No niestety musisz zainwestować kilkadziesiąt złotych w różne przejściówki. Może od razu trafisz na dobrą.
Przede wszystkim dowiedz się czy Twoje urządzenie wykorzystuje sprzętową kontrolę przepływu. Jeśli nie to nada się każda, nawet taka o której pisali koledzy że ma tylko dwie linie. Jeśli tak to już musisz kupić taką, która ma jeszcze dwie linie RTS i CTS - jednym słowem ma wspierać sprzętową kontrolę przepływu.
Kolejna rzecz to poziom napięć. Skracając to w teorii poziom napięć zawiera się od +/- 3V do +/- 12V. Niestety zdarza się, że urządzenia nie są tak liberalne i nie działają np. poniżej +/-9V a przejściówka może dawać no. +/- 7V. To jest najczęściej przyczyną niedziałania.
Zatem dobierzesz metodą prób i błędów.
Co do tego czy przejściówka jest na USB czy bezpośrednio w kompie czy jeszcze na innym interfejsie to nie ma kompletnie znaczenia.
To nie jest LPT z bezpośrednim sterowaniem pinami w czasie rzeczywistym, używany w ten sposób do sterowania maszyn CNC.
A właśnie, jak ten RS jest używany w maszynie? Bo zdarzały się kiedyś użycia RS-a dokładnie w ten sam sposób. Natywnie RS232 ma więcej linii i używano ich do sterowania różnymi cudakami w taki sam sposób jak używa się LPT do sterowania CNC. W takim zastosowaniu chyba żadna przejściówka na USB nie zadziała.