Znaleziono 2 wyniki

autor: ASOR
23 sty 2019, 08:44
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: stal spawalna - lepsza niż S355
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 5813

Re: stal spawalna - lepsza niż S355

Jeżeli chodzi o obliczenia, to na początek policzył bym prymitywnie nakrętkę na obciążenie siłą osiową odpowiadającą wytrzymałości śruby przy danej średnicy rdzenia.

A co do danych materiałowych to niestety im głębiej się w to wchodzi tym więcej problemów. Brałem udział w pewnym projekcie lotniczym i ustalenie wiarygodnych źródeł danych i sposobu przyjmowania wartości wytrzymałościowych było pewnym wyzwaniem. Szczególnie, jeżeli interesują Cię nie proste parametry w rodzaju wytrzymałości na rozciąganie ale na przykład dopuszczalne naciski w połączeniu sworzniowym. Dobrym źródłem jest "MIL Handbook 5" - w sumie ponad 1700 stron wytycznych dla konstrukcji z materiałów metalowych, niestety oparty o materiały amerykańskie.

Tabelki od sprzedawców traktował bym z rezerwą, są często robione dość bezmyślnie metodą copiego-paste'a i powielają rozmaite błędy. Jeżeli miał bym faktycznie liczyć odpowiedzialną konstrukcję z S355 to brał bym dane z PN-EN 10025-2.

W "Poradniku małego mechanika" wyd. XVIII z 1994 dla stali 18G2A podają:

Rm = 490 - 630 MPa (bez względu na wymiary)

średnica lub grubość         Re min [MPa]
       3 - 16                     355        
      16 - 30                     345
      30 - 50                     335

Ale to jest ze starej normy PN-86/H-84018 i EN może się różnić.

A tak na koniec - to jeżeli jest to faktycznie odpowiedzialna konstrukcja (jeżeli podchodzisz tak precyzyjnie do wytrzymałości to chyba tak?) to na pewno nie spawał bym tulejek z innej stali niż cała konstrukcja. Zjawiska metalurgiczne zachodzące w rejonie spoiny stali o różnym składzie są znacznie bardziej skomplikowane niż określenie granicy plastyczności. Jeżeli nie uda się zaprojektować odpowiedniej nakrętki z S355 to raczej dał bym tulejki z C45 z kołnierzem np. przynitowane albo przykręcone do konstrukcji (rozumiem, że zwykłe nakrętki nie wchodzą w grę).

A swoją drogą nie można by dać śrub niższej klasy a większej średnicy? Wytężenie gwintu będzie mniejsze a wytrzymałość śruby i całego połączenia zachowana.
autor: ASOR
21 sty 2019, 09:33
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: stal spawalna - lepsza niż S355
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 5813

Re: stal spawalna - lepsza niż S355

Proponuję zacząć od policzenia gwintu nakrętki na obciążenie momentem którym będziesz to dokręcać. Prawdopodobnie S355 będzie wystarczająca, może trzeba co najwyżej dać tulejkę nieco dłuższą niż standardowa wysokość nakrętki, ale to wyjdzie z obliczenia gwintu na ścinanie i naciski. Osobiście jestem przeciwny spawaniu ze sobą różnych gatunków stali. Jeżeli gwinty mają być często odkręcane i dokręcane, to można w cylindryczne tulejki z S355 wkręcić wkładki samogwintujące typu Kerb Konus.

Wróć do „stal spawalna - lepsza niż S355”