowiedzi: 56
Odsłony: 3273

Re: Tokarka ciągnie stożek

tuxcnc pisze:Moja suwmiarka elektroniczna, kiedy się poluzuje blokadę i naciśnie w określony sposób, myli się o 0,25 mm.
Nie znaczy to że nie da się nią precyzyjnie zmierzyć, ale raczej nie w przymusowej pozycji.
Zanim się ktoś zabierze za naprawę tokarki, to jednak powinien zmierzyć mikromierzem i to kilka razy.


I to nie jednym bym powiedział, przyrządy pomiarowe też potrafią być zużyte.
autor: oskaeg
29 mar 2020, 04:32
Forum: CNC podstawy
Temat: Tokarka ciągnie stożek
Odpowiedzi: 56
Odsłony: 3273

Re: Tokarka ciągnie stożek

Tokarka zawsze będzie ciągła stożek, wtedy kiedy oba końce materiału nie będą do siebie współosiowe, albo wtedy kiedy prowadzenie noża nie będzie równoległe do osi materiału, a tak się dzieje, kiedy jest wytarte łoże przy uchwycie.

Przywrócenie odpowiedniej geometrii maszyny będzie dość trudne, problematyczne jest nawet ustawienie nowej maszyn, po jej wcześniejszym przesunięciu, a co dopiero mocno zużytej.

Starzy tokarze mają pewne metody... Podkładają oni blaszki pod suport aby zniwelować stopień wytarcia łoża, dzięki temu nóż jest wyżej i stożek zmniejsza się. W przypadku przerobienia maszyny konwencjonalnej na CNC, jest możliwość kasowania stożka programowo.

Jeżeli powierzchnia toczenia nie jest gładka, to bardzo możliwe, ze masz luzy na samym wrzecionie. Trzeba by było zacząć od przeprowadzenia serii pomiarów. Potrzebny Ci będzie czujnik zegarowy i wałek precyzyjny wzorcowy. Wtedy wszystkiego się dowiesz.

Poza tym teoretycznie każda maszyna powinna posiadać fundament i być dokładnie wypoziomowana, to również ma wpływ na geometrię maszyny i można o jakieś male wartości nadciągnąć stopień zużycia łoża, poprzez narzucenie czy podłożenie pod poszczególne stopy odpowiednich podkładek, jednak w należy mieć już w tym pewne doświadczenie. Dobrze by było, aby Ci pomógł z maszyną jakiś stary tokarz.

Wróć do „Tokarka ciągnie stożek”