Znaleziono 5 wyników

autor: ASOR
07 kwie 2016, 21:48
Forum: WARSZTAT
Temat: Maszyny domowej roboty w firmie
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 6272

InzSpawalnik pisze:Z tego co widze to watek zaczal sie od MASZYN .... to co mozesz sobie robic jakie chcesz maszyny i sprzedawac pod warunkiem ze podpiszesz ze sa ok ? I przykleisz znaczek CE ?
Przeczytaj Dyrektywę Maszynową, którą cytuję wcześniej w tym wątku. Tak, to producent nanosi oznaczenie CE i deklaruje zgodność z normami. Nie musi być jednostką notyfikowaną. W przypadku maszyn wymienionych w załączniku IV Dyrektywy musi zostać wykonane przez jednostkę notyfikowaną badanie typu WE.
Obowiązuje zasada domniemania zgodności, czyli dopiero po stwierdzeniu wystąpienia niezgodności wszczynana jest procedura przeciwko producentowi lub importerowi. Naklejenie znaczka CE i podpisanie deklaracji oznacza że stwierdzasz, że maszyna spełnia normy na które się powołujesz i ponosisz odpowiedzialność za ewentualne nie spełnienie tych norm. Więc nie jest tak, że możesz robić maszyny jakie chcesz. Możesz robić maszyny zgodne z Dyrektywą. Jeżeli komuś Twoja maszyna urwie rękę i w czasie śledztwa wyjdzie, że wystawiłeś deklarację bez faktycznego spełnienia wymogów poniesiesz za to konsekwencje.
autor: ASOR
15 mar 2016, 22:40
Forum: WARSZTAT
Temat: Maszyny domowej roboty w firmie
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 6272

ezbig pisze:Jeśli masz na to konkretne przepisy to pokaż, bo z tego co pamiętam to rozporządzenia dotyczą tych co wprowadzają do obrotu
Proszę bardzo w 2006/42/WE:

Art. 2 lit. h):
„wprowadzenie do obrotu” oznacza udostępnienie maszyny lub maszyny nieukończonej po raz pierwszy we Wspólnocie z zamiarem jej dystrybucji lub użytkowania, za wynagrodzeniem lub bezpłatnie;

Art. 2 lit. i):
„producent” oznacza osobę fizyczną lub prawną, która projektuje lub produkuje maszyny lub maszyny nieukończone objęte niniejszą dyrektywą i jest odpowiedzialna za zgodność maszyny lub maszyny nieukończonej z niniejszą dyrektywą, mając na uwadze jej wprowadzenie do obrotu, pod własną nazwą lub znakiem towarowym lub do własnego użytku. W razie braku producenta odpowiadającego powyższej definicji za producenta uważana jest osoba fizyczna lub prawna, która wprowadza do obrotu lub oddaje do użytku maszyny lub maszyny nieukończone objęte niniejszą dyrektywą;

oraz:

Art. 5 pkt 1.:
Przed wprowadzeniem maszyny do obrotu lub oddaniem do użytku producent lub jego upoważniony przedstawiciel:
a) zapewnia, że maszyna spełnia odpowiednie zasadnicze wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa określone w załączniku I;
b) zapewnia, że dostępna jest dokumentacja techniczna określona w załączniku VII część A;
c) dostarcza, w szczególności, niezbędnych informacji, takich jak instrukcje;
d) przeprowadza właściwe procedury oceny zgodności zgodnie z art. 12;
e) sporządza deklarację zgodności WE zgodnie z załącznikiem II część 1 sekcja A i zapewnia, że została dołączona do maszyny;
f) umieszcza oznakowanie CE zgodnie z art. 16.
autor: ASOR
15 mar 2016, 14:42
Forum: WARSZTAT
Temat: Maszyny domowej roboty w firmie
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 6272

ezbig pisze:Nikt Ci tego nie broni. Tylko można pochwalić. Znak CE dotyczy rynku konsumenta. Bez CE Twój klient musiałby zrobić taką deklaracje jakby chciał to sprzedać dalej.
Na jakiej podstawie prawnej tak twierdzisz? Jeżeli użytkownik modyfikuje gotowe urządzenie oznakowane CE ma obowiązek sprawdzic jego zgodność z dyrektywą i wystawić nową deklarację zgodności. Pomimo, że nie sprzedaje tego urządzenia.
autor: ASOR
15 mar 2016, 14:05
Forum: WARSZTAT
Temat: Maszyny domowej roboty w firmie
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 6272

ezbig pisze:CE dotyczy tylko urządzeń wprowadzanych na rynek UE (czyli takich do sprzedaży). Jeśli zrobiłeś sam dla siebie to nie wprowadzasz tego na rynek. Podobnie jest w przypadku jeśli urządzenie było wyprodukowane w jednym egzemplarzu pod konkretne zamówienie dla konkretnej firmy.
Czy opierasz się na jakichś konkretnych zapisach prawnych? W rozporządzeniu jest wyraźnie wymieniony przypadek maszyny wykonanej na własny użytek w punkcie definiującym producenta. A przypadek jednego egzemplarza jest jak najbardziej przypadkiem wprowadzenia na rynek. Zajmuję się budową jednostkowych maszyn dla przemysłu i zawsze stosuje się takie procedury.
autor: ASOR
15 mar 2016, 11:13
Forum: WARSZTAT
Temat: Maszyny domowej roboty w firmie
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 6272

Maszyny zrobione we własnym zakresie podlegaja takim samym regułom jak maszyny w handlu. Czyli muszą spełniać wymagania dyrektywy maszynowej. W skrócie sprowadza sie to do tego, że:

- Maszyna musi spełniac wymogi, przede wszystkim wymogi bezpieczeństwa określone w dyrektywie.
- Musi mieć tabliczkę z oznaczeniem i zankiem CE. Może to byc zwykła naklejka.
- Musi być do niej DTRka. Dyrektywa określa co ma byc w DTR - w przypadku prostej maszyny w rodzaju piły tarczowej będą to pewnie dwie strony A4.
- Musi być do maszyny do maszyny wystawiona deklaracja zgodności. Deklaracje wystwia producent, czyli w tym wypadku Ty.

Spełnienie tych wymagań nie jest trudne. A nawet zgodne ze zdrowym rozsądkiem. Jeżeli urządzenie nie podpada pod UDT czy inny nadzór (zbiorniki ciśnieniowe, dźwigi itp.) nie trzeba robić żadnych badań w zewnetrznych jednostkach notyfikowanych - poprostu deklarujesz, że wymagania zostały spełnione. Spełnienie tych wymagań i posiadanie wymienionych przeze mnie dokumentów zapewnia, że żadna inspekcja nie ma się do czego przyczepić, nawet gdyby doszło do wypadku. Z wymogów tych zwolnione są urządzenia napędzane wyłącznie siłą mięśni - czyli ręczna wiertarka nie musi mieć oznakowania CE.

Wróć do „Maszyny domowej roboty w firmie”