Znaleziono 4 wyniki

autor: FDSA
24 lut 2012, 15:22
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Moja pierwsza frezarka - proszę o opinie
Odpowiedzi: 50
Odsłony: 12455

ursus_arctos pisze:Nie jest to prawda.
Mea kupla :) fakt... ale to już kwestia nazewnictwa :) choć jak się czepiać to energia i tak jest pobierana i jest pakowana w silnik tyle ze jest przekształcana na ciepło a nie na energię kinetyczną :) tak czy inaczej debata szła o prądzie a nazywając mocą zdolność do pobrania energii elektrycznej to.... itd :)

Nie debatując faktycznie można się przyczepić do nomenklatury ale mniemam że kto będzie miał zrozumieć to zrozumie przekaz moich postów :) i coś z nich skorzysta :)
autor: FDSA
24 lut 2012, 12:27
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Moja pierwsza frezarka - proszę o opinie
Odpowiedzi: 50
Odsłony: 12455

Uzyskasz statycznie dokładnie ten sam moment...

Moment jest proporcjonalny do przepuszczanego prądu można by rzec ze współczynnik przekładania prądu na moment przy tych samych wymiarach silnika jest zależny od indukcyjności uzwojenia. Większa indukcyjność to większy moment przy tym samym prądzie.

Wysokie napięcie potrzebne jest tylko do uzyskania tego samego momentu przy szybkim przełączaniu bo jak popatrzysz na wykres narastania prądu w cewce to zrozumiesz ze nie przekłada się to zupełnie na wzrost mocy w silniku tylko na przeciwdziałanie spadkowi.

Z silnika krokowego nie da się uzyskać mocy większej niż statycznie bo po prostu ulegnie przegrzaniu. Nie widzę sensu się rozwodzić dalej czy tłumaczyć wszystkich wykresów czy zależności w impulsowym przepływie prądu bo chyba masz swoje racje ale wg powyższego akapitu - silnik krokowy obracając się jest tylko słabszy od statycznego momentu wiec musi pobierać mniej mocy z zasilacza wiec moc zasilacza liczy się do stanu statycznego biorąc pod uwagę impulsową naturę zasilania silników a nie w sposób opisany przez sponsora który widać że słyszał że biją ale nie wie w którym kościele. No chyba że komuś nie zależy na tym że na darmo wyda pieniądze na zasilacz większy niż mu potrzeba do tego zużyje więcej miejsca żeby go zamontować itd :) Wolny kraj mamy wiec róbta co chceta :D

Pozdrawiam
FDSA
autor: FDSA
24 lut 2012, 12:07
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Moja pierwsza frezarka - proszę o opinie
Odpowiedzi: 50
Odsłony: 12455

Przeraża mnie jak ludzie ślepo wierzą handlowcom :) Których priorytetem jest wygenerowanie zysku i często nie mają pojęcia o tym co sprzedają ewentualnie ograniczają się wiedzą do katalogów które znają bo je wertują setki razy dziennie :).

Jak nie wierzysz to.... Polecam wziąć amperomierz wpiąć na wyjście zasilacza i zobaczysz ile tak naprawdę z niego prądu pobierasz :) Cała reszta do 250W została Ci wciśnięta ponieważ za większe trafo musiałeś zapłacić więcej wiec i wygenerowałeś większe zyski sprzedającemu :)

A na chłopski rozum wg Twoich przeliczeń.... czyli zwiększając napięcie na zasilaczu można uzyskać większa moc silników? Bo po coś mocniejszy zasilacz jest potrzebny przecież i jeśli ta moc jest potrzebna to gdzieś musi być pożytkowana?? Bujda na resorach w którą ludzie którzy nie mają nic wspólnego z prądem i tyle :)

Mój komplet 3 silników 3Nm bierze do kupy niecałe 80W - przy 24V trochę ponad 3 Ampery a tutaj kolega ma mniejsze silniki i ma mieć zasilacz przeszło 3 razy więcej...

Wybaczcie poirytowanie ale jestem strasznym przeciwnikiem wciskania ludziom kitu dla chęci wygenerowania większego zysku albo powodów innych bardziej obraźliwych których nie wymienię bo nie jest moim celem żadna kłótnia czy obrażanie kogoś :)
Pozdrawiam
FDSA
autor: FDSA
24 lut 2012, 11:42
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Moja pierwsza frezarka - proszę o opinie
Odpowiedzi: 50
Odsłony: 12455

Ja widzę w karcie katalogowej max 4,2 V :)

Na silniku tworzy się przetwornica SteepDown - dla uproszczenia możesz traktować jak transformator. Ta sama zasada co w choćby ładowarce do telefonu. To że pisze na niej 1Amper to nie znaczy że musisz rezerwować w sieci 1Ax230V= 230W

Wg wyliczeń autora:

W sumie 6 faz (po dwie na silnik) po 2Ampery

6x2 = 12A

Przy napięciu na uzwojeniu silnika 4,2V mamy

12 x 4,2 V = 50,4W

:)

Założył bym na wszytkie straty i margines bezpieczeńśtwa 50% czyli mamy zasilacz 100W. Ponieważ przyszłości może Ci się umyślić jakis przekaźnik dodatkowy a może z tego zasilacza pociągnąć pompkę do chłodziwa, czwartą oś, może jakieś elektrozawory - dołożył bym zapas 50W (~12Vx5A) na takowe rozwojowe rzeczy i masz wynik 150W i jest to moc której pewnie nie wykorzsystasz w maszynce nigdy :) Napięcie wziąłbym 24V stałego. Ewentualnie trafo 24V i wyprostować to tylko wtedy polecam wstawić na sterownikach jakieś zabezpieczenia uwalające szpilki powrotne z silników.


Jeśli będzie to zasilacz impulsowy (choć nie tylko) warto na wejście enable sterownika założyć prosty filterek RC o delikatnie rożniących się stałych czasowych tak żeby sterowniki włączały się kolejno a nie jednocześnie i z lekkim opóźnieniem aby ułatwić start zasilaczowi.


Pozdrawiam
FDSA

Wróć do „Moja pierwsza frezarka - proszę o opinie”